Foundation for Local Government Reform
Иновационни практики в България
Обмен на иновации за развитие на местното самоуправление
Първи Национален Sprite Графити Фест 2003
Проект "Графити-гласове от улицата"
назад

Номинирай
Verification Code
Въведете кода от картинката тук:
Ако не виждате кода добре, натиснете върху картинката, за да видите нов
Предистория
През последните няколко години графитите в България започват да придобиват голяма популярност сред младите хора и да заемат все повече място в ежедневния живот на жителите на големите градове. Те са неразделна част от градската култура, макар че твърде често се подценяват като явление и се движат на границата със субкултурата поради неконвенционалните си носители (напр. стени, изоставени автомобили, вагони и т.н.) и разположение (подлези, гари, индустриални зони и т.н.). Графитите са територия основно на тийнейджърите и младежите, функционирайки като една от формите за тяхното представяне в публичното пространство. В България графитите започнаха развитието си през последните 4-5 години, като все още са в начална фаза на развитие и като изразно средство, и като качество на изображението. Има обаче и много добри парчета - деца на смесицата между цветен спрей, стена, въображение, талант и опит. За разлика от прародителите им в Щатите, у нас те не са средство за маркиране на територия или социален бунт срещу закоравелите норми на обществото, а изразяват желанието на творците за изява и задоволяват нуждата на създателите им да провокират интереса към себе си. Правят се от хора с най-различни художествени заложби и подготовка както от такива, които никога не са се занимавали професионално с рисуване, така и от учещи в художествените гимназии или в Художествената Академия. Последователите на графити движението в България се чувстват съпричастни към хип-хопа и рапа, като появата на все повече български групи и изпълнители в тези жанрове създава благотворна среда за съчетанието между звук и визия.
Практика
Фестът беше еднодневно събитие, организирано около паметника пред Националния дворец на културата в София на 14 юни 2003 г. със съдействието на Столична община и АТА център за съвременно изкуство и генералното спонсорство на Кока-Кола България. Програмата включваше състезание на 15 от най-добрите графитисти в България (подбрани предварително на конкурсен принцип), които върху металните плоскости, обграждащи паметника, в рамките на 3 часа се състезаваха в нарисуването на графит в предварително избран от тях стил. Едновременно със състезанието и докато графитистите рисуваха, бе проведен хип-хоп/рап концерт (от изпълнители в листата на Sniper Records - OCG, DRS, X Team, Slim и Spens). В програмата имаше и демонстрация на 2 брейк данс формации United Pro и Electric Force. В журито, което оценяваше графитите, участваха преподаватели по рисуване, журналисти, куратори, рекламни специалисти и обществени личности. Маркетинговата кампания за първия Национален Sprite Графити Фест 2003 стартира в края на април 2003 г., като освен конвенционалните средства (разлепване на плакати в София и страната, раздаване на рекламни флайъри и т.н.), бе реализирана в медийно партньорство с Dir.bg, BG Radio, Radio City и др. медии с преобладаваща младежка аудитория (напр. ММ Телевизия). Междувременно, Dir.bg откри виртуален клуб, посветен на графити изкуството, който функционира и в момента. В периода преди, по време и след Феста бяха реализирани поредица от PR публикации, участия в предавания и репортажи (по БНТ, bTV, Нова Телевизия, всекидневници, списания, националните и регионални радиостанции и т.н.). Като изключим организационното осигуряване на Феста, селекцията на участниците и т.н., най-трудният въпрос, разбира се, беше неговото финансиране. В крайна сметка, Coca-Cola България стана генерален спонсор на Феста, благодарение на което той се проведе и компанията получи правото да сложи една от марките си за безалкохолни напитки - Sprite - в неговото име.
Резултати
Първият Национален Sprite Графити Фест 2003 г. привлече над 1500 зрители - основно млади хора и бе най-масовата проява за представяне на графитите в България до момента. Върху металната ограда около паметника пред НДК все още може да се видят графитите на участниците, които не бяха покрити с плакати дори и по време на кампанията преди и по време на общинските избори през октомври 2003 г. Това е показател за значението, което се отдава на тази младежка творческа изява. В резултат на Феста и благодарение на други прояви, които организирахме в рамките на прокета, сега познаването на графитите и хората, които ги рисуват, е много по-добро. Обществените нагласи, които преобладаващо бяха от безразлични до отрицателни преди около година и половина, сега са по-скоро положителни. Сред родителите на тийнейджъри съществува тенденция за поощряване на занимаването на децата им с рисуване на графити като форма на извънкласна дейност.
Иноватор: Евгений Иванов
Дата на публикация: 13 ноември 2003
Номинации: 6
Евгений Иванов
Координатор
София - 1463
Адм. сграда на НДК, пл. "България" 1, ет. 15, офис 10
Tel:088 7355 689
Fax:
http://www.graffiti-project.com

[Номинирай]

назад

Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]