Foundation for Local Government Reform
Иновационни практики в България
Обмен на иновации за развитие на местното самоуправление
назад

Номинирай
Verification Code
Въведете кода от картинката тук:
Ако не виждате кода добре, натиснете върху картинката, за да видите нов
Предистория
На съвместно заседание на органите на РДВР-Монтана и ОбС-Монтана, проведено през м. май 1998 г., се обсъжда състоянието на противообществените прояви, извършени от малолетни и непълнолетни граждани на територията на общината. Констатирани са обезпокояващи тенденции: засилване на детската престъпност, непосещаване на учебните занятия, проституция, употреба на наркотични вещества (особено марихуана, без т.нар. твърди наркотици от рода на хероина), употреба на психотропни и упойващи лекарства без лекарско назначение, сервиране на алкохол на малолетни и непълнолетни, занижен контрол на родителите към поведението на техните деца.
Общинската администрация, органите на РДВР и полицията обмислят нови форми за противодействие. След широко допитване до обществеността със съдействието на лекари, психолози, психиатри, педагози, юристи и полицаи се разработва статут за въвеждане на т.нар. Час за родителски контрол. Статутът е съобразен с българското законодателство, като е използван и опитът на редица западни страни.
Практика
Според българското законодателство децата до 18-годишна възраст не носят или носят частична отговорност за своите постъпки. Отговорността е на родителите - това е регламентирано в Семейния кодекс, Закона за лицата и семейството, Конвенцията за правата на детето, Закона за борба с противообществените прояви на малолетни и непълнолетни и други.
Разработеният статут за "Час за родителски контрол" е категорично одобрен от родителите, педагогическите колективи, РИ на МОН, Районна прокуратура, РДВР. Известно несъгласие има от страна на учениците, но след разяснителна кампания голяма част от тях се убеждават, че в тази мярка няма нищо лошо. Съгласно прилагания сега статут под Час за родителски контрол трябва да се разбира времето през денонощието, в което родителите носят пълна отговорност за здравето, живота и поведението на децата си.
Часът за родителски контрол е диференциран:
по време на учебни занятия, през зимната и пролетната ваканция от 22.00 до 06.00 часа;
през лятната ваканция от 24.00 до 06.00 часа;
в петък и събота вечерният час е удължен с два часа.
Часът не се отнася до следните случаи:
деца, придружени от родители или друг законен представител на семейството;
колективни изяви с присъствие на учители, треньори, ръководители на художествени състави;
спешни и неотложни нужди и поводи.
Според статута ограничителната мярка по отношение на децата до 18-годишна възраст се контролира от Районното полицейско управление или съвместно с представители на общинската и училищни комисии за борба с противообществените прояви на малолетни и непълнолетни.
Административни наказания по училищна линия за малолетни и непълнолетни не са предвидени. Училищните власти са поели грижата за разяснителна работа сред родителите и учениците за засилване отговорността им за поведението на децата. Контролиращите полицейски органи поемат задачата, като гарантират запазване здравето, правата и достойнството на личността на децата.
Успоредно с тази мярка - "Час за родителски контрол" ОбС-Монтана прие и изменение в Наредбата за извършване на търговска дейност на територията на Община Монтана, по силата на която на търговските заведения е забранено сервирането и предлагането на алкохолни напитки и цигари на деца до 18-годишна възраст. Забранено е и допускането на деца до 18-годишна възраст без законен придружител от семейството в такива заведения след 22.00 часа. За нарушения са предвидени глоби от 5000 до 500000 лв.
Резултати
Опитът на ОбЦ-Монтана с въвеждане на "Час за родителски контрол" намира широк обществен отзвук от страна на авторитетни органи и организации като Българска асоциация за борба с наркоманията, УНИЦЕФ за България, Национално дружество за защита правата на детето, Централна комисия по борба с противообществените прояви на малолетното население. Писмено заявяват подкрепата си всички ръководства на училищата в града. От опита се интересуват общински администрации от много градове в страната - Видин, Враца, Габрово, Русе, Нова Загора, Велики Преслав, Велико Търново, Севлиево и др.
Иноватор: Стефан Стефанов
Дата на публикация: 22 юни 1999
Номинации: 8
Стефан Стефанов
Председател на Общинската комисия за борба с противообществените прояви на малолетни и непълнолетни
Монтана - 3400

Tel:096/2 39 69
Fax:096/2 26 77

[Номинирай]

назад

Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]