Foundation for Local Government Reform
Иновационни практики в България
Обмен на иновации за развитие на местното самоуправление
назад

Номинирай
Verification Code
Въведете кода от картинката тук:
Ако не виждате кода добре, натиснете върху картинката, за да видите нов
Предистория

През 1996 г. Община Враца и Община Мездра спечелват обявения от Министерството на околната среда и водите (МОСВ) конкурс за избор на демонстрационни общини при разработване на Националната политика за управление на отпадъците. В рамките на това участие е разработен Регионален план за управление на твърди битови отпадъци (ТБО) до 2010 година и се експериментира разделно събиране на битови отпадъци. Участието на двете общини при формиране на българска политика за управление на отпадъците е представено и с изграждане на съвременно, отговарящо на европейските стандарти Регионално депо за твърди битови отпадъци. Следва финансиране на Проект за разделно събиране на ТБО в градовете Враца и Мездра и на Регионално депо за ТБО от населените места на общините Враца и Мездра.
Продължение, осъвременяване и разширение на Регионалния план от 1996 год. е Програмата за интегрирано управление на отпадъците в Община Враца.
Практика

Програмата е разработена от Центъра на неправителствените организации - Враца и Младежкото екологично сдружение "Околчица - 97" - Враца в съответствие с чл. 28 от Закона за ограничаване на врeдното въздействие на отпадъците върху околната среда. Двете организации сключват договор Община Враца след спечелване на обявен конкурс. При разработване на програмата е използвано Указание за разработване на програми за управление на отпадъците съвместно издание на Британския съвет, Регионалния екологичен център - България и Министерството на околната среда и водите.
Основната цел на Програмата за интегрирано управление на отпадъците е създаване на еколого-съобразна система за управление на отпадъците, ефективна по отношение на разходите. За първи път в региона, въз основа на националните цели и приоритети и в съответствие с местните условия и приложни практики, проблемът за всички видове отпадъци се проучва и решава комплексно, в общинска програма за тяхното интегрирано управление.
Териториалната близост на Враца и Мездра, сходните им проблеми по обезвреждане на отпадъците, изградената инженерна инфраструктура и разбирането за опазване на почвата и водите като незаменим природен ресурс, служат като сериозно основание на общинските управи при мотивиране на решението за кооперирано управление на отпадъците.
Програмата обхваща дейностите по събиране, извозване, съхранение и обезвреждане на битовите и строителни отпадъци и контрола по обезвреждане на производствените и опасни отпадъци на територията на Община Враца за период на планиране до 2010 година.
Въз основа на природо-географска, административно-териториална, демографска, социално-икономическа и екологична характеристика на региона, на анализ и оценка на съществуващото състояние на общинското комунално стопанство и в съответствие с Националната политика в програмата са формулирани проблемите, изведени са целите, определени са подходите и тактиките за решаване на приоритетните проблеми. В план за действие са конкретизирани мерките и задачите за управление на отпадъците в Община Враца.
Резултати

Партньорството между Община Враца, от една страна, и ЦНПО и МЕД "Околчица-97", от друга, довежда до разработването на съвременна, съобразена с новото законодателство Дългосрочна програма на Община Враца за управление на битовите отпадъци. Понастоящем започва изграждането на първата част от съвременното сметище, което ще се ползва и от Община Мездра. Със заем от МОСВ се въвеждат нови контейнери за ТБО и сметовозни коли. Предвижда се поетапното включване в системата за третиране на ТБО на всички населени места в общината.
Успоредно с въвеждането на програмата в общината функционират общинска комисия по ТБО, а съвместно с Община Мездра - Регионален съвет по ТБО. От общинския съвет е гласувана Наредба за организацията и финансирането на дейностите по третирането на ТБО на територията на общината.
Важен резултат е и натрупаният опит за партньорска работа между органите на местното самоуправление и неправителствения сектор.
Иноватор: Д-р инж. Емил Любенов Чернев
Дата на публикация: 22 юни 1999
Номинации: 3
Д-р инж. Емил Любенов Чернев
Изпълнителен директор, ЦНПО - Враца
Враца - 3000

Tel:092/6 11 65
Fax:092/6 11 65

[Номинирай]

назад

Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]