Foundation for Local Government Reform
Иновационни практики в България
Обмен на иновации за развитие на местното самоуправление
Проект Общинска програма - Образование за околна среда 1998 1999
Български женски съюз Силистра<br>Община Силистра
назад

Номинирай
Verification Code
Въведете кода от картинката тук:
Ако не виждате кода добре, натиснете върху картинката, за да видите нов
Предистория

Проектът е разработен от Български женски съюз със съдействието на общинската администрация и останалите НПО и се реализира на територията на Община Силистра. Основната насока е създаване на предпоставки за обучение и възпитаване на младото поколение в принципите за устойчиво развитие.
Практика

Идеята на Българския женски съюз е да се разработи образователна програма за околна среда от самите учители, съобразена с местните условия и особено актуална в Силистра, поради образователния потенциал на резервата Сребърна и река Дунав. Ето защо организирането и провеждането на този проект са обсъждани с останалите партньори - както НПО, така и с Инспектората по образование на МОН - Силистра и Отдел Образование и наука , Община Силистра. Една от задачите на проекта е да се състави и разпространи сборник с програми по образование по околна среда за различните училищни степени.

В България образованието за околна среда не е възлов предмет, като математиката или основен като историята. Включвайки в себе си гражданското образование и екология, то се преподава като междупредметна дисциплина и програмата към него не е стриктно регламентирана. Образованието за околна среда е образование за околната среда, в нея и относно нея . То съчетава в себе си икономически, социален, биологичен, исторически и други подходи за разрешаване на определен проблем. Тази характеристика го определя като цялостна философия, която може да обедини съдържанието на учебните предмети и да възпитава младите хора да мислят глобално и да действат локално, вземайки пред вид нуждите на следващите поколения.

Тъй като в българските училища има малък опит в образованието за околна среда, беше проучен и използван британски опит. Във Великобритания съществуват различни подходи към образованието за околна среда и различни мнения относно методиката на преподаване. Този процес тече в продължение на вече тридесет години и е довел не само до подобряване качеството на образователния процес, но и до подобряване на училищната среда.

Проектът включва поредица от два семинара за запознаване и прилагане на британската методика по образование за околна среда и периодични работни срещи между учителите за разработване на собствени програми, съобразени с местните условия. Средствата за реализирането на проекта в размер на 3 000 лири са отпуснати от Британския Ноу-хау фонд. Проектът е едногодишен.

Двата обучителни семинара се провеждат през април и юли 1999 г. в сътрудничество с британския консултант и лектор Сюзън Леки. Проведена е и експедиция до резервата Сребърна от Екологичния информационен център (ЕРИК) под формата на открит урок. Горският поход Търсете духа , организиран по инициатива на Центъра за ученическо научно и техническо творчество и Еко-информационния център при Община Силистра, е придружен от игри и познавателни прояви в лесопарка Ореховата гора край Силистра. В резултат от този етап, озаглавен Стопани на гората , е издадена и брошурата Горски поход с автори Цанка Томова, Ваня Янкова, Борислав Ганев и Деймън Уайтс. Брошурата цели да разкаже на участниците за трансформирането на енергията в хранителната верига и за взаимната връзка между всички живи същества в природата.

Участниците в отделните етапи на проекта се включват доброволно, водени от желанието си както да научат нещо повече за местната природа и проблемите, така и от стремеж да направят нещо за подобряване на околната среда. Всички действия по реализирането на проекта са широко отразени в местните медии.
Резултати

Разработени са програми за образование за околна среда за трите училищни степени във вид на сборници с уроци и материали и стратегия за тяхното преподаване. 25 учители, участвали в проекта повишават уменията си за осъществяване на програми по околна среда. Укрепва се партньорството между Общината и местните НПО, а проведеното обучение и практически действия създават у младото поколение трайни навици за грижа към околната среда.

Официално учебната програма стартира на 3 ноември 1999, а тържеството по този случай е почетено от Негово Превъзходителство Британският посланик Г-н Ричард Стаг.
Иноватор: Диана Бебенова
Дата на публикация: 15 януари 2001
Номинации: 3
Диана Бебенова
Гл. експерт Международни програми и сътрудничество
Силистра - 7500
ул. Бояджи Яни 1
Tel:(086) 6 39 09, 2 52 86
Fax:
http://www.ccpro.com/home/bvganev

[Номинирай]

назад

Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]