Foundation for Local Government Reform
Иновационни практики в България
Обмен на иновации за развитие на местното самоуправление
назад

Номинирай
Verification Code
Въведете кода от картинката тук:
Ако не виждате кода добре, натиснете върху картинката, за да видите нов
Предистория
Проектът е единственият в България модел на извън-резидентска терапевтична общност. Проекти за рехабилитация на зависими в други формати има в София, Варна, с. Бракьовци, с. Буново. Необходимостта от подобен проект е голяма, тъй като според световната практика няма един единствен модел за рехабилитация на зависимости. Заедно с това в София има голям брой младежи, които употребяват и са зависими. Разнообразието от услуги и дейности на Дневен Център “Солидарност” го прави удобен за работа в градска среда, за работа в мрежа с други партньорски организации и за работа по ресоциализацията на младежите, защото те не са изолирани, а са в живата социална среда където всеки ден могат да тестват наученото в програмата.
Практика
Таргет група:
1.                  Пълнолетни зависими от психо-активни вещества (ПАВ), мъже и жени
2.                  Техните семейства и близки
3.                  Непълнолетни, употребяващи психо-активни вещества и техните семейства
4.                  Организации, които работят в мрежа със “Солидарност”
5.                  Обществото като цяло
 
Проектът задоволява нуждите на посочените таргет групи от информация, психо-социално консултиране и последваща рехабилитация от зависимост. В по-широк смисъл въздейства върху промяна на социалните нагласи по отношение на употребяващите и зависимите.
 
Услуги:
1.                  Информация и психо-социална консултация
2.                  Индивидуална и групова терапия
3.                  Семейно консултиране
4.                  Психо-педагогическа работа за промяна на поведението на зависимия
5.                  Групова работа за справяне с ре-интегрираността в обществото след завършване на рехабилитационната програма
6.                  Тестване за ПАВ
7.                  Осигуряване на работа на зависими, успешно завършили рехабилитационни програми по Националната програма за заетост и професионално обучение на хора с трайни увреждания на МТСП
В програмата участват хора от всички слоеве на обществото, включително и социално слаби, като програма поема изцяло издръжката на социално слабите. Участниците в програмата са мъже и жени, навършили пълнолетие. Информационно-консултативният център работи с всички възрастови групи, без изключение. Рехабилитационната програма разполага с 15 места, групите за ресоциализация - с 15 места, групите за взаимопомощ за родители-12-15 и информационният център работи средно на месец с 15 души. 
 
Програмата на Дневен Център “Солидарност” е дългосрочна, а не едногодишна. За близките три години предвиждаме развитие на програмата за ресоциализация, на работата на службата с родители и близки. Ще поставим фокус и върху работата на информационно-консултативния център. Имаме осигурено финансиране чрез донорства, националната стратегия за борба с наркотиците и участието ни в международни и европейски проекти.” Солидарност” е част от европейския проект European companionship in education (training by travel), финансиран от програмата “Леонардо да Винчи”, което и част от мотивацията на екипа за продължаване на работата му. Финансирането по проекта спомогна за стабилизацията му и търсенето на нови източници на финансиране занапред, както и създаване на връзки с други институции – напр. Областния съвет по наркотичните вещества.

Общата стойност на проекта е 15940 евро. От тях 90% са за финансиране на рехабилитационната програма, 5 % за дейности, свързани с екипа и 5% са за дейности, ориентирани към обществото. Проектът няма предвидени разходи за администрация.С парите по проекта е закупено кухненско оборудване (кухненски шкафове, мивка, посуда, прибори), както и спортни уреди, които ще продължат да ни служат и занапред.
 
Екипът, който изпълнява проекта, се състои от психолози, педагози, парапрофесионалисти и доброволци, обучени в модела “Терапевтична общност за зависими” в България и Белгия. Ползвателите на проекта участват пряко в него. Група от зависими младежи всеки ден са в Дневния център от 9 до 17ч., работейки в различни ателиета и терапевтични групи, по строго определена програма. Доброволците подпомагат дейността на центъра в социален и финансов план (разпространение на идеята, търсене на спонсори, организиране и участие в събития на центъра).
 
Благодарение на финансовата стабилизация, осигурена чрез проекта, успяхме да привлечем вниманието на бизнеса обществото и да реализираме образователна инициатива за родители и близки на зависими, в която участват Huts JWT, ABC design, Ewopharma, Dir.bg, Mail.bg, Метро реклама, шест радиостаниции, между които “Хоризонт” и “Дарик” и др. Периодично организираме благотворителни изложби на художника Николай Русев – в България и Белгия. Родителите на участниците в програмата подпомагат ежедневното функциониране на центъра чрез включването си в разнообразни дейности.
 
Резултати
През периода на проекта сме работили общо със 148 човека, от които 46 човека в службата за родители. Със 77 души са направени информационно-консултативни сесии в информационния център. Сривовете са намалени с 85%. В по-горни нива на програмата са преминали 75%. Средният престой на човек е 8,4 месеца. За 80% от участниците в програмата е налице най-дългата ремисия в историята на всичките им лечения до сега. По време на работата с родителите и семействата на клиентите на програмата на ДЦ, са се подобрили трайно взаимоотношенията между родителите и зависимия член на семейството. Работата върху повишаване информираността и знанието за зависимостта доведе до намаляване на родителската тревожност за бъдещето на техните деца. Установиха се промени в модела на приемане и общуване със зависимия член на семейството от наркоман към пълноценен член на семейството със свои отговорности. Повиши се родителската адекватност на реакции при кризисни моменти за зависимия член на семейството. Работата със семейния партньор на клиент на програмата допринесе за по-адекватно подпомагане и подкрепа на зависимия партньор, както и по-пълноценно изпълнение на ролята си в семейството. Повиши се активността от страна на родителите по посока сътрудничество на програмата на ДЦ, изразено в: съобразяване с правилата и нормите на ДЦ като едни от основните лечебни фактори и съдействие при спазването им извън програмата на ДЦ, системно участие от тяхна страна в дейностите на службата за родители и близки.Благодарение на проекта стана възможна по-голямата ни интервенция в обществото – създаване на нов сайт, виртуална среда за търсене на информация и намиране на подкрепа www.stopdrug.info
 
За контакти:
Елена Николова
София 1797
бул. “Г. М. Димитров” 14, офис 123,
02 / 971 99 20, 0888 / 41 40 63
Прикачени файлове:
22_1.jpg
22_2.jpg
22_3.jpg
Иноватор: ros
Дата на публикация: 20 май 2008
Номинации: 1
ros

-

Tel:
Fax:

[Номинирай]

назад

Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]