Foundation for Local Government Reform
Иновационни практики в България
Обмен на иновации за развитие на местното самоуправление
назад

Номинирай
Verification Code
Въведете кода от картинката тук:
Ако не виждате кода добре, натиснете върху картинката, за да видите нов
Предистория
Хората с увреждания в България нямат равен достъп до ключови услуги, които са изключително важни за тяхното пълноценно гражданско развитие. Ежедневно се сблъскват с дискриминационни нагласи и практики, които възпрепятстват реализацията на трудовия пазар. Биват неинформирани за социалните политики, насочени към хората с уврждания и социалните услуги, които им се предоставят. Търпят нетолерантно отношение и нямат здрава връзка с институции за подкрепа и застъпничество.
Целта на проекта е подпомагане процеса на социалното приобщаване на хората с увреждания в обществото, повишаване осъзнаването на проблемите и утвърждаването им като пълноценни български граждани. С приоритетно значение е постигането на взаимопомощ и солидарност чрез повишена информираност.
Практика

Целевата група по проекта са хора с различни видове увреждания на територията на град Благоевград, техни съмишленици, експерти и представители на местни институции.

Организирани бяха  три-модулни информационни семинари за трудовата заетост, социални услуги и граждански права. Всеки модул бе представен от експерт в съответната област. Чрез нашите дейности привлякохме вниманието на обществеността за социална интеграция и равнопоставеност в гражданското общество.
След проведените информационни семинари се  постигна:
- Промяна на нагласите на обществеността – приемане на различието, създаване на толерантна среда и признаване хората с увреждания като равноправни граждани.  Добрата публичност бе предпоставка за широка гласност по проблемите на хората с увреждания на територията на Благоевград;  
- Институционална подкрепа – отделено внимание на специфичните потребности на хората с увреждания. Информационните обучителни семинари бяха предпоставка за приемане на адекватни мерки за повишаване на статута в предоставянето на социални услуги. 
 

 

Резултати

С дейностите по проекта бе постигната промяна на обществените възприятия за целевата група, широка публичност по проблемите на хората с увреждания, мотивация за застъпничество и участие в процесите на сформиране на политики, касаещи статута и благосъстоянието на хората в неравностойно положение. Проектът даде старт на диалога между институции и граждани с увреждания за ефективни политики, водещи до пълноценна интеграция и отстояване на по – добър живот за всички.

Чрез реализиране на проектните дейности сдружение “СК ДОСТОЕН ЖИВОТ“ разви своите институционални контакти и създаде добър авторитет в общността на Благоевград. Това се превърна в предпоставка за бъдещи съвместни дейности с местните институции и активно участие за защита интересите на хората с увреждания в Благоевград.

Иноватор: ros
Дата на публикация: 28 юли 2016
Номинации: 0
ros

-

Tel:
Fax:

[Номинирай]

назад

Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]