Foundation for Local Government Reform
Иновационни практики в България
Обмен на иновации за развитие на местното самоуправление
назад

Номинирай
Verification Code
Въведете кода от картинката тук:
Ако не виждате кода добре, натиснете върху картинката, за да видите нов
Предистория

Социалната изолация и ограничените възможности за труд съпътстват живота на хората с психични разстройства и ги обричат на социална инвалидност. Системата от психичноздравни услуги, осигурена от Министерството на здравеопазването в региона, не включва грижи за рехабилитация и социална интеграция на хората с хронични психиатрични проблеми. Сдружение "Човеколюбие" от 7 години работи за възстановяване и развитие на социалните умения и намаляване на социалната изолация на хората с психични проблеми. През 1999 г. сдружението получава сграда от Община Пазарджик, а през 2000 г. с финансовата подкрепа на Обединени холандски фондации и Фонд за регионални инициативи към Министерството на труда и социалната политика започва строително-ремонтни работи за възстановяване на сграда - паметник на културата. През следващите 10 години Къщата на д-р Лонг в Пазарджик ще бъде Център за психично здраве. Строително-ремонтните работи вече са приключени и предстои откриването на Центъра.
Практика

Центърът за психично здраве в Пазарджик ще извършва следните дейности:

1. Социален клуб - целодневно място за срещи, контакти, взаимна приятелска подкрепа и почивка. Членовете на клуба ще участват в редица индивидуални и групови дейности, пригодени за техните потребности и възможности - различни игри, видеоклуб, група за взаимопомощ, час по любов и други.

2. Трениране на основни социални умения учебна програма от седем модула, разработена в Калифорнийския университет и адаптирана от Български институт за отношения между хората.

3. Телефонна кризисна линия - целта е да се осигури помощ, информация и подкрепа за лица с психични проблеми и техните семейства, когато нямат възможност да посетят Дневния център.

4. Библиотека с над 500 тома психологическа и психиатрична литература - научна и популярна, достъпна както за членовете на сдружението и клиентите на центъра, така и за всички граждани на Община Пазарджик.

5. Клуб "Вкусно" - програмата цели възстановяване на уменията за справяне с бита на хора с хронични психиатрични проблеми. Клиентите на центъра сами ще пазаруват, приготвят и ще консумират заедно приготвени от тях ястия.

6. Служба за психологическо консултиране - екип от психолог, психиатър и социален работник ще провеждат индивидуална работа по психологически и социални проблеми.

7. Ателие 99 ще предлага възможност за трудова дейност - изработване на сувенири и различни предмети.

Работата на Сдружение "Човеколюбие" по проекта продължава вече три години - време, през което членовете на сдружението - хора с психиатрични диагнози и техни близки са натрупали много опит за работа с местната власт, с представителите на бизнеса и медиите. 40 на сто от членовете на екипа, който ще работи в Центъра, са хора с психиатрични проблеми. Всички те завършват успешно необходимите квалификационни курсове, организирани от Бюрото по труда; участват в тренинги за набиране на средства, управленски умения, справяне с конфликтни ситуации и стратегическо планиране, финансирани от Женски алианс за развитие и Хамлет Тръст.

Доброволният труд, с който членовете на сдружението участват в строително-ремонтните работи на сградата допринася за тяхната социална интеграция и трудова рехабилитация.
Резултати

Изграждането на Центъра за психично здраве "Човеколюбие" води до промени в статуса на членовете на сдружението в местната общност - от хора, умеещи да се грижат за себе си, те се превръщат в хора, обърнати към проблемите на другите. У тях се създава усещането, че вече са стопани, че имат свое място в града, че могат да влияят на събитията. Срещите с представители на финансиращи организации от Холандия и САЩ им създава самочувствието на хора, достойни за внимание и уважение.

Осъществяването на проекта води до повишаване качеството на живот и на други хора с хронични психиатрични проблеми от Община Пазарджик. Разширяват се досегашните възможности на Сдружението за социална рехабилитация и интеграция - нови форми на общуване, трениране на социални умения, програма за развлечение и отдих.

Чрез Програмата за временна заетост на Бюрото по труда в Пазарджик вече е създадена възможност за трудова заетост на 11 човека с психични проблеми - с психиатрични диагнози, алкохолна зависимост, крайна бедност, физическа инвалидност, продължителна безработица. Приемайки на работа инвалиди и млади специалисти, сдружението ще ползва финансови преференции от републиканския бюджет.
Иноватор: Надежда Кузерманова
Дата на публикация: 18 април 2001
Номинации: 2
Надежда Кузерманова

Пазарджик - 4400
ул. "Д-р Лонг" 12
Tel:(034) 444 844; 444 818
Fax:(034) 444 844; 444 818

[Номинирай]

назад

Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]