Foundation for Local Government Reform
Иновационни практики в България
Обмен на иновации за развитие на местното самоуправление
назад

Номинирай
Verification Code
Въведете кода от картинката тук:
Ако не виждате кода добре, натиснете върху картинката, за да видите нов
Предистория
Проектът е в отговор на нуждите и проблемите, възникнали в процеса на приобщаване на ромската общност чрез дейността на ромските медиатори и касаещи коректното разбиране на призванието, функциите и значението на медиатора. Инициативата насочва към «нов прочит» на ролята на ромските медиатори като ключов посредник между ромската общност и държавните институции, към разширяване на техния професионален и организационен капацитет чрез предоставяне на методична и организационна помощ в изпълнение на функциите им, превръщането им във фактор за социално овластяване, както и към бъдещото им правилно позициониране между институциите и общността, която подпомагат.
Практика
В рамките на 9 месеца бяха организирани шест тридневни обучения в 6-те планови района, обхващащи 102 ромски медиатори – трудови, образователни (помощник-учители) и здравни.

Обученията се организираха по методологията на програма „РОМЕД“ на Съвета на Европа и Европейската комисия - обучителна програма за медиатори, насочена към ефективнa междукултурнa медиация.

Бе проведена заключителна кръгла маса, на която бяха обобщени натрупаният опит и преодолените предизвикателства и бе определен пътят за бъдещи инициативи, водещи до укрепване на статута на ромските медиатори в България.

Бе взето решение за учредяване на Национална мрежа на образователните медиатори в България.

Резултати
Проектът бе адресиран към част от проблемите, възникнали през последните години в процеса на приобщаване на ромската общност чрез дейността на т.нар. ромски медиатори (трудови, образователни/помощник-учители и здравни) и по-специално към коректното разбиране на функциите, задълженията и призванието на медиатора от страна на самите медиатори, на общността, която представляват и на институциите, които ги ангажират.

Проектът постави акцент върху реалната роля на ромския медиатор като ключов посредник между ромската общност и държавните институции, предложи разширяване на професионалния и организационен капацитет на действащите медиатори, създавайки предпоставки за превръщането им във фактор за социално овластяване на уязвимите групи, които представляват и насочвайки ги към бъдещо правилно позициониране между институциите и тяхната общност.

Проектът използва методите на програмата за междукултурна медиация на Съвета на Европа и Европейската комисия – РОМЕД, изграждаща модел на ефективнa междукултурнa медиация.

http://www.romamediators.eu/

Иноватор: ros
Дата на публикация: 09 септември 2015
Номинации: 0
ros

-

Tel:
Fax:

[Номинирай]

назад

Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]