Foundation for Local Government Reform
Иновационни практики в България
Обмен на иновации за развитие на местното самоуправление
Шанс за младите
Дружество "Знание"
назад

Номинирай
Verification Code
Въведете кода от картинката тук:
Ако не виждате кода добре, натиснете върху картинката, за да видите нов
Предистория

Според проведено по поръчка на Дружество Знание представително социологическо проучване с жителите на Ловешка община първостепенен проблем за общината е безработицата - 40,4% я определят като първи, а 19,8% - като втори по степен на важност. Девет от всеки десет граждани на общината (работещи и безработни) реално се страхуват от безработицата, като нямат очертана стратегия за справяне с такава кризисна ситуация. Запитани за причините, поради които биха напуснали града, 46,2% от хората, които не свързват бъдещето си с Ловеч, посочват липсата на работа и перспективи за развитие.

Този проблем е особено значим за традиционни за Дружество Знание Ловеч целеви групи младежи, напускащи социалните домове, младежи с увреждания, младежи, изтърпяващи наказание лишаване от свобода , представители на етническите малцинства.
Практика

Работата по проекта започва с обучението на завършващи средния курс на училищата. То включва поредица от по пет прояви по темите Информация за пазара на труда и търсените професии , Възможности за продължаване на образованието , обучителен семинар Представяне пред работодател , индивидуални консултации.

Проведени са курсове за професионална подготовка на неравнопоставени младежи по специалности, за които има търсене помощник-готвачи, сладкари и начална компютърна подготовка. Във всеки от курсовете участват по 15 младежи в неравностойно положение, завършили училище без професия младежи от ДДЮ, освободени от затвора, малцинства и др., след подбор на Бюрото по труда.

Във втория по големина затвор за страната ловешкия, е проведен курс за 15 младежи по специалността строителен бояджия . В рамките на практическите упражнения младежите ремонтират затворническия стол. Сформирана е строителна бригада, която е ангажирана с по-нататъшни ремонтни дейности в затвора. Младежите получават специалност строителен бояджия , която е известна предпоставка за намиране на работа след излежаване на присъдата лишаване от свобода . Проведен е и ограмотителен курс с 15 души, включващ 200 часа български език и 100 часа математика.

Проектът създава модел за трудова реализация на младежи с тежки физически и умствени увреждания. По специално разработени и адаптирани програми са организирани квалификации по специалностите готварство и приложни занаяти за 15 младежи от Дома за деца с увреждания в Ловеч. Изградена е Младежка кооперация за младежи с увреждания, която е подпомогната да реализира първите си изделия коледни картички, икебани, пана. Организиран е щанд за продажба на изделия от кооперацията в магазин на местна фирма. С набраните средства е учреден фонд за оборотни средства на кооперацията.

Постига се тясно взаимодействие между Дружество Знание и Бюрото по труда - Ловеч за посредничество в контактите между работодателите и младежите, преминали обученията. Проведени са срещи и индивидуални разговори с работодатели за разясняване на нормативни преференции при наемане на работа, за проблемите и трудностите на младежите в неравностойно положение, за запознаване с младежите. Осигурени са възможности за стажуване и практики на участниците в квалификационните курсове при евентуални работодатели.

Най-съществената част от проекта е изграденото Бюро за сезонна и почасова работа. Бюрото е замислено като алтернативна възможност за младите хора, които не получават постоянна работа. То изпълнява функциите на трудов посредник. Създадена е връзка между бюрото и трудовите посредници на Бюрото по труда чрез включването им в компютърна мрежа. Създадена е база данни на работодателите, предлагащи сезонни и почасови работни места, и на младежите, търсещи подобни места. В бюрото се води на отчет и преминатото обучение на регистрираните младежи и желанието им да повишат квалификацията си. Тази информация се ползва от партньорите Бюро по труда и Дружество Знание при подбор на обучаеми в различни квалификационни форми. Това подобрява качеството на подбора на курсисти в различните квалификации - както на тези, за които Дружество Знание осигурява външно финансиране, така и за финансираните от Фонд ПКБ .

Бюрото е настанено в Клуб Работа на Бюрото по труда Ловеч, за да може да се създадат условия за устойчивостта му. Неговата издръжка след приключване на проекта се поема от Бюрото по труда.

Работата по проекта бе възможна благодарение на финансовата подкрепа на Фондация Чарлз Стюарт Мот чрез Фондация за реформа в местното самоуправление.
Резултати

Създадено е Младежко бюро за сезонна и почасова работа. За един месец от реалната си дейност на територията на Община Ловеч бюрото осигури работни места на 38 младежи в неравностойно социално положение, главно в строителството. Създадени са всички необходими предпоставки бюрото да продължи да работи след приключване на проекта в интерес на целевата група. Общо в рамките на проекта повишават квалификацията си 87 младежи в неравностойно положение. От тях 13 започват работа по трудов договор до приключване на проекта. Поставено е началото на Младежка кооперация в Дома за деца с увреждания. Създаден е фонд, осигуряващ минимални оборотни средства за дейност на кооперацията след приключване на проекта. Проектът укрепва традиционните партньорски контакти на Дружество Знание Ловеч, Регионална служба по заетостта и Бюро по труда и създава предпоставка за бъдещи съвместни дейности. С работата си по проект Шанс за младите Дружество Знание Ловеч реализира на практика призванието на гражданските организации да генерират идеи и инициират промени в интерес на гражданите, използвайки потенциала на институциите.
Иноватор: Донка Михайлова
Дата на публикация: 20 май 2002
Номинации: 1
Донка Михайлова
Председател
Ловеч - 5500
ул. "Търговска" 44, етаж 4
Tel:(068) 2 79 52
Fax:(068) 2 79 52

[Номинирай]

назад

Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]