Foundation for Local Government Reform
Иновационни практики в България
Обмен на иновации за развитие на местното самоуправление
назад

Номинирай
Verification Code
Въведете кода от картинката тук:
Ако не виждате кода добре, натиснете върху картинката, за да видите нов
Предистория
Фондацията за реформа в местното самоуправление спечели финансиране на продължение на проекта, реализиран през 2007 г. “Нови идеи и практически подходи в областта на антикорупцията”.
 
В рамките на вече реализирания проект ФРМС издаде и разпространи двете части на наръчника “ Възстановете здравето на вашата организация” - Практическо ръководство за лечение и превенция на корупцията в местната власт и общност".
 
Продължението на работата е под името “Разпространение и прилагане на лечение и превенция на корупцията на местно ниво” и в рамките на 8-месечния проект ФРМС ще подкрепи местни групи граждани в две общини – Мездра и Панагюрище - да анализират рискови области и да приложат антикорупционни мерки и мерки, увеличаващи прозрачността на местната власт, които самите местни групи изберат като най-ефективни за специфичните условия на общността.
 
Проектът се реализира в рамките на Регионална програма 2007 - 2008 на Фондация “Партньори за местно развитие” (FPDL), финансирана от Инициатива местно самоуправление на Институт Отворено общество (LGI/OSI).
Практика
Местни инициативни групи по интегритет в Мездра и Панагюрище бяха запознати и бяха обсъдени възможностите за актуализация и приложение на местно ниво на:
-          Национална стратегия за противодействие на корупцията,
-          Насоки към местните власти за прилагане на принципите на добро управление на Националния Омбудсман,
-          Кодекс за поведение на служителите в държавната администрация.
 
На 27 март - в Мездра и на 28 март 2008 г. - в Панагюрище екип на ФРМС проведе работни срещи в рамките на проект “Разпространение и прилагане на лечението и превенцията на корупцията на местно ниво”.
 
Работните срещи имаха за цел да представят няколко практически подхода за оценка и идентифициране на рисковите сфери в работата и функциите на местната власт, които могат да станат хранителна среда за корупционни практики. Методологията на този подход на лечение се базира на наръчника “Възстановете здравето на Вашата организация” на ООН, който през 2007 г. ФРМС издаде на български.
 
Методиката на ООН се приложи за първи път в България и Мездра и Панагюрище бяха пилотни общини. Методологията предизвика голям интерес и даде отговори на многото въпроси, породени в живата дискусия.
 
През април продължи работата по идентифициране на рискови сфери в работата на местната власт – на 18 април 2008 г. в Мездра и на 24 април – в Панагюрище. Бяха направени и първите крачки по изработване на план за действие на двете групи.
 
В Мездра групата идентифицира като рискови областите:
-          издаване на строителни разрешителни,
-          управление на общинска собственост,
-          туризъм, култура.
 
В Панагюрище групата идентифицира като рискови областите:
-          доставки,
-          комунални услуги,
-          разходване на публични средства.
 
 
С подкрепата на екипа на ФРМС бяха разработени:
1.      Проект на правила за взаимодействие между община ..........................., местна инициативна група по интегритет и неправителствените организации в общината
2.      Проект на правилник за устройство и дейност на Общински обществен съвет за добро управление и превенция и противодействие на корупцията в Община ............
3.      Проект на Стратегия за прозрачно управление и за превенция и противодействие на корупцията на Община ......................... за 2008-2009 г.
4.      Проект на план за действие към Стратегия за прозрачно управление
 
 
Местните инициативни групи по интегритет (МИГИ) в Панагюрище и Мездра пристъпиха към последните стъпки от реализацията на проекта “Разпространение и прилагане на лечение и превенция на корупцията на местно ниво” с конкретни микропроекти, подкрепени финансово от проекта, които бяха реализирани на местно ниво.
 
МИГИ Панагюрище предложи на кмета и бе решено да се надгради сайта на Община Панагюрище с онлайн база данни, която да съдържа:
-          Информация за европейските фондове;
-          Проекти, с които е кандидатствала общината за финансиране от европейски фондове;
-          Спечело от общината финансиране;
-          Отчети за реализация на общински проекти, финансирани от европейски фондове.
http://panagyurishte.org/?act=cms&id=419
Актуална информация за община Панагюрище
 
МИГИ Мездра изработи План за действие по темата “Създаване на посредническо звено за решаване на спорове, възникнали между граждани и общинската администрация”. В рамките на проекта бяха финансирани дейностите:
-          Проучване сред гражданите;
-          Проучване сред служителите в общинска администрация;
-          Подготовка, отпечатване и разпространение на информационна брошура относно принципите на добро управление и превенция на корупцията;
-          Рубрика в местния вестник "Мездра 21 век”;
-          Серия тв интервюта и предавания относно принципите на добро управление и превенция на корупцията по ТВ “Интерсат”.
Резултати
В две общини в България – Мездра и Панагюрище - бе изграден местен капацитет чрез прилагане на системен анализ на дейността на местната власт по методика на ООН. Бе създадено по-високо обществено разбиране в областта на интегритета и антикорупцията. С подкрепата на общините бяха предприети конкретни стъпки, които гарантират устойчивост на постигнатото в рамките на проекта. Яха създадени условия работата в тематичната област да продължи и след приключване на проекта.
Иноватор: ros
Дата на публикация: 27 август 2008
Номинации: 6
ros

-

Tel:
Fax:

[Номинирай]

назад

Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]