Foundation for Local Government Reform
Иновационни практики в България
Обмен на иновации за развитие на местното самоуправление
назад

Номинирай
Verification Code
Въведете кода от картинката тук:
Ако не виждате кода добре, натиснете върху картинката, за да видите нов
Предистория

Фондът за съвременно изкуство е инспириран основно от дейността на Европейската културна младежка къща (известна като Арт къщата) в село Дъждовница, община Кърджали. Селото е разположено на 12 км от областния град, по пътя за пещерата Утроба, над един от ръкавите на язовир Кърджали в Източните Родопи. В селото живеят 160 български турци, а Арт къщата е създадена през 2005/06 г. от Арт движение „Кръг”.

Географската отдалеченост на района от големите културни центрове и явления, както и трудната икономическа ситуация на малките кметства тук, с приоритет на монокултурното земеделие, не дава особени шансове за обмяна на културни практики и иновации между местните хора и другите общности на територията на Европа и света. 

През 2003 г. Общинският съвет в Кърджали предоставя на Арт движение „Кръг” разрушаващата се постройка на бившето училище в село Дъждовница за културни цели. 2 години по-късно с подкрепата на Швейцарската културна програма и Швейцарската агенция за развитие започва преустройство на сградата и изпълнението на нов тип културен календар с международно участие. От 2005 г. до днес по различни програми и творчески обмени тук са работили над 200 отделни творци, творчески групи и студенти от Европа, Израел, Япония и САЩ. Техни произведения остават като дарения за Арт къщата, превръщат се в ценен ресурс, в т.ч. и за туристите, и се представят по различни поводи и празници в Арт галерията в Кърджали – също предмет на партньорство между Община Кърджали и Арт движение „Кръг”.

Практика

Стартирането на Фонд за съвременно изкуство в Кърджали е резултат от изграждане на тази мрежа от 2 артистични центъра от Община Кърджали и Арт движение „Кръг” (Фондация Младежки център „Кръг”, НПО в обществена полза), както и включването на тези центрове в стратегията за развитие на културен туризъм в региона.

Първа стъпка. През 2002 г. от Община Кърджали предоставя на екипа на Арт движение „Кръг” общинската Арт галерия с Договор за съвместна дейност в областта на културата и изкуството. Тази галерия е реконструирана, модернизирана и в момента функционира като център за съвременни артистични практики. Тук се организират акции, изложби и мултимедийни презентации с участие на творци от София и страната, както и за чуждестранни автори. Тя е естествена витрина за произведения, създадени в Арт къщата в село Дъждовница и вече е част от културно-туристическата карта на града 

Втора стъпка. Възстановената като Арт къщата бивша постройка на училището в Дъждовница разполага с двуетажна галерия и външно пространство за изкуство на открито. Тук се организира международен летен пленер „Арт хоризонти” (2006-2007-2008 г.), както и различни резиденции на творци и културни изследователи от различни поколения и различни точки на света. През 2006 г. група млади хора от България, Холандия, Италия и Гърция заедно с местната общност от селото дори инициират нов местен празник, известен като Празник на Терлика. Празникът е посветен на плетенето на местните терлици, които и до днес се аранжират в различни форми и формати, за да се подаряват при раждане на дете, годеж и сватба. Празникът събира стотици хора от съседни кметства и общини от Източните Родопи, както и гости от чужбина, вече 3 години подред.

За създаването на Фонда за съвременно изкуство, тези два културни центъра на територията на общината действат като мрежа. Събраните досега 90 творби са резултат от дарения. Притежание на Фонда са  две големи изложби с творби на Бурханедин Ардагил от Истанбул, на Кати Секели и Нора Леви от Будапеща. Собственост са също творби на Николай Панайотов (Франция), Джинджи Лейки (САЩ), Терез Борза (Унгария), Еврен Карайел (Турция), Зафер Галибов, Данаил Николов, Цеца Георгиева, Боряна Росса, Олег Мавроматти (Българи) и др. Съхраняват се и над 30 авторски каталози и албуми на художници и фотографи от цял свят.  

Резултати

 

  • Създаден чрез дарения художествен фонд за съвременно изкуство – атракция за ценители и туристи;
  • Повишена привлекателност на общината чрез дейности в сферата на културата и творчеството,
  • Насърчен интерес на културни изследователи и творци за работа в иновативна среда, чрез създаване на база за изкуство в Източните Родопи;
  • Създадени условия за мобилност на творци и творби от Европа и света.
За повече контакти се обръщайте към:
 
Сезгин Бекир – главен секретар на Община Кърджали,
тел. +361 61179; [email protected]
Телефон: 0361/641 21, 655 37
Факс: 0361/629 68
 
Кмет: Хасан Азис
Община Кърджали
 
 
Радост Николаева-Коен – председател на Съвета на Фондацията на ФМЦ Кръг (Арт движение Кръг); +0888 222540; +361 28392; e-mail: [email protected]
 
krug youth center (krug art movement)
6600 kurdjali bulgaria str. trakia 3 artgallery
6747 duzhdovnitsa village bulgaria
art house (european cultural youth house)
Иноватор: ros
Дата на публикация: 21 април 2009
Номинации: 10
ros

-

Tel:
Fax:

[Номинирай]

назад

Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]