Foundation for Local Government Reform
Иновационни практики в България
Обмен на иновации за развитие на местното самоуправление
назад

Номинирай
Verification Code
Въведете кода от картинката тук:
Ако не виждате кода добре, натиснете върху картинката, за да видите нов
Предистория
С изграждането на Центъра за защита на природата и животните в град Добрич и във връзка с неговите основни цели, се предвижда изграждане на Зелено училище и Ботанически кът. Проект Стъпка в бъдещето се базира на това, че изчезващите видове са известни на определен кръг хора, занимаващи се с научна работа, не са достатъчно популярни на широката общественост и това води до тяхното унищожаване и изчезване. Човекът разрушава своя хабитат, експлоатира прекомерно земите и пренася екзотични видове, което води до промени, често оказващи се фатални за организмите, населяващи определен ареал. Познаването на тези видове е важен елемент от екологичното възпитание на нашите деца като свободни граждани на Обединена Европа. Избраният в проекта начин на поднасяне на материала игри, практически занимания на открито (в границите на Центъра за защита на природата и животните, или в границите на самите ареали на разпространения на защитените видове), изготвяне на рисунки, снимков материал, подготовка на карта със застрашените от изчезване видове повишава интереса на децата и разчупва традиционната форма на обучение. Непосредствената близост на Декоративния разсадник е предпоставка за по-лесното размножаване и възпроизводство на избраните застрашени видове.
Практика
Екологичните и историческите особености на Крайморска Добруджа допринасят за облика и голямото биологично разнообразие в този регион от страната. Тук се наблюдават както степни екосистеми, така и типични влажни зони. Популяризирането на биологичното разнообразие на тази част от Добруджа е важна стъпка за нейното опазване. Проект Стъпка в бъдещето има за задача да изработи образователни и информационни материали. Основните дейности по проекта са свързани с изготвяне на: Плакат с карта на Добруджа, отразяващ разпространението на редките и застрашени растителните и животински видове; Ролеви игри (карти, пъзели, книжки за оцветяване); Организиране на семинари и занятия на открито; Отглеждане и производство на два от застрашените растителни видове в школите на Декоративен разсадник на Община град Добрич; Албум със снимки, отразяващи историята на проекта. Основните етапи при реализацията на проекта са: Разработване на образователни материали; Провеждане на занятия с деца от различни възрастови групи; Интродукция в градски условия на застрашени растителни видове. Целеви групи през тази година са деца от СОУ П.Р.Славейков и ЦДГ Пролет : 6 8 години 8 10 години 10 14 години 14 18 години Съприкосновението с красотата на природата, нейната пречистваща сила са средство за спасяване от стреса и развитие на естетическите ценности, които децата носят у себе си. Наученото от тях бързо достига до техните родители и близки и води до повишаване и на техните познания и екологична култура.
Резултати
Основната идея на образованието за околна среда е уважение към самата нея. Образованието за биоразнообразие приема, че хората могат да ценят растенията и животните по различни причини, никоя от които не е по-важна от останалите. Град Добрич се намира в сърцето на Добруджа и макар общината административно да не е свързана с проблемите на Крайморска Добруджа, ние не можем да стоим встрани от тях. Красотата и уникалността на тази част от България ни вълнуват и това ни кара да търсим начини да я съхраним за следващите поколения. Чрез образованието на целевите групи се дава възможност да се придобият и развият знания, ценности и умения, необходими за вземането на решения индивидуални и колективни, така че качеството на живота ни да се подобрява без да се разрушава бъдещето на планетата. Реализацията на проект Стъпка в бъдещето е част от цялостното изграждане на Центъра за защита на природата и животните. Зеленото училище ще продължи да съществува и след приключване на проекта. В него поетапно ще бъдат включени деца от всички училища и детски градини. Учебните помагала и игри по проекта се изработват във форма, която позволява тяхната многократна употреба. Интродуцираните растителни видове ще допринесат за обогатяване на използваните за озеленяване в градски условия цветни видове.
Иноватор: Теодора Петкова
Дата на публикация: 27 юни 2003
Номинации: 23
Теодора Петкова
гл. експерт "Опазване на околната среда"
Добрич - 9300
"България" 12
Tel:058/600-705
Fax:058/600-166
http://www.dobrich.org

[Номинирай]

назад

Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]