Майчиното здравеопазване в България се нуждае от цялостна промяна чрез приемане на нова философия за грижи и политика, насърчаваща спазването на човешките и гражданските права на майките и бебетата. Многобройни свидетелства от родители, специалисти и студенти показват, че тези права системно се нарушават в болничните заведения чрез:
• Прилагане на медицински процедури, несъобразени с научно-доказаните практики и препоръките на международни организации
• Възпрепятстване на упражняването на свободен избор, основан на информирано съгласие
• Възпрепятстване на присъствие на придружител, разделяне на бебето от майката и др.
• Физическо и вербално насилие над раждащите жени.
Защото към момента, въпреки своята активна гражданска позиция от последните години, неправителствените организации (НПО), работещи в областта, не успяват да се наложат като равностойни партньори при вземането на решения на ниво национална политика за майчино здравеопазване.
Проектът работи в три посоки:
1. Изработване на стратегия за застъпническа кампания за цялостна промяна в майчиното здравеопазване с цел спазване на правата на раждащите жени, поставяне на майката и бебето в центъра на грижите и използване на научно-доказани практики.
2. Изграждане на мащабна коалиция с участието на мнозинството НПО и активисти, работещи в сферата, която в рамките на настоящия проект да изработи стратегията и в последствие да осъществи инициативите, заложени в нея.
3. Развиване на капацитета на участващите в коалицията НПО за ефективен принос в решаването на проблемите в майчиното здравеопазване и утвърждаване на ролята на гражданския сектор.
Проектът даде възможност да се подобри достъпът до информация относно майчина грижа с уважение и медицина, основана на доказателства.
Целевите групи на проекта са неправителствени организации и активисти от сферата на майчиното здравеопазване.
С подготовката (и изпълнението впоследствие) на застъпническата кампания Сдружение „Родилница“ и Фондация „Родители за родители“ поемат ролята на агенти на промяната в общественото пространство и на обединяващ център сред сродните организации.
21-22 ноември 2015 г. Двудневен обучителен семинар на тема “Планиране и изпълнение на инициативи от НПО – подготовка, осигуряване на ресурси и управление на реализацията”
8.11.2015 г. Втора работна среща / Уъркшоп ‘Действия за положителни промени в майчиното здравеопазване. Представяне на проекти и стратегическо планиране”
27.09.2015 г. Първа работна среща / Уъркшоп «Правата в майчиното здравеопазване. Концепции за добра грижа»
25–26 юли 2015 г. Двудневен обучителен семинар „ЗАСТЪПНИЧЕСТВОТО – СЪЩНОСТ, МЕХАНИЗМИ, СТРАТЕГИЯ, КАМПАНИЯ“
16.08.2015 г. Пресконференция „Предизвикателствата пред майчиното здравеопазване: Да върнем жените във фокуса на грижи“
1. Изработена стратегия за застъпническа кампания за цялостна промяна в майчиното здравеопазване с цел спазване на правата на раждащите жени, поставяне на майката и бебето в центъра на грижите и използване на научно-доказани практики.
2. Изградена коалиция с участието на мнозинството НПО и активисти, работещи в сферата, която в рамките на настоящия проект да изработи стратегията и в последствие да осъществи инициативите, заложени в нея.
3. Развит капацитетът на участващите в коалицията НПО за ефективен принос в решаването на проблемите в майчиното здравеопазване и утвърждаване на ролята на гражданския сектор.
http://www.rodilnitza.com/blog/headline/project-rights-in-childbirth/
[Номинирай]
назад