Foundation for Local Government Reform
Иновационни практики в България
Обмен на иновации за развитие на местното самоуправление
назад

Номинирай
Verification Code
Въведете кода от картинката тук:
Ако не виждате кода добре, натиснете върху картинката, за да видите нов
Предистория

Поредица от проекти, реализирани от екипа на Асоциация НАЯ в региона по превенция на домашното насилие създаде условия на повишена информираност и чувствителност към проявите на агресия. Логично продължение беше изготвянето на програма за консултиране и подпомагане на жертвите на домашно насилие.

Практика

Екипът на “Асоциация НАЯ” включва 2 психолози, юрист, социален работник, дежурен на гореща телефонна линия (педагог), журналист и счетоводител.

Проведени бяха пресконференция и заключителна кръгла маса; 2 двудневни обучения на екипа и колеги от други институции и организации; 3 обучения с жени (предимно социално слаби и от етническите малцинства) от близки до Търговище села на тема “Домашно насилие”; реализиран бе театрален спектакъл от ученици пред ученици по темата “домашно насилие” по сценарий на “Асоциация НАЯ”. По време на 16-те световни дни против домашното насилие бяха изработени и излъчени 3 радио-клипа за рекламиране дейността на Центъра и горещата телефонна линия.

Броят на клиентите на Консултативния център и Горещата телефонна линия постоянно се увеличаваше.

В Центъра се предлагат и следните услуги: изготвяне на документи за подаване на молби по Закона за защита срещу домашното насилие и по Семейния кодекс, както и на сигнали в РПУ за упражнявано домашно насилие; представителство в съда при водене на дела по Закона за защита срещу домашното насилие и при бракоразводни дела; съдействие при настаняване в Дом за временно настаняване на жертви на домашно насилие; съдействие при контакти с институции.

За периода на проекта са подадени 16 молби от клиентки на Центъра за защита по Закона за защита срещу домашното насилие и 3 молби за развод; постановени са 6 мерки за защита по ЗЗСДН от съда.

По време на реализирането на проекта са обучени общо 14 специалисти от различни институции в Търговище.

Резултати

При реализирането на проекта успяхме да създадем нови практики за защита на жертви на домашно насилие и за първи път в отработихме система за сътрудничество между нашата организация, институциите, полицията и съда. Резултатите от работата ангажираха Община Търговище да подкрепи устойчивото развитие на услугата “Консултативен център за жертви на домашно насилие”. Общинският съвет взе решение и предостави на “Асоциация НАЯ” безвъзмездно за срок от 10 години общински имот за развитието на Консултативен център за жертви на домашно насилие.

За периода на изпълнение на проекта през Центъра са преминали 86 случая, от които 70 жени и 12 деца. Общо за периода са проведени 278 консултации - 100 консултации с юрист, 101 с психолог и 77 със социален работник. На Горещата телефонна линия са се обадили 57 жени.

Два нови проекта, финансирани от Mama Cash и Global Fund for Women ще подкрепят работата на Центъра и Горещата телефонна линия. Това ни дава възможност да усъвършенстваме опита на екипа на Центъра, да разширим и повишим качеството на предоставената услуга, да привлечем нови съмишленици, да изградим трайни и ползотворни партньорства, както с местните институции, така и с организации от страната, които предоставят подкрепа на жертви на домашно насилие.

Асоциация Ная

Ул. “Панагюрище” 10, офис 8

Търговище 7700

Тел. 0601 / 62 889

[email protected]

[email protected]

Иноватор: ros
Дата на публикация: 06 юли 2007
Номинации: 0
ros

-

Tel:
Fax:

[Номинирай]

назад

Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]