Foundation for Local Government Reform
Иновационни практики в България
Обмен на иновации за развитие на местното самоуправление
назад

Номинирай
Verification Code
Въведете кода от картинката тук:
Ако не виждате кода добре, натиснете върху картинката, за да видите нов
Предистория
Предлаганият проект работи за зачитането на правата на човека и малцинствата (етнически, религиозни, по полов признак), мултикултурното разбирателство, насърчаване толерантността и недискриминацията чрез активно гражданство. Активното гражданство в процеса на развитие на местни общности гарантира позитивна промяна и води до намаляване и преодоляване на социалните неравенства и подкрепя преодоляването на икономическите неравенства. Основен стълб в проекта, който се съотнася с една от целите на програмата е насърчаване и подкрепа на демокрацията и особено на демокрацията на участие. Разнообразните профили на целевите групи позволяват създаване на динамична среда на обучение и участие в активно гражданство.
Практика
Целеви групи: местни общности и граждански групи, изразители на общностни интереси. Акцентът е към младежи (50% от обучаемите), в това число роми.

Проектът стартира с извършването на Мониторинг на натрупания опит при изработването и прилагането на политики, както и Идентифициране на потребности, на най-добри практики и на дефицити. Целта бе събиране на цялостната налична информация за практики за граждански инициативи с цел участие при разработването на държавни и местни политики. От анализа бяха извлечени нуждите за обучение на целевите групи. Чрез метода на анализ се произведе точна картина на потребностите на целевите групи по отношение на квалификацията за активно участие при вземането на решения на общностно ниво.

Следваща стъпка при изпълнението на проекта бе създаването на Управителен съвет (УС) на проекта. Членове на УС бяха представители на заинтересованите страни, членове на екипа по управление на проекта, представители на целевите групи. Създаването на този орган целеше цялостен мониторинг на изпълнението на проекта. Той бе органът, разработващ и приемащ критериите за избор на участници в проекта – включването им обучението, избора на експерти по проект. С включването на всеки етап от изпълнението на проекта на УС се постигна постоянна обратна връзка и „страничен поглед“ за ефективността и ефикасността на проекта.

В осмия месец от проекта стартира подготвителният етап на обучението по проекта със сформиране на групата от обучаеми от 30 представители на целевите групи и снемането на техните нужди от обучение и избор на експерт – обучители.

На основата на изготвения анализ в първите месеци от проекта, както и въз основа на обратната връзка с формираната обучителна група бе разработена пълна обучителна програма за провеждането на обучението в пет модула. Моделът на обучение бе интерактивен, в смесени групи, ориентиран към практиката.

Обучителната програма бе разгърната в пет модула, като бяха фиксирани следните тематични направления: Правна рамка на гражданско действие и функции на институциите; Използване на интернет ресурсите и социалните мрежи за гражданско въздействие; Анализ, планиране, мобилизиране на ресурси; Посредничество, застъпничество и лобиране и механизми за публично консултиране на политики и вземане на решения; Решаване на казуси и изработване на политики (практическа насоченост).

Обучителната програма обхващаше 5 модула във формат: 5 модула х 3 дни (16 ак. часа) х 30 човека. практическа задача, която да подпомогне процеса на интериоризиране на наученото и неговото съпреживяване – основа за надграждане в следващия модул. Уменията, придобити по време на обучението, закрепиха в целевите групи онези умения и нагласи, които да поддържат на по-високо ниво техния капацитет за партниране по отношение на изработването и реализирането на политики.

След приключване на обучението бе открита процедура по акредитиране на разработената програма като програма за продължаващо обучение, предлагана в редовна и дистанционна форма към Нов български университет. Паралелно с това курсове от програмата бяха предложени за включване в бакалавърски и магистърски програми от направления: политически науки, масови комуникации, общо образование и антропология.

На финала на обучението стартира и процес на разработване на Препоръки за устойчивост на гражданската активност. За изготвянето на препоръките бе извършен анализ на обучението и резултатите от наблюдението по време на обучението (метод на действие - изследване) и бяха формулирани основни препоръки за постигане на устойчивост на гражданската активност. Разработените препоръки бяха обсъдени на нарочен семинар на УС и на заключителната конференция с цел установяване на „обратна връзка“ от бъдещите ползватели на документа. Документът бе публикуван в книжно тяло с цел разпространение/ популяризиране.

Включването на представители на целевите групи и заинтересованите страни във всеки етап на проекта доведе до чувство на принадлежност и съавторство на документите по проекта, което е основание за увереност, че продуктите ще имат своето приложение и след приключването на проекта.

Резултати
По-важните продукти от изпълнението на проекта са:
- доклад за натрупания опит, потребности, практики, дефицити;
- проведени обучения с граждани по програма, която бе акредитирана от НБУ;
- препоръки за устойчивост;
- интернет страница с форум.

http://csp-sofia.org/sac/

Иноватор: ros
Дата на публикация: 28 август 2015
Номинации: 0
ros

-

Tel:
Fax:

[Номинирай]

назад

Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]