Foundation for Local Government Reform
Иновационни практики в България
Обмен на иновации за развитие на местното самоуправление
назад

Номинирай
Verification Code
Въведете кода от картинката тук:
Ако не виждате кода добре, натиснете върху картинката, за да видите нов
Предистория

Общинската и Областната комисии за защита на населението при бедствия, аварии и катастрофи в Горна Оряховица и Велико Търново:

- оценяват рисковите фактори в региона;

- разработват Планове за провеждане на спасителни и аварийно-възстановителни работи при екстремни ситуации;

- организационно-технически, материално-технически и информационно осигуряват предвидените дейности;

- апробират, проиграват, тренират в практически занятия и учебни сборове действията в екстремни ситуации;

- коригират плановете след всяко проведено занятие.


Екоаварията (преобръщането на 58-тонната железопътна цистерна с 54 тона солна киселина в района) на железопътната гара Горна Оряховица (разпределителна), която от 24 до 27 януари 2003 г. държи в напрежение жителите на гр. Горна Оряховица и околните селища, поставя на изпитание подготовката и уменията на тези комисии и общинското ръководство да защитят населението на общината.
Практика

Разливането на 54 тона солна киселина в района на железопътната гара Горна Оряховица (разпределителна) създава екологичен проблем с образувания киселинен облак от химичната реакция в района на разлива (около 1000 кв.м), застрашил потенциално здравето на около 130 000 души, живеещи и работещи в региона.


Сигналът за дерайлирането и преобръщането на железопътната цистерна, превозваща 58 тона солна киселина, се получава в Общинската комисия за защита на населението при бедствия, аварии и катастрофи в 15.00 часа на 24.01.2003 година.

Всички дейности по локализирането на аварията, по защитата на населението от вредните емисии във въздуха, по отстраняването на преките щети и окончателното неутрализиране на огнището приключват на 26.01.2003 г. в 16.00 часа.


В технологичен аспект тези дейности, разположени в 48-часовата хронограма на защитната реакция, могат да се представят така:

- Уведомяване на всички длъжностни лица и институции, имащи отношение по ликвидиране на аварията, съгласно утвърдения план.

- Отцепване и охрана на района на разлива.

- Първоначална оценка за размерите на екоаварията и за реалните и потенциалните рискове.

- Уведомяване на печатните и електронни медии и излъчване на информации за населението, включващи препоръки за колективна и лична самозащита в застрашените райони в посоката на придвижването на хлороводородния облак.

- Уведомяване на живущите в непосредствена близост до разлива и на туристите в района на хижа Божур и евакуация на част от тях.

- Организация на дейността на специализирания отряд на Гражданска защита за аварийно-спасителни дейности и на Модулното формирование за действие при промишлени аварии към Поделение 22790-Горна Оряховица.

- Доставка на натриева основа и хидратна вар за неутрализация на киселинния разлив.

- Доставка на специална помпа за агресивни течности и специална цистерна за източване и преливане на остатъка от солна киселина в авариралата цистерна.

- Осигуряване на специализирана подвижна лаборатория за изследване на въздуха в три пункта.

- Разширено заседание на Общинската и Областна комисии за защита на населението при бедствия, аварии и катастрофи за оценка на междинните резултати от аварийно-спасителните дейности и приемане на план за предстоящите задачи.

- Пресконференция с информация за медиите.

- Окончателна неутрализация на огнището.

- Изправяне и изтегляне на авариралата цистерна.

- Изследване на състоянието на почвата и водоизточниците, намиращи се в непосредствена близост до мястото на екоаварията.

- Заключително заседание на Общинската и Областната комисии с участието на министър Неджеп Моллов, зам.-министър на МОСВ Фатме Илиаз, народния представител Мариана Костадинова и председателя на Държавната агенция Гражданска защита инж. д-р Никола Николов.

- Заключителна пресконференция.

- Подготовка на необходимата документация и изпращане до Правителствената комисия за защита на населението към Министерски съвет за възстановяване щетите от резерва за неотложни и непредвидени разходи.

Резултати

Главният резултат от реализираните дейности е, че специализираните звена и институции и длъжностните лица успяват да се справят с екстремната ситуация и да ликвидират последиците от екоаварията на железопътната гара Горна Оряховица (разпределителна) за 48 часа без пострадали граждани.


Проявяват се и редица други очаквани и непредвидени резултати, свързани преди всичко с Плановете за действие при бедствия, аварии и катастрофи и тяхната приложимост в конкретни ситуации. Тези резултати и изводите от реализираните дейности впоследствие се обобщават и ще послужат за актуализиране и коригиране на Плановете на постоянните комисии за защита на населението при бедствия, аварии и катастрофи.


Екипът за защита на населението в Община Горна Оряховица не разчита на изненади и вярва, че бъдещето зависи до голяма степен от това какви планове сме сътворили днес, до колко сме ги пробвали и сме ги направили работещи . Екоаварията в Горна Оряховица поставя на изпитание част от предварително подготвените планове, но предизвикателството е посрещнато успешно.

Иноватор: Илия Михайлов
Дата на публикация: 28 март 2005
Номинации: 1
Илия Михайлов
Ръководител на Общинския пресцентър - Горна Оряховица
Горна Оряховица - 5100
пл. Г. Измирлиев 5
Tel:(0618) 60526, 088 396856
Fax:(0618) 60203
http://www.g-oryahovica.com/

[Номинирай]

назад

Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]