Foundation for Local Government Reform
Иновационни практики в България
Обмен на иновации за развитие на местното самоуправление
назад

Номинирай
Verification Code
Въведете кода от картинката тук:
Ако не виждате кода добре, натиснете върху картинката, за да видите нов
Предистория

Вече година Пирински туристически форум работи по програмата 28 уикенда на село за развитие на селски туризъм в Пиринския край. Целта на програмата е да стимулира местната инициатива в селата и да създаде мотивация за нови икономически дейности чрез примера на съседа . Затова ПТФ залага на избора на 28 моделни села, които да предлагат двудневни уикенд програми за българския пазар.

През лятото на 2001 г. бяха обиколени всичките 256 села в Благоевградска област, бяха направени над 2000 снимки и бе събрана информация относно населението, жилищния фонд, благоустроеността, природното и културно-историческото наследство. Проект На село в Пиринския край , финансиран от Фондация Помощ за благотворителността в България по програма Демократична мрежа на Институт за устойчиви общности и ААМР.
Практика

През септември 2001 г. Пирински туристически форум стартира проекта Обучение на местните власти от Пиринския край в търсене на алтернативни решения за местно икономическо развитие , финансиран от Фондация Отворено общество София. Единият аспект на проекта е практическо обучение чрез пряко участие на представители на местните администрации на четири пилотни общини - Симитли, Банско, Разлог и Гоце Делчев - в подпомагане намирането на алтернативни поминъци в селските райони.

Другият аспект е проучване на човешкия потенциал за селски туризъм в тези общини. Най-напред e извършена първоначална селекция на 25 от общо 40-те села на база следните критерии:
сравнително неголяма урбанизация (отпадат села от градски тип, разположени на основните пътни артерии); достъпност (наличие на път до селото, по който може да се мине с лек автомобил);
благоустроеност (електрификация, ВиК, канализация, телефонизация, битово обслужване);
съвкупност от добро географско разположение, природни и културно-исторически дадености;
предварителни впечатления (от проекта "На село в Пиринския край") за общото отношение на населението към идеята "селски туризъм".

Междувременно ПТФ представя своята кауза пред четвъртокурсници от Югозападния университет Неофит Рилски в Благоевград. Десет от тях изявявят желание да се включат в проекта като доброволци. В офиса на ПТФ са организирани обучения за студентите и инструктаж за предстоящата задача. В 25-те села (10 в община Симитли и по 5 в Банско, Разлог и Гоце Делчев) е извършена стройна организация с помощта на общинските администрации и селските кметове/кметски наместници: пристигане на доброволците в селото; обиколка на къщите/нивите; обща среща за представяне на проекта и раздаване на талони за обратна връзка от местните хора; изпращане на доброволците до следващото село.

Създадената предварително организация е успешна; доброволците се завръщат с тен и усмихнати. В двуседмичен срок те предават докладите си до ПТФ относно пътуването. Ето някои техни мнения: Впечатление ми направиха високите огради, заключените порти и големите кучета зад тях, докато в съседното село веднага се виждаше, че вратите са отключени и всички си оставят нещата в градините. Село Гостун е оградено от толкова много хълмове, че спокойно можем да кажем, че на всеки жител се пада по хълм. За какъв селски туризъм може да се говори в село, от едната страна на което минава международния път Е-79, а от другата ЖП линията София-Кулата?

ПТФ се отблагодари на своите доброволци, като се постара те да видят и чуят своя труд отразен в местните и регионалните медии, а за Коледа бе организирано раздаване на грамоти и награди.
Резултати

В резултат от работата на доброволците в офиса на ПТФ са получени 631 попълнени талони за обратна връзка от жителите на 25-те села, с които те заявяват своето желание да влагат усилия, време и средства за развитието на туризъм в тяхното село. През декември 2001 г. е свикана независима Комисия, включваща представители на Министерство на икономиката, Областна управа на Благоевград, Стопански факултет на ЮЗУ Н. Рилски и ПТФ. Комисията анализира получената информация и избрира първите пет от 28-те моделни села на Пиринския край: Сенокос и Сушица от Община Симитли, Кремен от Община Банско, Добърско от Община Разлог и Лъжница от Община Гоце Делчев. През януари 2002 г. екипът на ПТФ посещава избраните села, среща се с хората на място и провежда кратки обучения за това що е селски туризъм, какви са изискванията на закона и на пазара и пр. До идването на туристите обаче има още много време, а много работа тепърва предстои.
Иноватор: Симана Марковска
Дата на публикация: 23 април 2002
Номинации: 23
Симана Марковска
Изпълнителен директор
Благоевград - 2700
П.К. 454
Tel:(073) 367 95, 814 58
Fax:(073) 354 58
http://www.pirin-tourism.bg

[Номинирай]

назад

Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]