Foundation for Local Government Reform
Иновационни практики в България
Обмен на иновации за развитие на местното самоуправление
назад

Номинирай
Verification Code
Въведете кода от картинката тук:
Ако не виждате кода добре, натиснете върху картинката, за да видите нов
Предистория

С Указ на Цар Борис ІІІ от 15 май 1926 година родният дом на Алеко Константинов е обявен за къща-музей. В музея и в прилежащият му двор до 1997 г. са разположени експонати от три различни отдела Етнография , Археология и Алеко Константинов . След тази година първите две експозиции се отделят в отделни сгради. В двора на Къщата-музей остават на съхранение най-обемните и красиви археологически находки от античният град Нове (І-V в. сл. Хр.) край Свищов, поради по-голямото дворно пространство и по-добра визия.

Преди няколко години покривът на лапидариума се срути върху археологическите находки. Експонираните в него археологически паметници бяха изложени на влиянието на атмосферните условия. Състоянието на оградите, пейките и алеите в двора бе много трагично. Финансовите средствата, които се отпускат на музея са недостатъчни за целия комплекс. Те покриват разходите по поддръжката само на къщата-музей.

Като едно комплексно решение на проблемите на къща-музей Алеко Константинов видяхме програма Обществен форум . На една от сесиите му при обсъждането на проблемите на културата в Община Свищов бе повдигнат въпроса за състоянието на двора и всички участници в Обществен форум Свищов бяха единодушни, че е наложително една културна институция като къща-музей Алеко Константинов да бъде съхранена и опазена за бъдещите поколения.

Практика

По-голяма част от средствата, необходими за реализирането на този проект ни бяха предоставени от ФРМС и Община Свищов. В изпълнението на проекта със собствени ресурси като партньори се включиха Мултиком-Свищов ООД, Опитна станция за бързорастящи горскодървесни видове Свищов и Международна фондация Алеко Константинов .

Дейностите по проекта включваха монтиране на нова покривна конструкция на лапидариума (музей на открито), подновяне на каменната ограда опасваща двора, поставяне на нова дървена ограда на модулни пана по архитектурен детайл, обогатяване на двора с хумусна почва, подравняване и засяване на райграс. Също така бяха възстановени и ремонтирани тротоарните алеи и на местата за отдих бяха монтирани нови градински пейки.

На 06.09.2004 г. проектът бе приключен след успешното сътрудничество на Историческия музей с Община Свищов, организации с нестопанска цел и фирми от частният сектор,.

Резултати

След възстановяването на двора на къща-музей Алеко Константинов хилядите посетители могат да усетят духа на възрожденската атмосфера в дома на видният свищовски писател. Дворът предоставя подходяща атмосфера за провеждане на различни културни прояви на открито.

Възстановен и добре подреден лапидариум дава възможност за лесен достъп на посетителите до находките на древният римски град Нове .

Не на последно място като положителна практика бе опита придобит вследствие на сътрудничеството с различни организации, с които Историческия музей ще продължи да взаимодийства.

Резюме:

С този проект се цели социализиране, естетизиране и облагородяване на двора на родния дом на Алеко Константинов и превръщането му в кът, приятен за отмора на посетителите на музея. Чрез възстановяването на двора на къща-музей Алеко Константинов Община Свищов е с една стъпка по-близо до утвърждаването на града като културен център.

Иноватор: Пети Доневски
Дата на публикация: 07 октомври 2004
Номинации: 13
Пети Доневски
Директор-Исторически музей - Свищов
Свищов - 5250

Tel:0631/60452
Fax:

[Номинирай]

назад

Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]