Община Ямбол се включва в проект “Местно икономическо развитие и маркетинг на български общини” в началото на 2005 година и определя като свой приоритет привличането на инвеститори в областта.
След анализ на ресурсите на общината, която правят обучени специалисти по местно икономическо развитие, се определя нуждата от подобряване на инвестиционния климат и привличане на нови инвеститори. Важен проблем в общината за посочения период е сравнително високия процент безработица. Отчита се и липсата на големи чуждестранни инвестиции през последните години.
Подготвен е Маркетингов профил на Община Ямбол, съдържащ информация, необходима на потенциални инвеститори - за ориентирането им по отношение на икономическата среда и условията за развитие на бизнес в общината. Община Ямбол е включена в интернет страницата www.invest.bg и помества информация за общината на български и английски език.
Като резултат от работата по проекта и с получената техническа помощ Община Ямбол успя да привлече голям чуждестранен инвеститор – японската фирма „ЯЗАКИ”, чиято производствена дейност се очаква да разреши един от основните съществуващи проблеми – високата безработица и да подобри качеството на живот на населението в Ямбол.
Общината се представя професионално и полага максимални усилия да спечели доверието и интереса на инвеститора, като представя всички инвестиционни възможности и предимства на Ямбол, икономическите дадености на региона и всички останали особености, които могат да повлияят положително върху окончателното решение на инвеститора.
С помощта на ФРМС и американски експерти са подготвени специални стимули за японската компания, планираща инвестиция в обем 25 млн. евро и откриване на около 2700 работни места до 2009 година. Ускорен е процесът на издаване на необходимите разрешителни и регистрации; осигурено е индивидуално административно обслужване чрез местния специалист по икономическо развитие; оказва се съдействие при избора на работна ръка и обучение; реализира се реорганизация на транспорта и подкрепа пред различни институции от страна на ръководството на Община Ямбол по всички въпроси, свързани с установяването на “Язаки” в града. След едногодишни преговори, съпътствани от много работни срещи, предоставяне на информация и пълно съдействие от ръководството на общината, инвестицията е спечелена за Ямбол.
На територията на Ямбол, освен “Язаки”, са привлечени и инвеститори като “Миролио”, “Била” и “Кауфланд”. Дейността си разширяват и местните фирми “Видона” АД – производство и търговия на слънчогледово нерафинирано и рафинирано масло, майонеза, лютеница, кетчуп, кибрит и други; “Технострой-инженеринг – 99” АД – строителство и производство на строителни материали; “Папас олио” АД – производство на рафинирани масла и мазнини; “Дама пика” ЕТ – производство и търговия с обувки; “Хидроелементи и системи” АД – производство на хидравлични цилиндри, изделия и системи; “Карил и Таня” ООД – производство на сладолед; “Геострой инженеринг” ЕООД – общо строителство на сгради и строителни съоръжения; “Котонос индустри – България” АД – п роизводство на облекло; “Яша” ЕТ - производство и търговия с дамско облекло; “Хидросистем” АД – производство на хидравлични и телескопични цилиндри и части за тях.
Общината продължава да подкрепя развитието и разширяването на местния бизнес и да увеличава административния си капацитет за промотиране и успешно привличане на нови инвестиции.
Пилотният завод за автомобилно електрооборудване вече функционира и стартира строителството на завода в Ямбол. Към момента в „Язаки България” ЕООД са наети над 200 човека, които са на обучение в Турция, Португалия и Литва. До юли работа ще започнат над 500 човека, като 2700 са работните места, които ще бъдат разкрити в „Язаки - България” ЕООД до 2009 година. Поетите ангажименти от страна на Община Ямбол, залегнали в подписания Меморандум, са: изграждане и подобряване на инфраструктурата, електрическо захранване на терена, както и осигуряване на транспортното обслужване на работещите в завода. Срокът, който си поставят от японската компания за стартиране на производството в новопостроения завод, е месец октомври 2007. Инвестиционното намерение на японската компания е да бъде построен завод за автомобилно кабелно оборудване върху закупен терен от 51 400 кв. м. Строителството на производствените помещения ще бъде осъществено на площ от 28 000 кв. м., а върху останалата площ на терена ще бъде изграден паркинг и ще се реализират озеленителни мероприятия. Производственият процес, който е предимно ръчен и се изразява в сглобяване на отделни готови елементи, не отделя вредни емисии.
Община Ямбол установява професионалния, про-активен подход за привличане на нов бизнес и за подкрепа на местни фирми като своя политика и полага фокусирани усилия за създаване на благоприятен инвестиционен климат за бизнеса.
За контакти:
8600 Ямбол,
ул. «Георги С.Раковски» 7
Кирил Тодоров – кмет
Тел. 046/681 111
Бистра Желязкова – експерт «Икономическо развитие»
Тел. 046/681 321
www.obshtinayambol.or g
[Номинирай]
назад