Foundation for Local Government Reform
Иновационни практики в България
Обмен на иновации за развитие на местното самоуправление
назад

Номинирай
Verification Code
Въведете кода от картинката тук:
Ако не виждате кода добре, натиснете върху картинката, за да видите нов
Предистория

Сексуалната експлоатация в България се очертава като една от основните дейности на организираната престъпност в страната. Мащабът на проблема се очерта за първи път при изследвания на международния трафик на хора. За разлика от този трафик на хора, сексуалната експлоатация в България се оказа много по-слабо проучена. Поради това нейният мащаб, форми, връзките й с организираната престъпност, с нарушаването на човешки права са недооценявани и не привличат в достатъчна степен вниманието както на държавните институции, така и на неправителствените организации. Същевременно законодателството, свързано със сексуалната експлоатация в България, е архаично и неефективно, а организацията на неговото противодействие не е на нужното ниво. Поради тези съображения провеждането на цялостно комплексно изследване на сексуалната експлоатация и свързаните с нея престъпни дейности позволи повишаване на адекватността на обществената и институционалната реакция срещу тях и създаде условия за повишаване на социалната адекватност на законодателството и практиките по неговото прилагане в наказателния процес.

Практика

Основните цели на проекта са насочени към подпомагане на развитието на гражданското общество в България чрез изграждане на публични политики по предотвратяване и противодействие на сексуалната експлоатация на жени и деца.

По-конкретно в проекта бяха реализирани пет изследвания на различни аспекти от сексуалната експлоатация в България, като всяко едно от тях въз основа на значителна информация очертава проблеми и прави конкретни предложения за тяхното разрешаване. Голяма част от тях са насочени към усъвършенстване на законодателните мерки за противодействие на сексуалната експлоатация и на държавната защита на правата на нейните жертви. Друга част са насочени към организацията на противодействието на сексуалната експлоатация и ограничаване на трафика на хора, особено на жени и деца. Разработените при изследванията мерки бяха предлагани на съответните компетентни ведомства. Така например, предложенията, свързани с организацията на противодействието на сексуалната експлоатация в България, бяха представяни и предлагани пред представители на Министерство на вътрешните работи с цел да се достигне до тяхната реализация и последващо налагане в практиката.

В края на проекта беше организирана конференция в Народното събрание, на която присъстваха министри, посланици, депутати, пред които се акцентира на предложенията за законодателни промени, които да доведат до усъвършенстване на българското законодателство, подобряване на защитата на жертви на сексуална експлоатация и т.н. На конференцията присъстваха и множество медии, които подробно отразиха събитието и основните изводи от проведените изследвания. Така постигнатото широко медийно покритие, което продължи в следващите седмици с медийни участия на експерти от проекта, допринесе за повишаване на обществената информираност и нетърпимост към сексуалната експлоатация във всичките и форми. В резултат от изпълнението на проекта, в следствие на проведените изследвания и събраната по тях информация значително се повиши капацитетът на Фондация РискМонитор и нейните експерти за развитие на публични политики за контрол и противодействие на трафика на хора и организираната престъпност, което е основна дейност на организацията и ще допринесе за развитие на бъдещи проекти по темата, с което да се постигне още по-голяма стабилност на резултатите от настоящия проект и тяхното практическо приложение.

Резултати

По проекта е събрана и анализирана значителна информация за сексуалната експлоатация, включваща 80 дълбочинни интервюта с жертви, социални работници, полицаи, прокурори и др. (интервютата с жертви бяха проведени с посредничеството на социални работници от неправителствени социални центрове в градовете София, Пазарджик, Благоевград и Сандански); 50 съдебни дела за сексуална експлоатация; национални представителни проучвания на общественото мнение; изследвания на клиентите на платени секс услуги; вторичен анализ на разнообразни източници, вкл. законодателствата на 17 държави от Европейския съюз и т.н.

Въз основа на тази информация бяха изготвени пет самостоятелни анализа, насочени към основните проблеми на сексуалната експлоатация в България – връзката й с организираната престъпност, експлоатацията на деца, действащата законова рамка, чуждия законодателен опит и вследствие от нея нарушението на основни човешки права.

Всички анализи бяха публикувани в сборник. Основни изводи и препоръки от анализите бяха представени на конференция, организирана в Народното събрание, в партньорство с Националната комисия за борба с трафика на хора към Министерски съвет и Парламентарната комисия по вътрешна сигурност и обществен ред в 41-вото Народно събрание на Република България. С това беше реализирано застъпничество за целите и идеите на проекта сред министри, депутати, посланици, медии, представители на гражданското общество, държавни служители и други.

 

Контактна информация

Стефан Попов, изпълнителен директор

София 1000, бул. Цар Освободител 29

тел.: 02 980 32 45, факс: 02 988 44 29

[email protected]

Иноватор: ros
Дата на публикация: 10 май 2011
Номинации: 2
ros

-

Tel:
Fax:

[Номинирай]

назад

Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]