Foundation for Local Government Reform
Иновационни практики в България
Обмен на иновации за развитие на местното самоуправление
назад

Номинирай
Verification Code
Въведете кода от картинката тук:
Ако не виждате кода добре, натиснете върху картинката, за да видите нов
Предистория

Проливните дъждове през последните години причиниха щети и на територията на Община Стралджа като най-силно засегнати са районите на с. Атолово, с. Каменец, с. Тамарино, с. Саранско, кв. ІV и кв. 78 в гр. Стралджа.

Поради малките наклони, лошото състояние (затлачване и замърсяване) на отводнителните съоръжения (канавки), повишаване нивото на р. Мараш и отводнителните канали в Стралджанското блато многократно са заливани територии от населените места. Нанесени са щети на дворове, жилищни и стопански сгради, селскостопанска продукция.

Наводнения се случват ежегодно - през зимния сезон и в началото на пролетта при топенето на снеговете, както и при проливни дъждове. Ежегодните наводнения са болезнена и редовна тема в срещите на кмета на общината с жителите на Атолово, Каменец, Тамарино, Сараско, Иречеково, Недялско и живущите в кв. ІV и кв. 78 в гр. Стралджа.

Практика

В състава на Кризисната групата са включени кметът на общината, зам.-кметът по инфраструктурата, директорът на Дирекция УТСП, началник отдел ТСУ, специалисти от отдел ТСУ, специалисти от Гражданска защита, външни експерти, кметове на кметства и кметски наместници. Групата внимателно и задълбочено проучи проблема, проследявайки настъпилите наводнения на територията на община Стралджа през последните 10 години.

След направения анализ се стигна до разработване на План за действие за преодоляване на последиците от наводненията и предотвратяване на наводненията в Община Стралджа в две части :

1. Правила за действие при настъпили наводнения.

Тази част регламентира действията на всички служители при настъпване на наводнение, схемата за подаване на информация, начините за разпространение на информация и оповестяване на населението, включването на доброволци в спасителните работи, планове за евакуация и битово устройване на гражданите, чиито домове са пострадали при наводнението. Изяснен е редът за подпомагане на гражданите, пострадали от наводнения, и подаване на информационни карти за ПКЗНБАК.

2. Мерки за предотвратяване на наводнения на територията на общината. В тази част на плана са разписани конкретни мерки (проекти), чиято цел е преодоляване на опасността от възникване на наводнения на територията на Община Стралджа.

Част от реализираните проекти са: Корекция дере 2 в гр. Стралджа на стойност 1 200 хил. лв.; Почистване и увеличаване оттока на отводнителните съоръжения в с. Атолово. За реализирането на проекта са отпуснати 12 258,66 лв. от ПКЗНБАК; Корекция на дере с Каменец. Финансиран със сумата от 110 хил. лв. от Фонд "Стихийни бедствия"; Отводняване на ул. "Х. Димитър" в гр. Стралджа - стойност 30 хил. лв. Изпълнени са подобни проекти в с. Саранско за 22 хил. лв., в с. Тамарино 12 хил. лв. В ход е проект за възстановяване на сграда на общината в гр. Стралджа, пострадала от наводненията, за 12 хил. лв.; Ремонтирана е сградата и оградата на училището в с. Иречеково, които пострадаха от наводнение. Построена е отводнителна канализация на улица в с. Недялско.

Представени за финансиране са: в ПУДООС - проект Отводняване на кв. ІV в гр. Стралджа на стойност 900 хил. лв. и друг на стойност 450 хил. лв. по Програма ФАР; Проект на общината "Почистване на притоците на р. Мараш" на стойност 700 хил. лв. по Програма ФАР очаква одобрение.

Пред Фонд "Стихийни бедствия" са представени за финансиране: Отводняване двора на ЦДГ "Лозенец", Отводнителна канализация - с. Воденичане, Корекция дере - с. Иречеково, Обезопасяване яз. Каралий Недялско и др.

Резултати
  1. Постигнат е синхрон и добра координация в действията на отговорните институции и длъжности лица при настъпване на наводнения.
  2. Изготвен е списък на критичните точки, застрашени от наводнения и са взети мерки (реализирани или предстоящи за реализиране проекти) за предотвратяване на нови наводнения.
  3. Повишено е доверието в местната власт при оказването на помощ на пострадали от наводнения.

Подходът е приложим и в други общини - той създава ясна картина на застрашените от наводняване обекти и дава възможност да се подхожда целенасочено и комплексно към проблема, а не да се работи на парче. Извършената предварителна аналитична работа е база за бързо разработване на качествени проекти.

Иноватор: Атанаска Христова
Дата на публикация: 07 август 2006
Номинации: 9
Атанаска Христова
началник отдел АПО
Стралджа - 8680
ул. "Хемус" 12
Tel:088 7872915
Fax:04761 3404

[Номинирай]

назад

Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]