Foundation for Local Government Reform
Иновационни практики в България
Обмен на иновации за развитие на местното самоуправление
назад

Номинирай
Verification Code
Въведете кода от картинката тук:
Ако не виждате кода добре, натиснете върху картинката, за да видите нов
Предистория

Общини Баните, Лъки и Чепеларе са самоуправляващи се административно-териториални единици – от област Смолян (Баните и Чепеларе) и Лъки от област с административен център гр. Пловдив. На територията на МИГ към 31.12.2009 г. живеят общо 16 404 жители (3387 жители на Община Лъки, 4972 жители на Община Баните и 8045 жители на Община Чепеларе). Площта на територията, обхваната от МИГ, е 970.1 км2, разпределена относително равностойно между трите съставни общини. Относително голямата територия и нейният изключително планински характер предопределят и ниска гъстота на населението, която за ареала на МИГ е 16,9 ч/км2 или повече от четири пъти по-ниска от стойностите за страната (68,7) и два пъти по-ниска (39,9) от област Смолян. Територията, обхваната от МИГ, е планинска, слабо развита, типично селска. Необходимостта от сдружаване е предизвикана от наличието на много общи и хронични проблеми, съпътстващи развитието на територията, чието разрешаване е лимитирано от ниския потенциал на всяка една община поотделно да разработи, финансира и да реализира успешно местна политика за развитие с участието на социално-икономическите партньори на територията.

Възможност (макар и ограничена) за разработване и финансиране на местна политика за развитие осигурява Програмата за развитие на селските райони (ПРСР) в рамките на нейната четвърта ос ЛИДЕР. Условията на мярката, по която може да се реализира финансирането, изискват потенциалната МИГ да обхваща територия с население не по-малко от 10 хиляди души – условие, което не се покрива от която и да е от трите общини поотделно. Сътрудничеството между трите общини и представителите на гражданския и стопанския сектор е формализирано с учредяването и регистрирането на Сдружение с нестопанска цел по Закона за юридическите лица с нестопанска цел Местна инициативна група (МИГ) „Преспа”.

Практика

Сдружение с нестопанска цел в обществена полза МИГ „Преспа” е учредено и регистрирано през 2007 година, след успешна реализация на проект между трите общини и Фондацията за реформа в местното самоуправление за формиране на местна инициативна група и разработване на стратегия за местно развитие. Учредяването на сдружението е предшествано от шестмесечен интензивен работен процес в който са въвлечни над 130 представители на всички сектори. Учредители на сдружението стават над 50 физически и юридически лица (в т.ч. и трите общини), обединени от общия интерес за оживяване на територията. Оборудвани са работни места на сдружението в с. Баните и гр. Лъки. Местната инициативна група активно участва в процеса на изпълнение на дейностите по проект „Придобиване на умения и постигане на обществена активност на територията на общините Баните, Лъки и Чепеларе за потенциални местни инициативни групи в селските райони”.

В рамките на сътрудничеството е разработена и приета с приноса и участието на широк кръг от заинтересовани страни на територията Стратегия за местно развитие (СМР). Също така е осигурено:

  • придобиване на умения на ключови представители на територията и екипа на МИГ и проекта в областа на стратегическото планиране, управление на НПО, управление на грантови схеми, работа в екип и др. В този процес са въвлечени представители на различни сектори от трите общини;
  • Окуражаване на по-активното участие на населението в процесите на местно развитие, чрез участие в различни работни срещи, фокусни групи и други публични прояви;
  • Осигуряване на публичност и информираност на местната общност за повишаване техния интерес към възможностите на СМР и ПРСР.

 

Основни фактори за успех на междуобщинското сътрудничество

Осъзнатото разбиране за необходимостта от обединяване на усилията на трите общини от страна на общинските им ръководства. Широката подкрепа от страна на гражданските организации и представители на бизнеса в процеса на разработване на плановия документ и участието в различните форми за повишаване на знания и умения.

 

Ползи от междуобщинското сътрудничество

Осигурената възможност за достъп до средствата  от фондовете на ЕС за финансиране на местна политика за развитие.

 

Бъдещо развитие на междуобщинското сътрудничество

Сътрудничеството предстои да се развива в процеса на изпълнение на стратегията за развитие и финансиране на проекти с междуобщинско значение.

Резултати

Наличието на явни ползи от сътрудничеството е в основата на мотивацията за сдружаването както между местните власти, така и на останалите сектори от трите общини. Много важно за успеха на партньорството е наличието на разбиране и добри взаимоотношения между органите на местната власт, както и липсата на исторически вражди между отделните териториални единици.

 

За допълнителна информация:

гр. Чепеларе, ул. “Полк. Дичо Петров” № 1

Иноватор: ros
Дата на публикация: 16 ноември 2011
Номинации: 0
ros

-

Tel:
Fax:

[Номинирай]

назад

Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]