Foundation for Local Government Reform
Иновационни практики в България
Обмен на иновации за развитие на местното самоуправление
Проект Белите скали
Фондация "Мейдей"
назад

Номинирай
Verification Code
Въведете кода от картинката тук:
Ако не виждате кода добре, натиснете върху картинката, за да видите нов
Предистория

Идеята за проект Белите скали възникна през лятото на 2000 г., когато медиите разпространяват новината, че в гр. Бяла екип на проф. Прайзингер е направил изключително палео-геоложко откритие. Изследванията показват, че Белите скали са образувани в резултат на космически катаклизъм, който датира от преди 65 милиона години, по времето на изчезването на динозаврите на земята. На последвалата среща на екипа на Фондация Мейдей с кмета на Община Бяла е взето решение да се разработи съвместен проект за популяризиране на туризма в региона и по-специално на обекта Бели скали . В допълнение на идеята за развитие на туризма е фактът, че в града има изключително добра леглова база за туристите.
Практика

Екипът на Фондация Мейдей , Община Бяла и Съвет по туризъм определят следните цели на проекта, който се осъществява с финансовата помощ на Клуб Отворено общество , Програма Демократична мрежа и Американската агенция за международно развитие.

Краткосрочни цели:
Да създаде и популяризира туристически обект "Бели скали" - град Бяла;
Да се проучат възможностите за изграждане на международен ученически демонстративен център по геология и палеонтология.

Дългосрочни цели
Да се създадат условия за развитие на конгресен и научен туризъм в отговор на проявения силен интерес от страна на учени от цял свят към обекта "Бели скали";
Да се развие потенциала на НПО от град Бяла да оказват въздейсвие за устойчивото развитие на региона.

Проектът предвижда дейности в две основни направления:
1. Информация, реклама и връзки с обществеността
2. Планиране за устойчивост

Дейностите, осъществени в рамките на проекта, включват: - Проведен конкурс за лого на обекта; - Разработена Интернет страница за Белите скали http://www.byala.f2s.com от възпитаниците на Математическата гимназия Варна, Деян Апостолов, Даниел Желязков и Иван Жеков;
- Учредена НПО Приятели на Бяла ;
- Разработени и разпространени рекламни материали;
- Включване на обект Бели скали в Регистър и кадастър на геоложките феномени в България ;
- Получено положително становище на МОСВ по предложението за обявяване на обект Белите скали за защитена територия по смисъла на Закона за защитените територии;
- Разработен проект за създаване на Международен ученически център по геология и палеонтология от НПО Приятели на Бяла .

Изграденото в рамките на проекта партньорство между НПО от Варна и Бяла е основа за продължаване на съвместната работа по популяризиране и експлоатация на обекта след приключване на проекта. От друга страна, натрупаният опит по време на проекта от страна на Сдружение Приятели на Бяла , както и възможностите за продължаване на проекта със създаване на Международен ученически център по геология и палеонтология развиват потенциала на местната НПО общност.

Уникалният туристически обект в Бяла ще бъде онази липсваща атракция, която ще привлече вниманието на туристическите фирми, работещи в региона, и ще доведе туристи в града. Развитието на туризма и предстоящите научни експедиции до обекта ще оправдаят инвестициите за създаване на съпътстващи услуги. Характерът на обекта не изисква особени средства за поддържане. От друга страна, атрактивността на всеки туристически обект е в пряка зависимост от интензивността и качеството на неговата реклама. От тази гледна точка дългосрочната експлоатация на обекта и оттам - дългосрочното въздействие на проекта в бъдеще ще зависят от рекламирането на обекта и създаване на подходяща среда за инвестиции в региона.

Критерии за успеха на проекта са: броят туристи посетили обекта; броят и размерът на инвестиции, мотивирани от наличието на обекта "Бели скали"; научните експедиции, посетили гр. Бяла; и осъществените контакти между потенциални инвеститори и Община Бяла.
Резултати

Създаденият туристически обект "Бели скали" ще привлече туристи от близките големи центрове, а откритите следи от космическия катаклизъм ще привлекат научни експедиции в града и извън активния туристически сезон. Ще бъдат изградени обекти за търговия и услуги, обслужващи маршрута на туристите, които посещава обекта "Бели скали". Това ще доведе до повишаване доходите на заетите в сферата на туризма местни жители, създаване на работни места, създаване на условия за привличане на инвестиции в сферата на туризма.

Основните фактори, които определят устойчивостта и допринасят за постигане на дългосрочните цели на проекта, са:
1. Създаване и регламентиране на експлоатацията на туристически обект "Бели скали";
2. Разработване на Стратегия за опазване и устойчива експлоатация на обекта и развитие на туризма в региона;
3. Натрупан потенциал в местните НПО да разработват и управляват обществено полезни проекти;
4. Създаване на схема за инвестиране на част от получените от туризма средства в провеждане на ежегодна атрактивна рекламна кампания.
Иноватор: Дойчин Кършовски
Дата на публикация: 31 януари 2001
Номинации: 0
Дойчин Кършовски
Председател
Варна - 9000
ул. "Братя Миладинови" 68
Tel:(052) 228 938
Fax:(052) 228 938

[Номинирай]

назад

Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]