Foundation for Local Government Reform
Иновационни практики в България
Обмен на иновации за развитие на местното самоуправление
назад

Номинирай
Verification Code
Въведете кода от картинката тук:
Ако не виждате кода добре, натиснете върху картинката, за да видите нов
Предистория

Читалище Хр. Ботев 29 в с. Войводово е основано през 1929 година по идея на учител от с. Крушовица. При основаването му тогавашните заселници на селото чехословаците не взели участие. До 1951 година читалището не разполагало с помещение, удобно за салон, където да може да развива своята дейност. След 1950г. изселените от кюстендилски и ихтимански райони младежи се включват активно в читалищната дейност. С доброволен труд те събират средства за разширяване на бившата католическа църква и изграждат сцена, като по този начин читалището вече се обособява като сграда на Народно читалище.

През годините в дейността на читалището се преплитат от една страна хората, които са духовно надарени и търсят място за изява на таланта си, и от друга страна са онези, които с парите, труда и манталитета си на създатели, са ги подкрепяли и са направили възможни техните изяви.

Днес читалищното настоятелство съхранява традициите, обогатява и развива своята дейност, за да запази живо пламъчето на родолюбието и да го предаде на бъдещите поколения.

Практика

За активната дейност на читалището свидетелстват целогодишните мероприятия. Всеки празник се превръща в общоселски. В подготовките взимат участие много доброволци, децата, местната власт и всички жители на селото.

Отбелязването на българските празници е традиция за организаторите и селото, но в тях се открояват характерните за кюстендилския и ихтиманския край обичаи. Така се съхранява самобитното и се предава на бъдещите поколения.

Сурвакарската вечер е един от традиционно отбелязваните празници в с. Войводово. Групата на сурвакарите обикаля всяка къща в селото с пожелания за здраве и берекет, а стопаните ги даряват.

На празника Трифон Зарезан се зарязва лозето, провеждат се характерните ритуали и накрая всички се събират в салона на читалището да празнуват.

Тази година на 8-и март бе направена изложба послучай международния ден на жената. От домакините в селото бяха събрани и изложени вещи от бита на жената, които са били използвани в миналото, използват се и днес. В изложбата място намериха и традиционните за кюстендилския и ихтимански край ястия кюстендилска сирпогача, ихтимански тутманик, кюстендилски зелник, налаган качамак и др.

Откриването на пролетните празници става с отбелязването на деня на Пролетта. Там основни участници са децата. В празничен парад в салона на читалището, пред насъбралото се множество, те показват известни приказни герои, както и правят изложба от изработени от тях маски.

Лазаруването е един от най-хубавите пролетни празници. Участие взима цялото население на селото, което посреща и дарява според обичая облечените в кюстендилски носии /саи/ момичета.

Следва големият празник Великден. Тази година, в Дневния център за деца, той се отбеляза с изложба на козунаци и яйца, нашарени от децата при техните занимания в центъра.

На Гергьовден с много творчество се пресъздава обичая в лятната градина на с. Войводово. Бабата разказва на своето внуче за обичая как се е празнувало преди и днес.

С Гергьовден завършват пролетните празници, но не и празниците за селото. На 1 юни деня на детето в Дневния център за деца се организират развлекателни игри, рисунки на асфалт, както и весела дискотека. На този ден домакини и гости са децата в своя център, който ги сплотява през цялата година.

През 2004 година Читалище Хр. Ботев 29 с. Войводово навърши 75 години. В деня на юбилея се събраха всички самодейци. Кметският наместник г-жа Бонева направи преглед на дейността на читалището и поздрави всички, които през годините са работили и продължават да работят за обогатяване и развиване дейността на читалището.

Резултати

Богатата и нестихваща дейност на читалището през годините е събирала цялото село, много гости от общината, както и видни личности. Неговите изяви и всеобщи празници са израз на стремежа към красивото, духовното. Те са извор на родолюбие и приемственост между поколенията. Децата са в основата на всеки празник, което е предпоставка за съхраняване на традицията. В Дневния център за деца са сформирани екипи за изучаване и пресъздаване на самобитните обичаи на това малко село, събрало в себе си културата на две народности.

Благодарение на партньорството си с ОДК гр. Мизия, ЦСИ и местната власт, мероприятията на читалището получават гласност и заемат достойно място в културната история на нашата община.

Иноватор: Анка Бонева
Дата на публикация: 01 януари 2005
Номинации: 1
Анка Бонева
Председател
с. Войводово, Община Мизия -

Tel:09164/464
Fax:

[Номинирай]

назад

Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]