Foundation for Local Government Reform
Иновационни практики в България
Обмен на иновации за развитие на местното самоуправление
назад

Номинирай
Verification Code
Въведете кода от картинката тук:
Ако не виждате кода добре, натиснете върху картинката, за да видите нов
Предистория

Комисията по бюджет, финанси и данъчна политика към Общински съвет Добрич, подкрепя предложение на общинската адаминистрация за публично обсъждане на общинския бюджет и вече четвърта поредна година това се извършва успешно. На едно от публичните обсъждания с бизнес средите през 2001 г. всички се обединяват около каузата, че е от взаимен интерес общината да подкрепя идеи и бизнес проекти, свързани с опазване на околната среда и разкриване на нови работни места. Отчита се, че един от пътищата за укрепване на общинските финанси са обществено-частните партньорства.

В световен мащаб и особено в страните от европейската общност в последните години се изостря проблемът с унищожаването на непотребни автомобилни гуми. Тези отпадъци са изключително вредни за екологията поради факта, че не се саморазграждат. Само в България годишно се изхвърлят (и което е още по-лошо една част от тях се изгарят) около 60 000 тона автомобилни гуми. На този проблем е отделено специално внимание от страна на Общински съвет гр.Добрич и на 28.05.2002 г. се приема изменение и допълнение на Наредба 2 за управление на дейносттите по третиране на отпадъци и поддържане чистотата на територията на гр.Добрич. Това мотивира представителите на бизнеса да инвестират в пилотен проект: Фабрика за екологична преработка на негодни автомобилни гуми .
Практика

Екопроцес АД е патентопритежател на изобретение Съоръжение за пиролиза на цели автомобилни гуми . Към момента изобретението е уникално в цял свят, за което има проучване за патентна новост. От този екологично вреден отпадък - негодните автомобилни гуми, по екологичен начин се извличат ценни суровини, без да се отделят отпадъци. Гумите се разграждат на 100%, чрез термохимичен процес - вакумна пиролиза. Това е процес на безкислородно разлагане на комплексни въглеводородни съединения до прости такива, чрез нагряване на пиролизния материал до висока температура. В резултат на преработката се получават следните продукти:
-около 30% течни въглеводороди (промишлен газьол)
-около 30 % въглерод на прах
-около 30% въглеводородни газове (основно метан)
-около 10% стоманена тел.

По проекта е изграден експериментален модел. Получените при преработката суровини са анализирани от акредитирана българска лаборатория. Извършени са замервания от РИОС, които потвърждават, че при преработката на негодните автомобилни гуми по избрания от нас метод в природната среда не се изпускат отпадъци. В момента Екопроцес АД изгражда със свои собствени средства първата фабрика за екологична преработка на негодни автомобилни гуми в гр. Добрич. Закупен е необходимият терен, поръчана е специалната стомана за изработка на съоръженията, възложено е извършването на ОВОС и са предприети действия пред съответните инстанции с цел получаване на необходимите разрешения. На практика е проверена ефективността на модела за обществено-частното партньорство, като е получено активното съдействие на Община град Добрич. Фабриката се състои от следните модули: реактор, кондензационно отделителна система, барабанна сушилня, сепарираща и смилаща система, складови съоръжения за стоманена тел, складови съоръжения за въглеводород, складови цистерни. По всички тези модули има изготвени идейни и базови проекти. По някои от тях са готови и работните проекти и е възложено самото изготвяне на съоръженията.

Бюджетът за изграждане на първата фабрика е в размер на около 500 000 лева, до момента са инвестирани от Екопроцес АД 120 000 лева. Осигуреното финансиране е в минимален размер и се налага да се правят компромиси с външния вид на фабриката. След като първата фабрика ще бъде еталон за всяка от следващите в страната и в чужбина, екипът предприема действия за кандидатствуване по различни проекти за допълнително финансиране в размер на около 300 000 лева. С тези средства ще се подобри автоматизацията на съоръженията, както и външния вид, инфраструктурата извън и в самата фабрика, обучение на персонала и ергономията. По този начин "Екопроцес АД" ще може да представя пред чуждестранните партньори готова качествена и уникална българска фабрика.

Изобретението е обект на изключителен интерес от страна на немски и френски фирми. На 09.04.2002 г. в Германия е подписан договор за изграждане на такава фабрика в гр. Вернигероде. Партньор от немска страна е фирма, която има изградена фабрика за събиране и сортиране на автомобилни гуми. Срокът за завършване на фабриката в гр. Добрич е 30 октомври 2002 г., а за фабриката в Германия - 30.10.2003 г.
Резултати

В екологичен план се предвижда цялостно решаване на проблема с негодните автомобилни гуми на територията на Република България и в частност на територията на община град Добрич. Нещо повече, този пилотен проект може да бъде приложен от другите държави членки на европейската общност и те да използват българския патент и ноу-хау в тази област.Това несъмнено би издигнало имиджа на България като страна кандидат за присъединяване към европейската общност. В социален план пряко или косвено се предвижда ангажирането на допълнително работна ръка. От една страна в първата фабрика ще бъдат назначени 30 души. От друга страна косвено в България и особено на територията на община град Добрич ще се ангажират хора, които ще събират и ще предават негодните автомобилни гуми.

Допълнителен плюс е, че по-голямата част от съоръженията (в това число и за фабриките в чужбина) ще бъдат изработвани в региона на град Добрич и областта и по този начин съответните предприятия ще получат поръчки. Монтажът на фабриките в чужбина ще бъде извършван от специалисти и работници от град Добрич и областта, което допълнително ще ангажира работна ръка.

Като се има предвид факта, че фабриката е на територията на град Добрич това ще спомогне за укрепване на местния бюджет - чрез съответните отчисления и намаляване на лицата, подлежащи на социално подпомагане.
Иноватор: Михаил Стоев
Дата на публикация: 19 юни 2002
Номинации: 66
Михаил Стоев
Председател на Съвета на директорите на Екопроцес АД
Добрич - 9300
ул. Стоил войвода 30
Tel:058/601224
Fax:058/601224

[Номинирай]

назад

Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]