Foundation for Local Government Reform
Иновационни практики в България
Обмен на иновации за развитие на местното самоуправление
назад

Номинирай
Verification Code
Въведете кода от картинката тук:
Ако не виждате кода добре, натиснете върху картинката, за да видите нов
Предистория

Сдружение с нестопанска цел ЕВРОИНТЕГРАЦИЯ Варна е член на Обществен съвет по рехабилитация и социална интеграция на хора с увреждания в Община Варна, член на националната мрежа за социални услуги и член на Националната мрежа за равни възможности.

В Сдружението членуват физически и юридически лица, които са защитили и реализирали през последните 5 години 9 проекта за деца и младежи, включително за децата и младежите с увреждания, като се спазват националните и международни документи и стандарти.

През настоящата година една от основните целеви групи, към които са насочени дейности от дългосрочната стратегия на Сдружението, са младежи в неравностойно положение: учащи, работещи и безработни.

Многократно сме реализирали съвместни проекти с представителите на местната, държавната власт и други институции, като поемаме съвместната отговорност в предоставянето на качествени социални услуги.

От 2004 г. успешно осъществяваме съвместни проекти на театрална формация "Кой съм аз", като и през тази година нашата формация стана носител на специални награди в 3 фестивала с национално и международно участие. В партньорство с представители на Дирекция "Младежки дейности и спорт" организираме концерти и благотворителни спектакли. Сградата, в която се помещава Младежки дом, вече е архитектурно достъпна, а това е предпоставка младежите с увреждания да могат да идват и да участват в провежданите занимания.

В момента във Варна значителен брой деца и младежи с увреждания, които имат дарования, са лишени от възможността да общуват със своите връстници, да посещават организирани форми по интереси, да бъдат самостоятелни и равнопоставени. В резултат на това техните способности не могат да бъдат развити.

Чрез стартиране на дейности по проекта "Изкуството в нас" в направления музика, изобразително и приложно изкуство в Център по арт-терапия за даровити младежи в неравностойно положение, им се предоставя възможност да се интегрират в сферата на културата и изкуството, ще се развива художествено-творческият им потенциал и ще бъдат изведени от социалната изолация, в която се намират.

Практика

Основен партньор по проекта е Дирекция "Младежки дейности и спорт". Направихме предложение на директора на дирекцията да бъде създаден Социален център по арт-терапия, където да се развиват посочените направления за работа с младежи в неравностойно положение. Предложението бе прието.

На територията на Младежки дом в съответствие с Наредба за условията и реда за осъществяване на закрила на деца с изявени дарби от 01.01.2004 г., с Национален план за интегриране на деца и младежи със специални образователни потребности, Закон за осигуряване на равни възможности за лицата с увреждания, европейското и международно законодателство, се създават условия за работа и творчество на младежи с увреждания.

Чрез споделяне на отговорностите между представителите на Дирекцията и Сдружението по предоставяне на услуги в сферата на музиката, изкуството и културата, повишаваме способностите си за постигането на общи цели:

- Интеграция на млади хора с изявени дарби в неравностойно положение в гражданското общество чрез установяване на трайните принципи на Европейското общество - социална работа, специална закрила и развитие на техните умения в областта на културата и изкуството.

- Създаване на равен достъп за младежи със специални потребности до различни форми за развиване на дарованията им.

- Развиване на включващо общество за младежи със специални потребности.

По проекта "Изкуството в нас" се извършват следните дейности:

  • Осъществяване психология на творческия процес чрез индивидуална и групова работа с участниците по направления за изграждане на мотивация за преструктуриране на личността и формиране на творческия процес.
  • Реализиране на модел за алтернативна теоретико-практическа подготовка в целия спектър на съвременните изкуства.
  • Провеждане на теоретичен модул на тема: Психологически климат и създаване на мотивация за творчески процес у младите хора със специални нужди.
  • Социално консултиране за ресоциализация.
  • Институционално укрепване на направление "Музика".
  • Институционално укрепване на направление "Изобразително и приложно изкуство".

Младежите с увреждания са придружавани от родители, приятели, лични или социални асистенти. Чрез различни методи и форми на работа създаваме условия за помощ и взаимопомощ не само сред представителите на целевите групи, но и в родителската общност. С помощта на психолог и педагог се работи с младите хора и по укрепване на родителската общност. Чрез провеждане на разговори във фокус-групи, придружителите (родители, лични и социални асистенти) ще споделят лични наблюдения и опит в групата. Така ще се постигне изграждане на емпатично отношение и желание за взаимопомощ в общността: родителите от позиция на асистенти на своите деца, ще се превърнат в асистенти както на своите, така и на другите младежи. По този начин ще се преструктурира родителската общност и ще се създават и формират модели и техники за взаимопомощ.

Институцията ще разкъса маргиналния кръг и с помощта на доброволците, с които работи, ще помогне на младежите да видят нов свят с нов поглед: при разходките в Морска градина, при колективни посещения на организирани форми, при провеждане на музикални прояви, художествени изложби, пленери, и т.н.

  • Работа в направление "Музика".
  • Работа в направление "Изобразително и приложно изкуство".
  • Организиране на празник "Изкуството в нас" - изложба от създадените произведения и концерт по случай Коледните празници.

Целевата група по проекта са младите хора с увреждания от 16 до 29-годишна възраст, които желаят да работят в направленията музика и изкуство.

В целевата група по предложения проект са включени младежи с различни видове увреждания, младежи от различни етнически общности ученици от социалните домове, студенти, млади работещи и незаети специалисти. Някои от тях са на инвалидни колички, други са със зрителни затруднения, с по-лека форма на церебрална парализа, включително с леко психическо увреждане.

По различни поводи те вече са показали какво могат представяли са предмети на изобразителното и приложното изкуство на организирани изложби, участвали са в съвместни музикални сценични и общоградски прояви.

Формите на занимания и дейностите, които предлагаме, ще продължат създадената вече нова обществена практика във Варна за хармонизация на отношенията между младежите в неравностойно положение, техните връстници и цялото общество. Това ще бъде предпоставка варненски младежи в неравностойно положение да се почувстват равнопоставени и значими, а ние представителите на гражданските организации в партньорство с местната власт, да отговорим на изискванията в социалната сфера в процеса на присъединяване на Р България към ЕС.

Резултати
  • Участващите в посочените направления младежи ще се образоват и ще развиват своите дарования.
  • Те ще докажат своите способности в условията на равнопоставеност с други техни връстници, които имат висока себеоценка, позитивно мислене и реален шанс да се реализират.
  • С примера си ще влияят на други маргинализирани групи да извървят своя път към по-висока лична самооценка и самодоказване в обществото.
  • Ще се създадат позитивни нагласи у младите хора в неравностойно положение да развиват своите умения в областта на музиката и и чрез креативните си способности ще поставят началото за създаването на широки коалиции за социална промяна.
  • Чрез проектните дейности ще се създава онзи интелектуален фон, който излъчва система от стойностни и демократични ценности, и ще активира творческите сили за един по-добър и по-щастлив свят.
  • Тези форми на работа ще им помагат да приемат здравословния си проблем и да насочат позитивните си сили за въвеждането на европейските демократични практики за интеграция. Те ще им помогнат да повярват, че музиката и изкуството дават шанс на човека да се чувства свободен, независим и да намери своя път за реализация.
Иноватор: Нели Кирякова
Дата на публикация: 13 декември 2005
Номинации: 3
Нели Кирякова

Варна - 9000

Tel:
Fax:

[Номинирай]

назад

Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]