Foundation for Local Government Reform
Иновационни практики в България
Обмен на иновации за развитие на местното самоуправление
назад

Номинирай
Verification Code
Въведете кода от картинката тук:
Ако не виждате кода добре, натиснете върху картинката, за да видите нов
Предистория

Поради тежкото си финансово състояние и значителните разходи за съществуващото улично осветление, общината в продължение на няколко години не е в състояние да осигури нормална осветяемост на населените места. Това създава неудобство на гражданите и е предпоставка за негативни социални и икономически последици.

Практика

Реконструкцията стартира за пръв път в едно от големите села на общината с. Гецово. След няколко месеца е направен анализ на ефективността от новото осветление, който показва неколкократно снижаване на разходите по поддръжката му. От направените разчети за необходимите средства за подмяна на уличното осветление във всички населени места от общината става ясно, че трябва да бъдат инвестирани близо 406 хил.лв. от общинския бюджет. В условията на постоянен финансов дефицит е невъзможно тази сума да бъде заделена, без да бъде нарушен трудно постигнатият баланс в бюджета за съответната година. Взето е решение реконструкцията и модернизацията на уличното осветление да се извършва поетапно в следващите няколко години. Избраната след конкурс фирма-изпълнител започва подмяната на осветлението в няколко градски квартала и в 8 села. Ефектът е безспорен, но се поражда недоволство у жителите на населените места, включени в по-късните етапи на реконструкцията. Започват да се търсят други източници за финансиране, които да позволят в кратки срокове да бъде монтирано енергоспестяващо улично осветление във всички населени места. Проведени са разговори с ръководителите на всички по-големи предприятия на територията на общината. С положителен отговор откликват Амилум България първата успешно приватизирана фирма в страната и "Балканфарма Разград", които решават да подпомогнат инициативата съответно с 206 000 лв. и 4900 лв., с което са осигурени половината от необходимите средства. С двете фирми е подписан договор за публично частно партньорство, с който общината се задължава в определени срокове да реконструира осветлението на посочени от фирмите райони и населени места, а фирмите да покрият разходите. В същото време договорът с фирмата изпълнител дава на общината възможност за разсрочено плащане на останалата сума. Месечните вноски не надхвърлят реализираната икономия на ел. енерегия спрямо средното месечно потребление на улично осветление за съответното населено място преди реконструкцията. Еднотарифните електромери са подменени с двойнотарифни, които позволяват използването на по-евтино нощно осветление; монтирани са общо 4 400 осветителни тела, които осигуряват оптимална осветеност на улиците в града и всички 21 села.

Резултати

- След реконструкцията е снижена консумацията на ел. мощност с 58%;

- Разходите за поддръжката са намалели с 69% поради преминаване на нощна енергия;

- Ниските разходи дават възможност да се осигури оптимална осветеност на населените места;

- Повишава се безопасността на жителите;

- Подпомага се създаването на добър микроклимат за социален и икономически растеж;

- Реконструкцията подобрява градската среда и облика на града; това, от своя страна, има положителен ефект върху дейността на фирмите, които са част от системата на авторитетни международни холдинги.

Иноватор: Елка Неделчева
Дата на публикация: 12 декември 2005
Номинации: 0
Елка Неделчева
началник отдел Духовни и младежки дейности и връзки с обществеността
Разград - 7200
бул. Бели Лом 37 А
Tel:084/ 660 230
Fax:084/ 660 090

[Номинирай]

назад

Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]