Foundation for Local Government Reform
Иновационни практики в България
Обмен на иновации за развитие на местното самоуправление
назад

Номинирай
Verification Code
Въведете кода от картинката тук:
Ако не виждате кода добре, натиснете върху картинката, за да видите нов
Предистория

Във Варна, както във всеки голям град в България, въздухът е замърсен, шумът е силен и автомобилното движение е доста натоварващо. Тези проблеми определят целите, които си поставят специалисти от Народен парк Златни пясъци , с разработването на проект за нови форми на екологично образование. Желанието им е децата на град Варна да осъзнаят значението на гората като жизненоважен елемент на живата природа, източник на чист въздух, тишина, цветна хармония, разнообразен растителен и животински свят; да станат съпричастни към проблемите на околната среда; да разберат защо е необходимо природното богатство да се опазва и да обогатят знанията си по екология, формирайки у себе си екокултура.
Практика

Клуб Приятели на парка се формира спонтанно в процеса на реализиране на дейностите, заложени в програма Приятели на парк Златни пясъци и обединява всички, участвали пряко или косвено в планирането, реализирането и отразяването на дейностите по проекта: Регионален инспекторат на Министерство на образованието, Дирекция Културно-историческо наследство , Горско стопанство Варна, Обществен център за околна среда и устойчиво развитие, Българско дружество за защита на птиците, Фондация Защитени територии Северно Черноморие и ръководствата на четири централни основни училища Св. Климент Охридски , Кирил и Методий , П. Славейков , Васил Априлов и две гимназии Природо-математическа гимназия Акад. Методий Попов и Частна търговска гимназия.

През учебната 1999 г. персоналът на парк Златни пясъци провежда работни срещи с учителите във всяко училище, изнасят се лекции, организират се състезания за рисунки и писмени материали и практически занятия в парка с всеки отделен клас.

Изпълнителите на проекта организират празник за учениците от средните училища в края на учебната година (24 юни Еньовден). Игрите ентусиазират всички, състезанията Открий дървото , Открий билките , Да открием отпадъците и какво знаем за този вид замърсител събуждат любовта към природата, любопитство и спортен дух. Младежите се записват в Регистъра на Клуб Приятели на парка и получават членски карти, изработени по проект на ученици от Частна търговска гимназия. Всяка карта носи името на ученика и е не само уникална награда за тяхното участие, но и своеобразна реклама на програмата. Победителите в състезанията са наградени с фланелки, върху които е изобразен знака на парка (оригинална реализация на Богдана Георгиева от Частна търговска гимназия, спечелила първо място в конкурс).

На 9 октомври 1999 г. приятелите на парка от училищата се събират на заключително празненство. Всички участници в проекта получават брошура за екологично образование - Природата около нас , написана и издадена в рамките на този проект. Тя запознава с обектите, включени към ДНП Златни пясъци и с категориите защитени природни територии. За любителите и всички граждани, които искат да повишат екокултурата си ежемесечно се издава бюлетин на Управление на Народен парк Златни пясъци . При реализирането на проекта се установява контакт с местните медии, които отразяват широко дейностите на клуб Приятели на парка .

В резултат на големия интерес от страна на ученици и учители проектът прераства в екологична образователна програма на Народен парк Златни пясъци . Община Варна и Община Аксаково следят отблизо дейностите по програмата и подпомагат работния екип, като участват при разработването на проектите, предоставят безплатно зали за мероприятия по програмата, транспорт и др.
Резултати

По програма Приятели на парк Златни пясъци са постигнати следните успехи:
нараства популярността на защитените природни територии във Варненски регион. Сред участниците, обществеността и в различните институции се повишава значително екологичната култура и осведоменост. Това мотивира училищата във Варна за по-активно отношение към проблемите по опазване на околната среда.
инициирана е нова кампания: Еко училища - Варна . Тя се координира от ДНП Златни пясъци и се провежда под егидата на Българско движение Син флаг , като дава възможност на учители и ученици заедно да прилагат концепциите и идеите на екологичното образование.
Очакванията са в най-близко бъдеще доста варненски училища да спечелят престижната международна награда Еко училище Зелен флаг , която се присъжда на успешно представилите се училища след оценка на предприети и осъществени от тях инициативи.
Иноватор: Златка Георгиева, Експерт по регионално планиране<br>Юлия Тумбаркова, Директор
Дата на публикация: 05 май 2000
Номинации: 8
Златка Георгиева, Експерт по регионално планиране<br>Юлия Тумбаркова, Директор

Варна - 9000
ул. Р. Димитриев 10
Tel:(052) 608 239
Fax:

[Номинирай]

назад

Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]