Foundation for Local Government Reform
Иновационни практики в България
Обмен на иновации за развитие на местното самоуправление
назад

Номинирай
Verification Code
Въведете кода от картинката тук:
Ако не виждате кода добре, натиснете върху картинката, за да видите нов
Предистория

В Община Ботевград по-компактни групи ромско население са се обособили в общинския център и в кметствата Литаково, Новачене и Скравена. Техният социално-икономически статус както и в цялата страна е значително по-нисък от средния за България: висок процент безработица, тежки жилищно-битови условия, влошено здраве, висок процент на неграмотност. Ръководството на общината последователно и настойчиво работи за ограничаване и ликвидиране на последиците от неравностойното положение на ромите в общността. Водещо е убеждението, че е необходимо ромската общност да бъде не само пасивен субект на въздействие, а и активен обект в публичната сфера. В тази връзка е инициирано и подпомогнато създаването на Общински ромски съвет.
Практика

Общинският ромски съвет в Община Ботевград е учреден на 07.01.2000 г. в присъствието на ръководството на общината. Впоследствие негови структури са създадени в селата Литаково, Новачене и Скравена.

Съветът се състои от 17 представители на ромското население, като има председател, двама зам.- председатели, секретар и касиер. Изготвен и приет е Правилник за работа на съвета. Изградени са 6 комисии в следните направления: Образование, култура и спорт; Социално подпомагане; Жилищно подпомагане; Здравеопазване; Хигиенизиране и градоустройство; Контрол на обществения ред.

Съветът има заседания два пъти месечно, като в тях участват и представители на ръководството на общината. На заседанията се обсъждат проблеми на ромското население в общината и се набелязват мерки за решването им. Изготвят се предложения за финансиране на културни и спортни прояви, еднократно подпомагане на студенти от ромски произход, разпределяне на хуманитарни помощи, изнасяне на здравни и социални беседи и лекции сред ромското население. Организират се акции за сезонно почистване на ромските квартали. Набелязват се мерки за опазване на обществения ред в районите с преобладаващо ромско население.
Резултати

Общинската администрация и Ромският съвет съвместно изготвят Програма за работа с ромското население за периода до 2003 г. Представители на съвета участват заедно с полицаи от РПУ в патрули за опазване на обществения ред в районите с преобладаващо ромско население. В създаващата се Общинска полиция се включва представител на ромите. Организирано е пролетно почистване на ромския квартал от живеещите в него, както и почистване на коритото на Стара река в Ботевград. Създадена е ромска детска фолк-група, която участва в различни тържества. Многократно се раздават осигурени от спонсори помощи от храна, дрехи, медикаменти и др. По предложение на Ромския съвет Общинският съвет гласува финансова помощ на студенти от ромски произход, както и средства за дрехи на детската фолк-група, за ромски празници и др. Извършен е основен ремонт с подмяна на водопровода на една от големите улици в ромския квартал на града.
Иноватор: Марин Пеев, Председател на Общински ромски съвет<br>Георги Стилиянов
Дата на публикация: 10 декември 2000
Номинации: 25
Марин Пеев, Председател на Общински ромски съвет<br>Георги Стилиянов
Гл. инспектор Социални дейности и здравеопазване ,
Ботевград - 2140
пл. Освобождение 13
Tel:(0723) 31 06
Fax:(0723) 30 15
http://www.chez.com/botevgrad

[Номинирай]

назад

Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]