Foundation for Local Government Reform
Иновационни практики в България
Обмен на иновации за развитие на местното самоуправление
назад

Номинирай
Verification Code
Въведете кода от картинката тук:
Ако не виждате кода добре, натиснете върху картинката, за да видите нов
Предистория
В края на 1997 г. и началото на 1998 г. Съюзът на българските фондации и сдружения (СБФС) провежда в Район "Младост" два работни семинара и кръгла маса по проект "Гражданско участие за местно развитие". Инициативна група доброволци, формирана от участници в семинара, заедно с представители на общинската администрация и Районния съвет, Обществена телевизия ДЕМО и неправителствената организация "Клуб ХЕКОЗ" изработват проект за гражданско участие, наречен "Младостта на МЛАДОСТ за гражданско общество", с който кандидатстват за финансиране от СБФС. Проектът е одобрен и успешно реализиран.
Практика
Проектът съдейства за:
оползотворяване на свободното време и активизиране участието на младежта в гражданския диалог и дейности в Район "Младост";
преодоляване или съществено отслабване влиянието на негативните фактори върху поведението на младежите чрез разширяване възможностите за реализация на активността им в спорт, творчески занимания, дискусии по различни проблеми, участие в мрежа за борба с тютюнопушенето, алкохола и наркотиците.
Проектът е част от по-широка програма, насочена към обществеността и целяща постигането на обществен диалог в Район "Младост". Като партньори по проекта са привлечени Центърът за социални практики към Нов български университет, Агенцията за устойчиво развитие и евроинтеграция Екозона София, Националният център по наркомании, Централната комисия по борба с противообществените прояви на малолетни и непълнолетни, РУ на МВР, училищни колективи и настоятелства на три от големите училища в района.
В процеса на реализиране на проекта се обособяват три основни направления:
1. Създаване на постоянно действащи младежки клубове към училищата по уиндсърфинг, делта- и парапланеризъм, фото- и видео клуб и младежки бизнесклуб. Инструкторите, пособията и материалите са осигурени със средства по проекта и чрез спонсорство.
2. Изграждане на постоянно действаща мрежа за превенция на факторите, водещи до зависимост от тютюнопушене, алкохолизъм и наркомания. Реализирани са няколко срещи на заинтересованите институции с обществеността и младежта, две предавания на живо по кабелна телевизия ДЕМО и разпространяване на специализирана литература в училищата.
3. Осъществяване на обществен диалог по проблемите на района чрез провеждане на две анкети сред жителите на района "Публичен диалог в посттоталитарния град" и конкурс сред домсъветите "Ние можем сами".
Резултати
Постига се добро начало на обществен диалог и партньорство на гражданите на Район "Младост" с общинската администрация, неправителствените организации и някои държавни институции. Осигурява се началната техническа и информационна база за продължаване на проекта. Предвижда се и създаване на гражданско сдружение с нестопанска цел "МЛАДОСТ" за последващо осъществяване на първоначалните цели на проекта.
Иноватор: инж. Никола Фратев
Дата на публикация: 22 юни 1999
Номинации: 6
инж. Никола Фратев
секретар на Столична община Район "Младост"
София - 1712
"Св. Преображение", ж.к. "Младост 3"
Tel:02/974 38 53, 02/76 46 51 вътр. 161
Fax:02/77 20 38

[Номинирай]

назад

Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]