Foundation for Local Government Reform
Иновационни практики в България
Обмен на иновации за развитие на местното самоуправление
назад

Номинирай
Verification Code
Въведете кода от картинката тук:
Ако не виждате кода добре, натиснете върху картинката, за да видите нов
Предистория
Проектът Създаване на квартални съвети и взаимодействието им с органите на местната власт е осъществен по Програма Малки грантове на организацията Уърлд Лърнинг, финансиран от Американската агенция за международно развитие. Координатор на проекта в Община Враца е Любомир Димитров, гл. експерт, моб. тел. 048895176. Кварталните съвети са граждански организации, които са създадени на доброволен принцип, в териториално обособени райони, които имат свой специфичен облик и сформирана жизнена среда. Множество и от различен характер са проблемите, които съществуват в различните райони на град Враца и по селата от общината, ето защо се породи идеята за създаването на кварталните съвети. С тяхното създаване ще се активизира участието на гражданите в местното самоуправление, в разкриването (идентифицирането), класифицирането и съвместно с общинската администрация решаване на съответните проблеми, касаещи един или друг район на Общината.
Практика
Стъпките за осъществяването на практиката Създаване на квартални съвети и по-точно за стимулиране на гражданите от Община Враца за създаването им са следните: Първа стъпка: Сформиране на работна група от ръководни лица в лицето на Главния секретар на Община Враца и на специалисти в Общинската администрация, които да бъдат изпълнители по проекта. Работната група се състои от 6 човека от Общинската администрация, като тя се създава на базата на издадена Заповед на Кмета на Община Враца. Втора стъпка: Изготвяне и отпечатване на 1. Примерен образец на Устав на кварталните съвети в Община Враца, който съдържа следната информация: - какво представляват кварталните съвети, цели и предмет на дейност на същите; - изграждане на кварталния съвет и избор на неговите органи за управление; - набиране и разходване на финансови средства за дейността на кварталните съвети. Уставът е примерен образец, в който могат да бъдат внесени изменения и допълнения по преценка на учредителното събрание, с оглед по-добре да се стимулира и организира на доброволна основа инициативата на гражданите за решаване проблемите на квартала в партньорство с органите на местното самоуправление. 2. Правилник за регистрация на кварталните съвети и за взаимодействието им с Общинския съвет и Общинската администрация. Трета стъпка: Изготвяне от работната група на график за провеждане на срещи на нейните членове с граждани в кварталите и селата с цел разясняване идеята за създаване на кварталните съвети и съгласуване на проектите на Правилник и Устав. Издаване на информационни материали за предварително известяване на насрочени срещи. Четвърта стъпка: Паралелно с дейностите по предходната стъпка работната група изготви програма за провеждане на кампанията в средствата за масова информация и за активиране гражданската инициатива за изграждане на квартални съвети. Пета стъпка: Внасяне за одобрение в Общински съвет на Правилника за регистрация на кварталните съвети и за взаимодействието им с Общински съвет и Общинската администрация. Шеста стъпка: Провеждане на Общи събрания на граждани от отделните квартали за избор на квартални съвети. Седма стъпка: Регистриране на кварталните съвети в Общинската администрация. Осма стъпка: Издаване на заповед на кмета за определяне на служителите от Общинската администрация, които ще осъществяват постоянна връзка с кварталните съвети след завършването на проекта. В момента проектът е в процес на реализация, като сме изпълнили четири от стъпките му. Понастоящем са сформирани два квартални съвета в село Челопек и село Мраморен от проведени четири срещи с граждани от три села и един квартал на град Враца.
Резултати
Това е пилотен проект за страната, който до този момент не е изпълняван в друга община. Идеята за създаване на кварталните съвети е на общинската управа и се базира на опита от успешно функциониране на такива граждански организации в гр. Тусон, САЩ, където представители на българските общини са провели обучение. Резултатите от реализирането на проекта ще се обобщят и анализират в края на месец май 2004 г. след приключването на проека. Ще бъдат създадени нови структури на гражданското общество кварталните съвети, които ефективно да взаимодействат с Общинската администрация и Общинския съвет.
Иноватор: Рени Димитрова
Дата на публикация: 15 юни 2004
Номинации: 12
Рени Димитрова
Главен експерт "Чуждестранни инвестиции"
Враца -

Tel:092/62 45 81, вътр. 253
Fax:092/62 70 85

[Номинирай]

назад

Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]