Настоящият проект бе замислен с цел да се развият и мобилизират професионалните и обществени ресурси в областта на социалните услуги и грижи за деца в риск на територията на община Айтос. Анализът на системата от грижи за децата показа необходимост от осигуряване на по-добър достъп до качествени и общностно базирани услуги, насочени към превенция и противодействие на отчуждението, агресията и нарушената комуникация между родители и деца, себенараняващото и деструктивно поведение при децата. Една от основните задачи на реализацията на проекта бе осигуряване достъпност на услугите и тяхното популяризиране. Част от дейностите по проекта бяха насочени към развитие на мултидисциплинарен подход и повишаване капацитета на специалистите, работещи в социалните служби и училищата на територията на община Айтос. Изграждане на ефективен механизъм на работа с Отдела за закрила на детето (ОЗД) към Дирекция „Социално подпомагане” – Айтос (ДСП) бе заложен като основа за осигуряване навременни и достъпни психосоциални услуги, базирани в общността за деца, родители и семейства в риск, които да предотвратят социалната изолация и девиантното поведение.
Проектът „Център за работа с деца и семейства” стартира през ноември 2009 г. Още с началото на проекта екипът положи усилия да привлече като съмишленици, без да са официални партньори, институциите, ангажирани в работата с деца в риск, за да постигне максимален обхват на дейностите, заложении в проекта. Особенно активно за дейностите, свързани с насочване за ползване на услугите в центъра, бе включен ОЗД към ДСП-Айтос.
Съобразно специфичните цели на проекта дейностите в него бяха ориентирани в две направления:
- развитие на капацитета на общността за подкрепа на деца и юноши в риск и въвеждане на мултидисциплинарен подход;
- развитие капацитета на Центъра за работа с деца и семейства и предоставяне на качествени и достъпни програми за деца в риск и техните семейства.
В рамките на първото направление бяха проведении две обучения за 20 специалисти от социалните служби в общината, педагогически съветници и социални работници от Сдружение „Алтернативи” и Сдружение „Равновесие”.
От месец март 2011 г., след създаване на условия по оборудване, обзавеждане и есететизиране на материалната база в Центъра, стартира работата и по второто направление – развитие и предоставяне на услуги за деца в риск. Екипът на Центъра разви своите умения чрез 8 групови супервизии, едно работно посещение за обмяна на опит във Фондация „Асоциация Анимус”, както и с обсъждания на случаи и редовни екипни сбирки. Повишеният капацитет даде възможност за утвърждаване на Центъра като място, предоставящо професионални и качествени психосоциални услуги.
Благодарение на проекта се постигнаха условия за достъп до комплексна програма от услуги за деца, юноши и семейства в риск с 3 подпрограми за интервенция и оказване на помощ. Обучените 8 доброволци и 12 специалисти за работа с деца и юноши в риск и техните семейства развиха умения за водене на случай и подход за работа в мултидисциплинарен екип, както и придобиха познания в областта на идентифициране и формулиране на проблема на детето, информиране и мотивиране на родителите при търсенето на помощ. Това е иновативна практика за община Айтос. Центърът, изграден благодарение на дейностите по проекта, е едниствената към момента психосоциална услуга в общността, насочена към деца в риск и техните семейства от Айтос.
Общо 64 клиенти ползваха програмите по време на проекта.
Развитите програми и услуги бяха популяризирани в общността чрез организиране и провеждане на пресконференция и кръгла маса, разпространение на дипляна (тираж 500 броя), 1000 стикера, 25 плаката, което спомогна за достъп до качествени социални услуги.
Контактна информация
Татяна Стоянова Врабчева-Русева
8500 гр. Айтос, ул. Орлово 2, вх. Г
тел./факс: 0558 2 7983
[Номинирай]
назад