Foundation for Local Government Reform
Иновационни практики в България
Обмен на иновации за развитие на местното самоуправление
назад

Номинирай
Verification Code
Въведете кода от картинката тук:
Ако не виждате кода добре, натиснете върху картинката, за да видите нов
Предистория

В края на месец март 2002 г. на територията на Община Сапарева Баня успешно приключва проектът Разработване на технико-икономически модел за гео-термална станция в гр. Сапарева Баня , финансиран от Програма Еколинкс на Американската агенция за международно развитие. Проектът е изпълнен благодарение на високоефективното сътрудничество между Общинска администрация Сапарева баня ръководител на проекта, партньорът от САЩ Принстън Енерджи Рисурсес ООД и партньорът от България Елиса Консулт СД. Дейностите продължиха 12 месеца при общо финансиране от програмата на стойност 48 000 щатски долара.
Практика

Целта на проекта е да се изготви модел за икономически ефективно и екологично чисто използване на геотермалната вода в района на Сапарева баня за отоплителни цели (като алтернативен източник на енергия), както и за развитие на туристическата и балнеоложка инфраструктура на района.

Конкретните задачи на проекта са свързани със събиране и анализ на данни за климатичните особености на района, за продължителността на отоплителния период, за необходимостта от енергийни източници за отопление, както и за относителния дял на всяко от традиционните горива, използвани за отопление на административни и частни сгради. Подробен технико-икономически анализ е направен на съществуващата в момента система за отопление, ползваща геотермална вода от най-големия извор на територията на общината (Гейзера), като са отбелязани скритите й резерви за разширяване в краткосрочен и дългосрочен план.

Американските консултанти по проекта набелязват мерки за незабавно повишаване ефективното функциониране на съществуващата отоплителна система, които са осъществени от общината с минимален разход на средства. Проектът също така подпомага бъдещото разширяване на съществуващата отоплителна система със сградата на детската градина и на универсалния магазин в град Сапарева баня.

В рамките на проекта е направена обстойна оценка на разходите за по-пълно реализиране на потенциала на геотермалния източник, на базата на която е разработен технико-икономически модел за районна отоплителна система. Оценката на икономическите въздействия на предоставения модел, изготвен в партньорство между български и американски експерти показва, че неговото внедряване ще доведе до икономии за общността, възлизащи на 91 400 щатски долара годишно (като се вземе за база, че геотермалната топлина е еквивалентна на топлината, получавана от 3 686 тона въглища годишно, което би струвало на общността $217 000 годишно, въз основа на цената от 130 лева на доставен тон въглища).

Оценката на въздействията върху околната среда показва, че отоплителната система ще донесе значителни ползи за околната среда от намалените емисии на замърсители във въздуха. Най-съществената е избягването на емисии от над 9 000 тона въглероден двуокис годишно.

Като взима предвид природните дадености - геотермалният ресурс и местонахождението на Сапарева баня в полите на Рила - предоставеният модел включва и насоки за развитие на туризма и на някои специфични производства. Моделът предвижда развитието на три взаимно свързани курорта с център Сапарева баня балнеоложки курорт, ски-курорт и възможност за голф-курорт. Минералните извори ще привличат туристи през цялата година, ски-курортът през зимата, а голф-курортът през пролетта, лятото и есента.

Предложените специфични производства включват сушене на семена и дървесина, отглеждане на аспержи, производство на водорасли като спирулина, преработка на хранителни продукти и развъдници за аквакултури, включително развъждане на алигатори.

По време на изпълнението, проектът се натъква на проблеми от законодателно-нормативен характер, които съществено ще възпрепятстват успешното внедряване на разработения модел. Това е действащото в момента законодателство, според което при предоставяне експлоатацията на геотермалните източници на концесия, концесионерите получават само 30% от приходите, което е недостатъчно за поддръжка и е икономически неизгодно за концесионера. Освен това, определената на този етап цена от 2 лева на куб. метър за геотермална вода е неадекватна по отношение на реалната консумация и е непосилна за заплащане от потребителите, което от своя страна води до неефективно използване на ресурса.
Резултати

Община Сапарева баня с експертната помощ на Princeton Energy Resources International, USA, и Елиса Консулт, България осъществява подробен технико-икономически анализ на съществуващата система за отопление, ползваща геотермална вода от най-големия извор на територията на общината (Гейзера), прави оценка на потенциалните възможности за разширяване в краткосрочен и дългосрочен план. На тази основа е разработен технико-икономически модел за районна отоплителна система. Оценката на икономическите въздействия на модела и въздействията върху околната среда показва, че отоплителната система ще донесе значителни ползи както за околната среда, така и за за целогодишно развитие на туризма и на някои специфични производства.

Проучените в рамките на проекта възможности за чужди инвестиции с цел внедряване на разработения модел показват, че неблагоприятният инвестиционен климат в България е сериозна нормативна пречка пред бъдещата ефективна експлоатация на резултатите от проекта.
Иноватор: Цветан Динев, Кмет на Община Сапарева Баня <br>Елеонора Гецова, Елиса Консулт
Дата на публикация: 01 юли 2002
Номинации: 26
Цветан Динев, Кмет на Община Сапарева Баня <br>Елеонора Гецова, Елиса Консулт

Сапарева баня - 2650

Tel:(07037) 279 18
Fax:0701/279 18

[Номинирай]

назад

Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]