Foundation for Local Government Reform
Иновационни практики в България
Обмен на иновации за развитие на местното самоуправление
назад

Номинирай
Verification Code
Въведете кода от картинката тук:
Ако не виждате кода добре, натиснете върху картинката, за да видите нов
Предистория
Кинофестивалът е провеждан пет поредни години досега и продължава да се развива във времето.Такъв тип проекти е вече познат на обществото и се провежда във по-големите градове в целия свят,като се реализират много добре навсякъде и имат голям успех, както е и нашият проект.
Практика
Проектът „Stop by shoot film” предоставя среда на равни възможности на младите участници, в която да развиват своите умения, да подобрят способностите и знанията си и да обменят практически опит. Същевременно, концепцията и провеждането на проекта подчертават красноречиво ценности като демокрацията и демократичния диалог, тъй като младите се обучават заедно в една разнообразна програма, която ще им помогне да организират, оформят и изработят собствена аудиовизуална продукция, обменяйки мнения, знания и практически опит с цел постигане на най-добрия резултат.
 
Проектът има за цел придобиването и възпитаването на умения, способности и знания от страна на младите в сферата на аудиовизуалната култура и на новите съвременни изразни средства.
 
Участват млади хора от страни-членки на ЕС, кандидатстващите за фестивала за късометражно кино нарастват с всяка година,те са младежи, занимаващи се с аудиовизуална продукция.
 
Реализация на семинари,майсторски класове, уоркшопове, дискусии, заснемане на аудиовизуално произведение. Натрупването на творчески опит, обмяната на възгледи и знания – това е същината на проекта.
 
Партниращите организации участват активно във всички етапи на подготовката и реализирането на проекта. Те ще участват и в оценяването на проекта непосредствено след приключването му с цел следващото му издание да бъде по-добро въз основа на събрания опит. Кандидатстващата и партниращите организации ще използват професионалните си мрежи за същата цел.Партньорите познават съвременните аудиовизуални средства и техните възможности и представляват творчески ядра, които могат да участват в такъв вид изяви като фестивали, популяризиращи младежки дейности и учебни заведения, а преподавателите са млади творци, занимаващи се с младежки въпроси в рамките на ангажиментите си в университети и научни институти. И организациите, и обучителите познават отлично младежката дигитална среда в своята страна и разполагат с необходимите механизми за активизиране на младите творци и популяризиране на проекта. Партниращите организации имат голям опит в работата с млади хора и с подобни програми за аудиовизуално образование.
 
За всички етапи се прави подробно описание на дейностите по проекта и дигитално записване на DVD носител. След това кандидастващата организация има грижата да изготви специални анкетни карти, които се раздават на участниците, обучителите и представителите на партниращите организации. Анкетните карти са за оценка на крайния изготвен материал, за оценка на цялостната организация и преди всичко за събиране на идеи за по-нататъшното развитие на подобни проекти в рамките на програмата „Младежта в действие” .През август 2008 най-вероятно в Германия в присъствието на всички партниращи организации и членове на техните мрежи, ще се организира обща среща за оценка на проекта след неговата реализация. На тази среща ще бъде обсъдено направеното, обхвата и възможността за продължаване и разпростванение на проекта
 
Общата стойност на проекта е 22 000 евро. 4% от сумата е определена за администриране, а 35% са собствен принос. Генерирани са допълнителни финансови средства.
Резултати
Усъвършенстване на способностите, знанията и уменията на младите и създаването на културен продукт(аудиовизуална творба).Проектът се приема много добре от общността и се оценява високо.
 
В хода на един процес на междукултурно обучение младежи от различни региони на Европа са поощрени и тласнати към творчество, активно участие и поемане на инициативи, с крайна цел колективното създаване на цялостна аудиовизуална творба и разбира се на дигитален филм, който самите те ще подготвят и изработят, водени от собственото си вдъхновение и следвайки насоките, които ще получат от преподавателите и наблюдаващите. Същевременно, информирането на младите за методите на работа, партниране и вземане на участие в съвременната дигитална среда, което се постига чрез проекта, ще е от голяма полза на младите в сферата на междукултурното разбирателство.
 
Проектът насърчава достъпа до процес на неформално обучение на млади хора от страни, които отскоро са членки на ЕС като България, от региони с тежко социално и политическо минало като Германия, Италия както и от страни, лишени от много възможности за достъп до аудиовизуално образование като Гърция и Унгария.
 
За повече контакти:
Пламена Георгиева
Гр. София 1504,
ул.”Шейново” 4Д,
тел.: 0885 816 888
Иноватор: ros
Дата на публикация: 23 май 2008
Номинации: 7
ros

-

Tel:
Fax:

[Номинирай]

назад

Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]