Изграждането на локалната компютърна мрежа в Община град Добрич започна през 1997-98 г. Тя нарастваше постепенно, с увеличаване на техниката чрез работа по проекти, икономисване на средства, усилия в различни насоки. Така до 2004 г. свързаните в локалната мрежа компютри са вече над 110. Обективната финансова и организационна среда не позволи да се състави и реализира цялостна концепция за мрежата, да се приложи системен подход и се намери съвременно оптимално решение. Затова проблемите се решаваха на парче , с постепенно свързване и прибавяне на нови и нови компютри към swich и hub устройствата, разсредоточени към четирите етажа на сградата, без да е възможно спазване препоръките за дължина на връзките и за натовареност, при зависимост от електрическото захранване, без гарантирана осигуреност с автономно захранване (а с UPS само на сървъра) и т.н. Във всяка институция с подобна организация на мрежата са известни проблемите с нея и поддържането на нужното ниво на функционалност при заложената ниска ефективност; проблемите с нарастването на мрежата, развитието и управлението й. Обяснимо е удовлетворението от проявеното разбиране и подкрепа от ръководството и от дадената ни възможност да реализираме отдавна планираното и желано структурно окабеляване в Община град Добрич.
В периода от м. април до м.август 2004 г. в сградата на общинска администрация град Добрич бе извършена многостранна дейност, стъпка по стъпка, за ново изграждане реорганизиране на локалната компютърна мрежа чрез структурно окабеляване. Беше изготвен проектът, направен разчет за необходимите средства, намерени резерви и средства за финансиране, проведени изискващите се процедури за малки обществени поръчки и закупуване на цялото необходимо оборудване; беше обособено и оборудвано специално сървърно помещение, като на станалите по този начин две работни помещения за дейността Информационно обслужване се извърши ремонт, с оглед осигуряване на функционалността им. Разпробиването и окабеляването в цялата сграда беше съчетано същевременно с освежаване и реновиране на кабинетите за подобряване условията на работа на служителите.
Новата организация позволи да бъдат изпълнени техническите изисквания по функциониране на локална мрежа. В комуникационния шкаф са разположени всички swich -ове, управляващи мрежата. Осигурен е достъп на всички работни кабинети, чрез прокарване на локални трасета до комуникационния шкаф и е създадена възможност за включване, при необходимост, и на допълнителни и/или временни работни места към мрежата.
Новата схема на локалната мрежа дава възможност за гъвкавост (например за обособяване на отделни групи в нея в зависимост от потребности и изисквания), за несравнимо облекчена поддръжка, за прецизна диагностика, контрол и сигурност. В обобщение технологичната стъпка за структурно окабеляване и реализацията на проекта със собствени усилия даде възможност за реално ефективно управление на локалната мрежа, за подобряване сигурността и функционалността й, но от друга страна и за повишаване на мотивацията и удовлетвореността от работата в сферата на информационното обслужване в Общината.
Предприетата процедура използвахме практично в още една насока за обновяване на вътрешната телефонна мрежа на Общината при използване трасетата на компютърната мрежа. Това допринесе за аналогични резултати по отношение качеството и функционалността на телефонната мрежа.
Извършеното структурно окабеляване създаде качествено ново равнище на организация на локалната мрежа, а вследствие на това подобряване технологията на работа и документооборота, връзката с Интернет, информационното осигуряване на администрацията с общите бази данни в Интранет. В крайна сметка усъвършенстването на комуникационните технологии води реално до усъвършенстване на управленската практика и на административното обслужване.
В проекта беше предвидено и се реализира и изграждането на трасе за оптична връзка на нашата локална мрежа с мрежата на държавната администрация. Внедрените съвременни технически и технологични решения са още една необходима предпоставка в последователните ни действия към електронно управление.
Дата на публикация: 21 октомври 2004
Номинации: 5
Валерий Атанасов
Главен експерт ИО
Добрич - 9300
ул. "България 12
Tel:058/602 915
Fax:058/600 166
http://www.dobrich.org
[Номинирай]
назад