Foundation for Local Government Reform
Иновационни практики в България
Обмен на иновации за развитие на местното самоуправление
назад

Номинирай
Verification Code
Въведете кода от картинката тук:
Ако не виждате кода добре, натиснете върху картинката, за да видите нов
Предистория

Открито през 1905 г., читалище Наука винаги е имало собствени приходи от различни дейности, но поради обществените си задължения (Драматичен театър, хор, духов оркестър и пр.) се самоиздържа. Ежегодната субсидия, отпускана от Община Ловеч, покрива заплатите на работещите в читалището. Изходът от това положение е да се намерят допълнителни дейности за самоиздръжка на институцията и макар, че първите опити в тази насока не водят до успех, екипът на читалището (27 души) не се обезкуражава и разработва нови идеи.
Практика

В края на 1998 г. Община Ловеч предоставя на читалище Наука информация за Програмата на ООН за развитие и в началото на 1999 г. читалището кандидатства с проект Стимулиране на традиционни за Ловешкия край производства . Основен партньор на читалище Наука е Община Ловеч, която участва в проекта чрез предоставяне на общински площи и сгради. Екипът на читалището извършва огромна по обем работа на доброволни начала.

Проектът включва изграждането на пчелин като дългосрочна стратегическа инвестиция и гъбопроизводството като инвестиция за бърза възвращаемост и печалба. Важни за развитието на дейностите са предвидени курсове по пчеларство, гъбопроизводство, цветарство и др. Друга насока е подпомагането с консултации и парични средства желаещите да започнат собствен бизнес в тези традиционни за Ловеч производства. Печалбите от всички тези дейности са допълнителен източник на финансиране за читалище Наука .

През юли и август 1999 г. са закупени 50 кошера и 50 пчелни семейства. Ливадата, в която са заложени кошерите, е общинска и се намира в с. Скобелево, Ловешко. Тя е предоставена за безвъзмездно ползване на читалището със заповед на кмета на Община Ловеч. През октомври същата година стартира и гъбопроизводството. За нуждите на гъбарника, с единодушно решение на Общинския съвет е предоставена безвъзмездно неизползваната сграда на детската градина в с. Скобелево, в близост до ливадата с кошерите. Първите произведени гъби са реализирани на пазара за Коледа на 1999 г.

Осъществява се и втората фаза на проекта организиране на курсове за безработни, желаещи да се ангажират с някои от тези традиционни за Ловешкия край производства.
Резултати

Демонстриран интерес към курсовете и опита, натрупан в процеса на работа;
Разкриване на пет нови работни места и стартиране на собствен бизнес от трима безработни, ползвали консултации и помощ по проекта;
Популяризиране на дейностите и успехите на читалището сред ловешката общественост;
Нови идеи за проекти на екипа на читалището.

Опитът на ловешкото читалище Наука показва как с ограничени средства и с много желание и доброволен труд могат да се мобилизират външни ресурси и партньори и да се постигнат значителни устойчиви резултати.
Иноватор: Пенка Стаменова
Дата на публикация: 10 януари 2001
Номинации: 1
Пенка Стаменова
Секретар
Ловеч - 5500
ул. Търговска 49
Tel:(068) 2 21 15
Fax:

[Номинирай]

назад

Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]