Foundation for Local Government Reform
Иновационни практики в България
Обмен на иновации за развитие на местното самоуправление
назад

Номинирай
Verification Code
Въведете кода от картинката тук:
Ако не виждате кода добре, натиснете върху картинката, за да видите нов
Предистория
Проектът е насочен към няколко целеви групи - от една страна към жертвите на домашно насилие от град Търговище и околните села, и от друга към представителите на институциите, които са въвлечени в екипно, междуинституционално взаимодействие при разрешаване на конкретните случаи на насилие.
Практика

1.   Ремонт и обзавеждане на Консултативен център за жертви на домашно насилие. Беше извършен цялостно конструктивно укрепване, ремонт и обзавеждане на сградата от 107 кв.м., предоставена на “Асоциация НАЯ” за безвъзмездно ползване за срок от 10 години от Община Търговище. В сградата се оформиха две приемни – за възрастни и за деца, два консултативни кабинета – за възрастни и за деца, зала за обучение с капацитет 15 места. Осигурен е достъпна архитектурна среда за хора с увреждания. Сградата  на Центъра е газифицирана. Обща площ на реконструкцията – 130,68 кв.м.

2. Предоставяне на социални услуги за жертви на домашно насилие - За периода януари – декември 2008 г. в Консултативния център за жертви на домашно насилие са проведени  185 психологически консултации, 138 юридически консултации, 57 социални консултации. 125 обаждания на Горещата телефонна линия. Постановени мерки за защита по ЗЗДН - 8.

Общ брой на клиентите, ползвали услугите на Консултативния център за 12 месеца - 133, от тях  73 жени и 34 деца.

3. Създаване на мрежа от институции и организации от Община Търговище за подкрепа на жертвите на домашно насилие - „Асоциация НАЯ” подписа договор с Дирекция Социално подпомагане за съвместна дейност за подкрепа и работа с деца и младежи, жертви на насилие (домашно насилие, сексуално насилие и трафик) и техните семейства в цялата област Търговище. До момента има 2 пуснати направления от Отдел „Закрила на детето”. Организацията проведе едночасово обучение на полицаи по темата “домашно насилие”, като част от ежемесечен цикъл лекции по програмата „Полиция близо до обществото”, в които за първи път се канят експерти от НПО.

4. Обучения на ученици по темата «Превенция на домашното насилие» - Организацията работи с 231 ученици от 7 и 8 клас по превенция на сексуалното насилие над деца. Други 60 ученици от три основни училища в селата «Асоциация НАЯ» обучава в клубна форма „Равнопоставеност”  по проект «В училище с радост – в живота с успех» по Оперативна програма “Развитие на човешките ресурси”. Те се обучават по теми „човешки права”, „равнопоставеност на половете”, „анти-дискриминация” и „превенция на насилието”. Обучена беше детската полицейска академия.

Обща стойност на проекта - 97 810 лева, 27 810 лева осигурен принос  и 70 000 лева от Фондация „Лале”.

Ремонт и преустройство сградата на Центъра - 54 595,45 лв.; Газифициране на Центъра - 8 175,39 лв.; Обзавеждане на Центъра - 7 229,16 лв.; Обучение на специалисти – 920 лв.; Консултативна програма за жертви на домашно насилие - 21 360 лв.; Изработване на вътрешна система за мониторинг, отчитане и анализ на резултатите от проекта – 360 лв.; Между институционално взаимодействие600 лв.; Обучения на ученици по темата «Превенция на домашното насилие» - 300 лв.; Популяризиране на проекта – 70 лв.; Административни разходи – 4 200 лв.

След приключване на проекта за използване при бъдещи дейности остава ремонтираната и оборудвана сграда. В нея организацията продължава да предоставя социални услуги на жертви на домашно насилие.

Административните разходи по проекта са на стойност 4 200 лв. -  4,29 % от общата стойност на проекта.

Към реализирането на проекта е привлечена Община Търговище, която предостави свой имот за изграждането на Консултативен център за жертви на домашно насилие.

Полицията беше привлечена за повишаване на информираността и чувствителността на нейните служители и за съвместна работа по конкретни случаи на домашно насилие.

Отдел „Закрила на детето” и Дирекция „Социално подпомагане” бяха привлечени за екипно взаимодействия и насочване на случаи към Центъра.

Четири училища в общината бяха привлечени в осъществяване на превантивната програма.
Резултати

В резултат на проекта 133 клиенти, жертви на домашно насилие са ползвали услугите на Центъра. От тях: 73 жени и 34 деца.

Проведени са 380 консултации със специалистите на Центъра. От тях:  психологически консултации – 185; юридически консултации – 138;  социални консултации – 57;

При 8 от заведените дела по ЗЗДН има постановени мерки за защита, което пряко е променило ситуацията, в която са живели жертвите

291 ученици са включени в програма за превенция на домашното насилие.

В местната общност организацията е единствен доставчик на социални услуги за деца и възрастни, жертви на насилие и това е ценно за хората от региона, които са представители на уязвими групи. Услугите на Центъра са напълно безплатни за клиентите, включително консултирането и представителството в съда. В същото време на място организацията осъществява информационни кампании за повишаване на чувствителността по темата “домашно насилие” и създава подходяща обществена среда на нетърпимост към проявите та агресия. В много от случаите “Асоциация НАЯ” генерира около себе си енергията на останалите институции и организации и успява да обедини ресурса им в подкрепа на жертвите на домашно насилие. В местната общност организацията създаде поредица от модели за ползотворно между институционално сътрудничество с полицията, други НПО, социалните служби и медиите.

“Асоциация НАЯ” е кандидатствала за държавно делегирана дейност “Център за рехабилитация и интеграция на жертви на домашно насилие”. Допълнително ще се разработват проектни предложения за обезпечаване на консултативната програма и на програмата за превенция на насилието. До края на месец август 2009 г. е осигурено финансиране за работа с учениците.


Проектът помогна за укрепване на организацията и утвърждаването й като надежден доставчик на социални услуги в общността. Наличието на собствена материална база до голяма степен облекчава администрирането на услугата и допринася за по-високи оценки на “Асоциация НАЯ” при кандидатстването по различни проекти. Организацията има възможност за развитие в посока на разширяване на обхвата на услугата. Следващата стъпка е обхващане и на клиентите от селата на Община Търговище.


Моделът на подобен проект може да бъде приложен на други места в страната, където НПО сектора има потенциал да партнира на местната власт в разрешаването на проблеми на местната общност, какъвто е насилието.

Асоциация Ная
Светла Борисова Сивчева – Председател на УС

7700 гр. Търговище, ул. Антим I № 37

телефон 0601/6 28 89; 0899 823932

naia_s@abv.bg
Иноватор: ros
Дата на публикация: 21 април 2009
Номинации: 1
ros

-

Tel:
Fax:

[Номинирай]

назад

Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]