Foundation for Local Government Reform
Техническо побратимяване

назад

Проект: Гражданско участие и информационно обслужване на населението

к а з у с

Община Габрово

ГОДИШНА ГРАЖДАНСКА АНКЕТА

Кратко обобщение :

Емпиричното социологично изследване на тема Проблемите на Община Габрово през погледа на общественото мнение включва три основни групи въпроси: проблеми на общината, оценка на предлаганите общински услуги и програми и готовност на гражданите да участват в обществения живот на общината. Анкетата ориентира новото общинско ръководство в неговата работа ЗА и СЪС гражданите.

Оценка на съществуващия проблем:

Социологичното проучване на Община Габрово за 1999 г. е изготвено със съдействието на Община Протидж, Мичиган, САЩ и програма Техническо побратимяване на ФРМС и ААМР. В Протидж има 7-годишна традиция в анкетирането, като така се следи развитието и разрешаването на проблемите, които стоят пред общината.

Целта на ръководството на габровската община и на изследователския екип е да се потърси мнението на гражданите за състоянието на града като цяло, за качеството на предлаганите общински услуги, за съществуващите в тази насока проблеми и начините на тяхното решаване. Другият важен акцент е да се определи степента на информираност на гражданите и до колко те са готови да участват в местното самоуправление.

Описание на проекта:

Община Габрово, програма Техническо побратимяване на ФРМС и Община Портидж, САЩ съвместно подготвят въпросник за емпирично социологическо изследване на общественото мнение на територията на Община Габрово. Това е първото годишно проучване, което се прави с цел проектиране проблемите на общината през погледа на гражданите й. За ориентир е използван Въпросникът на Община Портидж, като габровската анкета не е механичен пренос на американската. Изготвянето на въпросите и формулирането на проблемите се адаптира към тукашните условия.

Гражданската анкета включва следните основни групи въпроси:

1. Основни проблеми на Община Габрово:

Класификация на проблемите спрямо тяхната значимост за гражданите.

Типология на конкретните проблеми.

Характеристика и диференциация на проблемите в зависимост от отделните социални и демографски групи.

1. Оценка на удовлетвореността от общинските услуги и програми.

Демографска характеристика на групата на удовлетворените и неудовлетворените от услугите, предлагани от общината.

1. Готовността на гражданите да участват в обществения живот на Габрово.

В продължение на една седмица са анкетирани общо 508 пълнолетни граждани на град Габрово, принадлежащите му квартали и на четири кметства на общината. Участниците са отговорили на предварително подготвените стандартизирани въпросници. Подборът на хората се осъществява по метода на квота, така че съвкупността на анкетираните да възпроизвежда групата на пълнолетните граждани по признаците:

-пол

-възраст

-образование.

Резултатите от анкетата са обработени и обобщени от социолог, след което са предоставени на вниманието на новото ръководство на Община Габрово, на местните медии и на досегашното ръководство на общината.

Резултати:

Изследването показва наличие на:

ясна обществена позиция по отношение на проблемите на общината

ясна идентификация на механизмите, които гражданите биха възприели за осъществчване на действен и ефективен диалог с местната власт

гражданството декларира готовност за реално подпомагане действията на общинското ръководство при решаване на проблемите

новото ръководство на Община Габрово в началото на своето управление разполага с надеждно изследване, което би го ориентирало в процеса на вземане на решения.

ФРМС изказва своите благодарности към ААМР, чиято финансова подкрепа е решаваща за реализацията на проект База данни "Техническо побратимяване"
Източник: Фондация за реформа в местното самоуправление, София, България

Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]