Foundation for Local Government Reform
Иновационни практики в България
Обмен на иновации за развитие на местното самоуправление
назад

Номинирай
Verification Code
Въведете кода от картинката тук:
Ако не виждате кода добре, натиснете върху картинката, за да видите нов
Предистория

През 1998 г. клуб Отворено общество Сливен започва успешно сътрудничество с управата на Женския затвор и Главно управление на местата за лишаване от свобода. Взаимодействието се ражда от идея, която носи на всички участващи в проекта на клуба несъмнена полза, а именно да се създаде база за съвместна работа на частния бизнес и местата за лишаване от свобода. Това, от своя страна, стимулира интегрирането в обществото на излежаващите присъди и отстранява предпоставките за възникване на сериозни междуетнически конфликти.
Практика

Проектът Сътрудничество на частния бизнес с местата за лишаване от свобода е отговор на обективното обстоятелство, че, както показва последното приложно изследване в Сливенския затвор, рецидивът при лишените от свобода с небългарско етническо самосъзнание надхвърля 90%. Причина за това до голяма степен се оказва липсата на специализирани програми за корекционна дейност на изтърпяващите наказание в затвора и на синхрон в действията на организациите на етническа основа, местната власт и правозащитната система.

Проектът започва с аналитично изследване, което набира емпирични данни за демографската характеристика, психологическите особености и деликвентно поведение на отделните етнически групи в местата за лишаване от свобода.

Резултатите от проведените изследвания се представят на двудневна конференция през м. юли 1999 г. на тема Социално-демографска пенетенциарна характеристика на етническите групи в затворническите популации . На тази конференция присъстват повече от 50 души, заинтересовани от проекта сред тях представители на Наблюдателната комисия в Община Сливен, представители на Фондация Сините камъни , която финансира проекта, и различни специалисти в областта.

Изслушаните и дискутирани доклади очертават подетапите на работа по проекта в съответния ред:
- Демографска, социална и криминологическа характеристика на затворническата популация автор на изследването е г-н Керемедчиев, зам. директор на Женския затвор в гр. Сливен;
- Социално-педагогически профил на основните женски групи г-жа Нели Петрова, д-р на педагогическите науки в отдел Научно-изследователска и приложна дейност към ГУМЛС;
- Ромската популация в затвора и ефектите на изолация доц. Тодор Минев, ВИПОНД към МВР;
- Социално-икономически и педагогически проблеми на ромската популация в затворите проф. д-р Михаил Фихтел, Университет в Сент Луис, САЩ.

През втория етап са разработени специализирани програми, включващи професионални консултации, подготовка за живота на свобода, придобиване на умения за търсене на работа и активно поведение на пазара на труда. За реализирането на тези програми се осъществява подготовка и обучение на надзорно-охранителния състав и служителите от социалните органи, на общинските комисии и нестопански организации.
Резултати

Предстои провеждането на Национална конференция, на която ще се формулират предложения за промени в нормативната база, за реформиране на възпитателната работа и професионалното обучение в затворите. Последният етап от проекта се състои в създаването на звена и органи за съвместна работа, включващи представители на Община Сливен и администрацията на затвора. В процес на формиране е доброволческа мрежа за подпомагане на корекционната дейност и ресоциализацията на лишените от свобода жени с небългарско самосъзнание. Проектът има силен социален ефект, изразяващ се в ограничаване на престъпната активност на определени етнически общности.
Иноватор: Мариета Цветкова
Дата на публикация: 17 май 2000
Номинации: 1
Мариета Цветкова
Изпълнителен директор
София - 1409
ул. Балша 1, бл. 9
Tel:(02) 919 32 861, 951 61 54
Fax:

[Номинирай]

назад

Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]