Foundation for Local Government Reform
Иновационни практики в България
Обмен на иновации за развитие на местното самоуправление
С духа и ентусиазма на първите
Читалище Просвета Крушовица
назад

Номинирай
Verification Code
Въведете кода от картинката тук:
Ако не виждате кода добре, натиснете върху картинката, за да видите нов
Предистория

Читалище Просвета Крушовица с. Крушовица е основано през 1890 г. от пет инициативни жители на селото. Те събират около 50 книги и правят библиотека. Дейността на читалището по онова време се е изразявала в представянето на театрални постановки. По-късно са се сформирали и самодейни състави, които са били дейни участници във всеки празник на селото. Днес читалищното настоятелство реши да възроди делото на първите и на традиционния празник Спасовден, след 15 години прекъсване, се направи театрална постановка на пиесата Свекърва .

Практика

От създаването си до днес Читалище Просвета Крушовица е средище на културната дейност. Самодейни състави през цялата година организират празниците на селото.

Всеки празник се отбелязва с традиционните за този край обичаи. На Коледа се събират три групи коледари, които обикалят цялото село. По-възрастните предават на децата песните и благословиите, с които посещават всяка къща. Традиционно в селото се отбелязва и Васильовден /Ромската нова година/. В селото живеят много ромски семейства, които са интегрирани в културния и обществен живот на селото.

Герман е обичай, традиционен за с. Крушовица и представлява молебен за дъжд. Кумичане е друг обичай, който се отбелязва на Връбница /Цветница/. Баба отвежда малки момичета на реката, правят венци от цветя и ги хвърлят във водата. На чието момиченце венецът излезе напред, то става кумица и събира останалите в къщи.

Викане дар на къща при построяването на нов дом, преди да се започне изграждането на покрива, майстора започва да нарежда благопожелания за новия дом. Цялото село носи дарове с пожелания за здраве на стопаните.

Гергьовден също се отбелязва според традицията, като се пресъздава обичая с характерните за деня песни, подрежда се празнична софра, коли се агнето. На Великден се прави изложба от най-сполучливите козунаци и най-красиво изписаните яйца. Спасовден е следващият голям пролетен празник след Великден. В читалището се прави голяма кулинарна изложба с традиционни за селото ястия и старинни вещи, останали от бита на нашите баби. Тази година празникът бе още по-тържествен. Той събра много гости от околните села и представители на местната власт. Причината бе представянето на пиесата Свекърва . В продължение на месеци инициативни самодейци репетираха и се подготвяха за големия ден. Тяхната награда бе пълният салон и възторжените овации на посетителите. Събитието бе отразено и в местния общински вестник Мизия .

С постановката на пиесата се възроди традицията в дейността на читалището от неговото създаване. Отзивите от първата пиеса от години насам дават кураж на самодейците да продължат своята дейност и занапред. Те са желани гости във всички населени места в Общината.

Резултати

С подновяване дейността на Читалището се повишава и интересът към него. На всеки празник салонът му се изпълва с много зрители, които желаят да станат съпричастни към общото веселие и да се полюбуват на творческото раздаване на самодейците. Дейно участие в мероприятията взимат и хората с увреждания и представители от малцинствените групи.

В резултат на своите търсения и стремеж към културни изяви, самодейците от Читалището ще организират на 1 октомври деня на възрастните хора, голям концерт. Ръководството на Общината ще организира посещението на жители от всички населени места.

Още от сега основна дейност на Читалището е подготовката на постановка, която ще се представи на празника на селото. Това мероприятие ще бъде отразено в културния календар на Община Мизия за 2005 година.

Иноватор: Мара Гергова
Дата на публикация: 01 януари 2005
Номинации: 1
Мара Гергова
Секретар-библиотекар
с. Крушовица, Община Мизия -

Tel:09164/372
Fax:

[Номинирай]

назад

Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]