Foundation for Local Government Reform
Иновационни практики в България
Обмен на иновации за развитие на местното самоуправление
назад

Номинирай
Verification Code
Въведете кода от картинката тук:
Ако не виждате кода добре, натиснете върху картинката, за да видите нов
Предистория

Природните дадености и човешкият потенциал на Велинградския край, изработването на Стратегия за бъдещото социално, икономическо и екологично развитие на общината от Програмата на ООН за развитие "Възможности 21 век" това са факторите, спомогнали за включването в стартиралия в България през м. март 1998 г. проект "Развитие на гражданското участие на местно ниво".
Проведената експресна анкета сред стотина граждани определя темата на проекта за региона "Повишаване екологичната култура на населението на Община Велинград". Основните цели на проекта се фиксират с помощта на пряко ангажираните за идеи и предложения средства за масова информация. Взимат се и мненията на неправителствени организации като израз на гражданска позиция.
Практика

Целите на проект "Повишаване екологичната култура на населението на Община Велинград" са:
проучване масовите представи на населението за екологичните рискове в общината;
провеждане на активни действия за повишаване на екологичната просвета и възпитание на трите поколения в града и общината;
създаване на механизми за взаимен контрол от страна на местната власт и гражданите по опазване на околната среда;
осъществяване на граждански контрол чрез НПО върху работата на общинска администрация по екологичните проблеми.
За проучване на представите на населението за екологичните рискове се провежда представително социологическо проучване в сътрудничество с Института по социология при БАН, като в него участват около 1000 граждани на общината. Като резултат от него е изработен доклад, поставен на обществено обсъждане чрез местните медии, кръгли маси и горещи телефони. Така се открояват ясно приоритетните и критичните точки в масовото екологично съзнание и поведение. Обнадеждаващо е, че 60.1% от анкетираните декларират готовност за участие в обсъждането и решаването на екологичните проблеми. По-голямата част от тази група са в работоспособна възраст и са значителен потенциал за активно включване в определянето и контрола на екологичната политика на местно ниво.
Въз основа на направените от анкетата изводи се разработва образователна екологична програма за трите поколения. Със специфични за всяка група подходи, методи и средства се прави опит за формирането и развитието на познавателните, ценностните и поведенчески аспекти на екологичната култура.
Определя се ден за екологична просвета на Община Велинград "екологична сряда". В точно определени часове по местната телевизия се дава възможност на желаещите граждани да изразят своите позиции, опит, идеи и предложения; излъчват се филми (в рамките на 30 минути) с екологична насоченост; провеждат се радиопредавания с директно участие на граждани, НПО и представители на местната власт. Във в-к "Чепинец" излиза специален екобюлетин, който популяризира идеите на проекта и резултатите от него, провежда се екологична просвета в съответствие с програмата. В пенсионерските клубове обучението се провежда с тематични лекции и дискусии по нормативната уредба за опазване на околната среда, по глобални и местни екопроблеми. В училищата се провеждат екологични часове с избрани теми за различните възрасти. Организира се и се провежда почистване на четири района със стари замърсявания с твърди битови отпадъци. В града се учредяват два ученически клуба, които създават алея с типични за района дървета и храсти тя ще свидетелства за участието на общината в този проект. Провеждат се конкурси на екологична тематика за поезия и живопис. В детските градини се използват аудиокасети с разкази за тайните и прелестите на живата природа. Представят се театрални екологични постановки с участието на децата. Те от своя страна реагират с рисунки и стихотворения.
Трудности при реализиране на проекта:
масовият скептицизъм по отношение на възможностите за влияние на отделната личност при решаване на местни проблеми;
разпространеното убеждение, че институциите носят главната отговорност за възстановяване и опазване на екологичното равновесие.
Резултати

Постигнатите резултати с устойчив характер са:
създаване на действена връзка между общинската администрация и НПО за практическо взаимодействие при решаване на проблеми на местно ниво. В резултат общината предоставя средства от Общинския фонд по опазване на околната среда на неправителствени организации и местни медии за продължаване на екологичната просветна дейност през 1999 г.;
създаване на обществени квартални комитети за активиране участието на гражданите при решаване на местните проблеми;
създаване на общинска видеотека, предоставящата се за ползване на предприятия, учреждения, училища, граждански сдружения;
провеждане на рекламна кампания с найлонови торбички с призиви за опазване на околната среда като резултат от привличане на бизнесмени в работата по проекта.
Иноватор: Мария Александрова
Дата на публикация: 06 юли 1999
Номинации: 4
Мария Александрова
Еколог
Велинград - 4600
ул. "Хан Аспарух" 35
Tel:(0359)2 26 93
Fax:(0359)2 43 41

[Номинирай]

назад

Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]