Необходимостта от реализирането на проекта се обуславя от обществените нагласи за повече отвореност и достъпност на местната власт и противодействие на корупционни практики в държавните и общински администрации.
Демократичното управление и укрепването на гражданското общество изискват активното участие на жителите в процеса на формиране на политиката на местно ниво и вземането на решения в контекста на ефективна децентрализация. Необходимо е местната власт да работи за повишаване на доверието към нея.
Проектът стартира с широка медийна кампания за насочване вниманието на населението към проблема, отнасящ се към взаимоотношенията им с местната власт. В началната фаза на проекта целта бе на базата на целенасочено анкетно проучване в съответствие с набелязаните задачи да се установи реалната картина и да се очертаят конкретните полета на най-съществените въпроси и неясноти относно взаимодействието между местната власт и гражданското общество.
В съответствие с направените изводи и анализи от осъществената анкета се проведе обучение на гражданите и администрациите в трите общини. Обучението бе разделено на два модула, съобразно целевата група:
За населението на трите административни района обучителният курс бе на тема Възможности за участие и упражняване на контрол от страна на гражданите в местното управление и се проведе в трите общински центъра съответно Белене, Никопол и Свищов в рамките на един месец.
Обучението, обхващащо администрациите на трите общини, с водеща тема Прозрачна администрация ще се реализира също по места.
За да достигне информацията от обучителните курсове до по-голям брой хора, бе издадена брошура, съдържаща материали от проведените обучения (в синтезиран вид) и възможностите за участие и контрол от страна на гражданите в местното самоуправление.
Следващият етап от проекта бе разкриването на гореща телефонна линия в общините. Тя би свързана с телефонен секретар, на който гражданите могат да записват своите предложения за решение на конкретен проблем, да внесат оплакване от общинската администрация, предложение за промяна и облекчаване на дадена процедура, сигнали за или съмнения за корупция и други. Информацията от тел. секретар ще бъде прослушвана от съответния кмет веднъж седмично и в зависимост от естеството на въпросите отговорът ще бъде възложен на служителя, работещ в дадената сфера.
Повечето от младите хора контактуват чрез Интернет. За да се обхване и тази целева група на проекта, в сайта на общините ще се открие рубрика, наречена Кметът отговаря. Телефонният номер на горещата линия и рубриката Кметът отговаря ще бъдат популяризирани чрез публикации и обяви в местните медии и в информационните брошури отпечатани по проекта.
Цялостната идея на проекта е утвърждаване на принципите на прозрачност и отворени врати при сътрудничеството между местната власт и гражданското общество.
- повишаване информираността на гражданите, неправителствените структури и местните институции, относно новите отговорности и задължения в процеса на демократизация;
- постигане на устойчивост във взаимоотношенията граждани - местна власт;
- създаване на доверие към административните структури;
- намаляване предпоставките за корупция;
- изграждане и утвърждаване на демократична ценностна система сред населението на трите общини;
- обогатяване на съществуващите и създаване на нови контакти между неправителствените организации, гражданите и местните власти;
- повишаване инициативността сред гражданите и реализирането на нови съвместни дейности;
- увеличаване информационния поток и контакти между селищата в структурата на общините Свищов, Белене, Никопол.
Дата на публикация: 21 септември 2006
Номинации: 30
Стоян Парашкевов
Директор на Дирекция ``АПИО``
Свищов - 5250
ул. ``Цанко Церковски`` 2
Tel:0631/ 60582
Fax:0631/ 60504
http://www.svishtov.bg
[Номинирай]
назад