Проектът е начало на дългосрочна стратегия за формиране на галерия на открито от каменни скулптури и пластики, изработени от гостуващи и местни творци в рамките на провеждани през година симпозиуми /биенале/. Произведенията са експонирани на мястото на демонтираната жп линия Мездра Враца, разделяща града.
Проектът е елемент от цялостната програма за развитие на туризма Мездра врата на северозапада , включваща и представянето на каменоделието като туристическа атракция.
Идеята за изработване и експониране на пластики на открито възниква във връзка с това, че историята на град Мездра е неразривно свързана с художествената обработка на камък.
Определящ фактор е това, че на територията на община Мездра се намират единствените кариери в страната за добив на варовик. Доказателство в подкрепа на тази теория е, че археологическите разкопки в района разкриват произведения на местни майстори още от Античността и Средновековието каменни пластики, релефи, епиграфски паметници, декоративна и художествена скулптура. Днес в града функционира един от най-големите заводи в страната за преработка на каменен материал, изнасящ голяма част от продукцията си за САЩ и ЕС.
Повечето от редставителните сгради в столицата Съдебната палата, Телефонната палата, Ректората на СУ, Народната библиотека, БНБ, Централните Хали са облицовани, декорирани и орнаментирани с материал от общината и от наши майстори.
От тази гледна точка, с настоящия проект искаме да покажем съвременното звучене на каменната традиция , както на съгражданите си, така и на гостите на града.
Проектът беше реализиран като първи симпозиум по скулптура и премина при следните етапи:
- подготвителен етап промоция на проекта, подготовка на работната площадка.
Участници в проекта: скулптури от страната: гр. Стара Загора, гр. Велико Търново, гр. Монтана, гр. Враца и гр. Мездра.
Партньори в проекта: Община Мездра, Арт Център гр. Враца
- етап на реализация; технически детайли: Изработване на произведенията, награждаване.
Предвиденото мероприятие се проведе като едномесечен симпозиум. В него взеха участие 10 скулптури от цялата страна, като за изработване на творбите им беше предоставен местен материал. За работата на творците беше изплатен хонорари от по 500 лв. след приключването на симпозиума, творбите останаха собственост на Община Мездра. За реализацията на проекта организаторите предоставиха: оборудвана площадка, механизация, блокове от варовик, постаменти и награден фонд.
Проектът е в съответствие на следните приоритетни области:
- Децентрализация на културния живот проектът дава възможност за развитие на културните ценности извън столицата, изява на творци от провинцията, с различен опит, образование и възраст, дифузия на културните ценности в различни социални и етнически групи. Избраната форма на експониране галерия на открито даде възможност за стационарност на творбите и мобилност на зрителите.
- Популяризация на културните ценности в обществото експозицията беше израз на най-новите виждания на творците, работещи с камък, едно естествено продължение на художествените традиции от Античността до наши дни. В същото време работата на открито позволи близък контакт на аудиторията с творците.
Произведенията бяха обозначени с автор, име, година и обща анотация за реализацията на проекта/финансираща организация.
Подготвя се издаването на дипляна.
Проектът ще се популяризира и чрез Интернет страницата на Община Мездра и Читалище Просвета Мездра.
Проектът се радва на изключителен успех и широка обществена подкрепа, поради следните факти:
- наличие на неограничени количества монолитни блокове от варовик;
- добри традиции в добива и обработката на скални материали;
- в близост се намира единственото специализирано средно училище за подготовка на кадри за добив и обработка на скални материали;
- подходящо място за експониране демонтираното и облагородено бивше трасе на жп линията Мездра Враца с дължина 3 км и ширина 50 м. Площта разделя двете платна на ул. Ал. Стамболийски, която е част от републиканската пътна мрежа София Ботевград Бяла Слатина Оряхово Роман Плевен, в близост не се намират високи сгради, което спомага за цялостното възприемане на експозицията, както от пътуващите, така и от пешеходците;
- Възбуден беше интерес у децата за занимания, свързани с обработката на камък;
- Хармонизирана беше градската среда непосредствено възприемане на изкуството;
- Скъсяване на дистанцията автор зрител;
- Създадени бяха ефективни партньорства за бъдещи дейности по инициативата;
- Предвижда се засилен туристически интерес;
[Номинирай]
назад