Проектът е част от дългосрочна програма за обособяване галерия на открито със скулптури, създадени чрез поредица от симпозиуми в бъдещо време, провеждани всяка четна година (биенале).
Идеята за изработване и експониране на пластики на открито възниква във връзка с това, че историята на град Мездра е неразривно свързана с художествената обработка на камък.
Археологическите разкопки в местността "Калето" доказват, че Мездра има традиции в каменообработването още от праисторическо време. Разкрити са каменни пластики, релефи, епиграфски паметници, декоративна и художествена скулптура.
Много от представителните сгради в столицата - Съдебната палата, Ректората на СУ, Телефонната палата, Народната библиотека, БНБ, Централните хали са облицовани, декорирани с материал от община Мездра и от наши майстори.
На територията на общината се намират единствените кариери в страната за добив на варовик. В града функционира един от най-големите заводи за преработка на каменен материал, изнасящ голяма част от продукцията си за САЩ и ЕС.
През 2004 г. бе реализиран Първия симпозиум по скулптура "Метаморфози". Сътворените тогава композиции и пластики от варовик са експонирани в западната част на новоизградената алея "Ал. Стамболийски", на мястото на демонтираната жп линия Мездра - Враца, разделяща града.
Проектът "Кръговрати" бе реализиран като Втори симпозиум по скулптура и премина при следните етапи:
1. Подготвителен етап - промоция на проекта, подготовка на работната площадка.
Участници в проекта:
- от Испания - Беатрис Карбонел Ферер
- от страната - Красимир Митов, Милен Иванчев, Радослав Султов, Кирил Матеев
- от Мездра - Тошко Петров, Христо Василев
Партньори в проекта: Швейцарската културна програма в България, Община Мездра, "Хемус-М" АД - Мездра.
2. Етап на реализация; технически детайли: изработване на произведенията, награждаване.
Предвиденото мероприятие се проведе като едномесечен симпозиум. Импровизираното ателие бе организирано на улицата и творбите се раждаха направо пред погледа на минувачите. Използваше се широка палитра от инструменти - от класическото длето и чук до съвременните флекси и бормашини. Всички творци бяха единодушни, че огромните каменни блокове от кариерата край с. Царевец са най-добрият материал, с който са работили досега - със забележителна мекота, пластичност и плътност. На скулпторите бе изплатен хонорар от 700 лева след приключването на симпозиума, а творбите им станаха собственост на града.
Произведенията на участниците в симпозиума бяха експонирани в централната част на новата пешеходна зона, която минава между двете платна на ул. "Ал. Стамболийски".
Проектът се популяризира чрез интернет-сайтове на Община Мездра и останалите партньори; специализирани сайтове за изкуство и култура; печатни материали и отразяване в местни, регионални и национални медии.
Проектът се радва на голям успех и широка обществена подкрепа, което е гаранция за бъдещо развитие и привличане на повече участници. Налице са следните факти:
- наличие на неограничени количества монолитни блокове от варовик )кариерите са на територията на общината);
- добри традиции в добива и обработката на скални материали;
- наличие на изпълнители (в близост е Професионална гимназия по каменообработване);
- много добри комуникации (жп възел, международен път);
- близост до изявени културни центрове (100 км от София, 15 км от Враца, 100 км от Плевен);
- има предпоставки за засилен туристически интерес;
- пешеходната алея, декорирана със скулптурите, изработени по време на Първия симпозиум "Метаморфози" и Втория симпозиум "Кръговрати", стана любимо място за разходка, отдих и среща на съгражданите ни;
- хармонизирана беше градската среда;
- получи се непосредствен допир на зрителя до работата на участниците в симпозиума. Скъси се дистанцията автор - зрител;
- създадени бяха ефективни партньорства за бъдещи дейности по инициативата;
- читалището затвърди позициите си на пазител на културата в региона.
За информация:
Читалище "Просвета"
гр. Мездра
тел: 0910/9-30-69
Елза Митова
секретар на читалището
Община Мездра
гр. Мездра
тел: 0910/9-32-55
Валентин Вълчев
директор на дирекция "Хуманитарни дейности"
[Номинирай]
назад