Foundation for Local Government Reform
Иновационни практики в България
Обмен на иновации за развитие на местното самоуправление
назад

Номинирай
Verification Code
Въведете кода от картинката тук:
Ако не виждате кода добре, натиснете върху картинката, за да видите нов
Предистория

Проблемът, който решава този проект, е невъзможността на хората с психични проблеми да участват в спортни състезания. В нито една спортна изява на хората с увреждания не се допуска групата на психиатричните пациенти. Те не се признават за хора с увреждане, въпреки Решението на ТЕЛК, удостоверяващо, че са точно такива. Това положение се обяснява с мотива, че така е и в международен мащаб.    

Практика



Дейностите, които бяха извършени по проекта, са::

1.Подготвителни дейности - изготвяне и разпостранение на информационни материали; изработване на наградите – рекламни тениски, купи, флагчета, медали.

2.Медийна кампанияогласяване на събитието;

3.Провеждане на турнирапосрещане на участници от страната, провеждане на турнира, награждаване.

Участници в турнира бяха психиатрични пациенти от София, Бургас, Добрич, Асеновград, Русе, Ловеч, Добрич, Бургас и Пазарджик. Общият брой участници 33 човека.  От тях 15 бяха от Пазарджик и 18 от страната. Състезанието се проведе по Швейцарската система в 5 кръга, като състезателите бяха в 2 групи – жени и мъже. Събитието продължи три дни. За състезателите бяха осигурени преспиване, обяд и вечеря.

4.Съпътстващи дейностидемонстрационно разиграване на шахматна партия на пл. „К.Величков” на голямата шахматна дъска с големи фигури, среща с гросмайстор Крум Георгиев.

5. Изготвяне на отчет - счетоводен и технически отчет.

Общата стойност на средствата за проекта беше 3000 лв. Те бяха разпределени както следва: награден фонд /паричен и книги/ – 865 лв.; за храна - 625 лв.; възнаграждения на гросмайстор /лектор/, съдия, организатори – 540 лв.; външни услуги, комуникации и квартирни – 500 лв.; материали  /тениски, купи, медали, канцеларски материали/ – 270 лв.; на участниците бяха изплатени транспортни разходи – 200 лв..

За провеждането на турнира се създаде организационен комитет, който включва: координатор, регистратор, организатор по настаняването, органзатор по реда – 2, организатор по посрещането, организатор по храненето, организатори на отбори - 5, счетоводител, лекар-психиатър. Общо 13 човека. Организаторите на отбори са колеги от други психиатрични служби от страната и придружават своите състезатели.

Участниците в турнира от града-домакин помогнаха във всички приготовления за турнира. Така те са не просто консуматори, а и организатори.  Проведен бе предварителен подбор на най-силните участници чрез предварително тридневно състезание.

В организирането на турнира се включиха и шестима доброволци: организатори на отбори – 3, организатор по посрещането, барман, продавач на антикварна шахматна литература. Стойността на доброволния труд е 240.00 лв.

Проектът бе финансиран от Община Пазарджик. Други наши съмишленици са: Общински шахматен клуб – Пазарджик, чрез осигуряване на необходимия съдийски състав и препоръка до Община Пазарджик за спечелване на проекта; Помощно училище с интернат  „Иван Вазов” – Пазарджик чрез препоръка до Община Пазарджик за спечелване на проекта.



 

Резултати

1. Петият национален турнир по шахмат за хора с психични проблеми даде възможност за утвърждаване на една  спортна изява насочена директно към  хората с психични проблеми, които са отхвълени като категория участници в другите шахматни турнири.

2. Участието в турнир с национално значение повиши самочувствието и увереността на хората с психични проблеми да се справят с предизвикателства. Това неминуемо доведе до укрепване на психичното им здраве.

3. Доказано бе на обществеността, че хората с психични проблеми също могат да постигат успехи и да бъдат устойчиви в своето развитие, че имат добри интелектуални способности.

4. Чрез участието си в националния турнир по шахмат състезателите – хора с психични проблеми, продължават да развиват своите морално-волеви  и интелектуални качества,  да подобряват своята познавателна и емоционална интелигентност, своите представи за време и пространство.

5. Шахматният турнир насочва все повече вниманието на хората с психични проблеми към шахматната игра. Те често успешно започват да я използуват като модел за света и човешките отношения, което улеснява справянето им с личните проблеми. Учат се на комбинативност и дисциплина.

6. Участието в турнира доказа, че хората с психични проблеми могат да вземат бързи решения, да имат независимо мислене, да правят равносметка на играта и да се учат от грешките си.

7. Участието в турнира спомогна за психическата и социална терапия на хората с психични проблеми.

          8. Мотивацията за индивидуална и отборна победа по време на турнира съдейства за формиране на траен интерес към занимания със спорт у участниците, които от сега заявиха желание за участие и на следващия турнир.

Това е пети по ред Национален турнир по шахмат, организиран от Сдружение „Човеколюбие”. Това състезание е единствено по рода си за хора с психични проблеми в такъв мащаб. Подобни проекти са необходими, защото изпълнението им помага на хората с психиатрични проблеми да се рехабилитират и интегрират по-добре в обществото. Дава им възможност за изява, повишаване на самочувствието им, разширяване на приятелски кръг и т. н.

През 2009 г. имаме амбиция шахматният турнир за хора с психични проблеми да стане международен. В бюджета на Община Пазарджик за 2009 г. са заложени средства за това. Очакваме участници от Гърция, Румъния, Македония и др.

С изпълнението на този проект популяризираме идеята за превръщане на психичното здраве в ценност за обществото – това е мисията на нашата организация. Това става чрез медийна кампания, разширяване на контактите ни със сходни организации и участие на все повече състезатели от все повече населени места.

За контакти:

Сдружение „Човеколюбие” – за подпомагане и защита на лица с психични проблеми

Надежда Кузерманова, управител

0886 382 113, nadia@chovekolubie.org

4400 Пазарджик, ул. „Д-р Лонг” 12

Тел. и факс: 034/444 844;

www.chovekolubie.org
Иноватор: ros
Дата на публикация: 21 април 2009
Номинации: 0
ros

-

Tel:
Fax:

[Номинирай]

назад

Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]