Преди реализирането на проекта жителите и най-вече младежите от с. Пчелин нямаха достъп до новите технологии Единственият компютърен клуб, който жителите на селото могат да ползват, беше на територията на град Костенец. Една от инициативите от децата, живеещи в селото, и от по-младите жители, беше да бъдат организирани курсове за компютърно обучение. Това беше голяма необходимост и за техните родители, тъй като социалният статус на местното население не е висок и жителите на селото нямаха възможност да посещават такива курсове извън населеното място.
В рамките на проекта беше освежена зала в сградата на читалище "Просвета" (вкл. обезопасена с решетки и аларма и застрахована), залата беше оборудвана с 6 компютъра (2 бяха закупени по проекта и 4 - получени от Община Костенец), принтер и скенер. Младите хора се включиха активно и с желание в дейностите по проекта и ремонта на залата.
Започвайки от м. февруари 2006 г. се проведе 4-месечно компютърно обучение на деца и възрастни, които изучиха работата с приложение на MC office, подготовка на CV и мотивационно писмо. 50 човека получиха сертификати. Община Костенец осигури част от оборудването и обзавеждането на залата. Компютърната зала се превърна в едно от най-посещаваните от младежите места. Проведеното обучение беше за усвояване на умения, които вече са неделима част от съвременните изисквания за намиране на работа и целта му беше постигане на равен старт, оползотворяване на свободното време и преодоляване на социалната изолация на жителите на с. Пчелин.
Така на много от децата се даде възможност да се научат да работят с компютър и нови програми, да наваксат пропуснатото в училище и бе осигурено полезно занимание в свободното им време.
Партньори по проекта бяха община Костенец, кметство - с. Пчелин, ЕТ "М. Грозданов". Активно съдейства с безвъзмездна работа по проекта и доброволката от Корпуса на мира към Община Костенец Меган Братфийлд. Проектът бе финансиран по програмата Подобряване на социалната среда на ФРМС и бе реализиран от ноември 2005 г. до юни 2006 г.
За местните хора в с. Пчелин това беше първият контакт с компютърните и съвременните информационни технологии. Проведени курсове по компютърна грамотност на 47 човека от лицензирана фирма и на 20 човека по индивидуална програма. Успешно завършили обучението - 75%.
Компютърната зала в читалището е материална база за реализация на по-нататъшни проекти и обучение на деца и възрастни, както и за предоставяне на компютърни услуги за осигуряване самоиздръжката на дейностите и след приключване на проекта.
Беше ангажирано свободното време на децата с полезни и интересни занимания и бяха получени познания, които да повишат тяхната конкурентноспособност в бъдеще.
Налице е реализиран пилотен проект на читалището с помощта на местната общност и доброволци, което повиши доверието в НЧ "Просвета", кметството и общината. Като цяло се промениха нагласите в голяма част от местното население относно възможностите за реализиране на идеи инициирани от общността и перспективите за развитието на населеното място. 5. Изграден е местен капацитет за изготвяне и управление на проекти.
[Номинирай]
назад