Обмен на иновации за развитие на местното самоуправление
Предистория
Целта на проект “Приятели в тишината” бе да се подпомогне интеграцията на хората с увреден слух чрез обучение на жестомимичен език на студенти от определени специалности (Социални дейности, Педагогика, Психология, Управление на човешките ресурси) от Софийския университет (СУ) и Университета за национално и световно стопанство (УНСС). Това допринесе за повишаване квалификацията и компетентността на студентите, които имат желание да работят и подпомагат хора с увреждания. От друга страна се създаде възможност за улесняване бъдещата интеграцията на хората с увреден слух в обществото и задоволяване на техните специфични потребности в различните сфери на публичния сектор, когато търсят помощ от специалисти или държавни институции.
Практика
Целта на проект “Приятели в тишината” бе да се подпомогне интеграцията на хората с увреден слух чрез обучение на жестомимичен език на студенти от определени специалности (Социални дейности, Педагогика, Психология, Управление на човешките ресурси) от Софийския университет (СУ) и Университета за национално и световно стопанство (УНСС). Това допринесе за повишаване квалификацията и компетентността на студентите, които имат желание да работят и подпомагат хора с увреждания. От друга страна се създаде възможност за улесняване бъдещата интеграцията на хората с увреден слух в обществото и задоволяване на техните специфични потребности в различните сфери на публичния сектор, когато търсят помощ от специалисти или държавни институции.
Проектът бе насочен към студенти и млади хора с увреден слух. Обучените бяха 24 студенти на жестомимичен език. Към края на обучението към тях се присъединиха 12 младежи с увреден слух. Възрастта на участниците бе между 20-28г., като се спази принципно равенството между момичета и момчета. При реализирането на проекта извън групата на участниците, съдействие оказваха доброволци от младежката секция на сдружение “Отворено общуване”, АРДУС, СГБ, СС на СУ, МЦКР към УНСС.
Проект “Приятели в тишината” е съвместна инициатива на членове от младежката секция на Сдружение “Отворено общуване”и студенти от СУ и УНСС, изучаващи специалности, чиято бъдеща перспектива е работа с хора с увреждания. Инициативата бе реализирана в партньорството със СУ, УНСС, районната организация на хората с увреден слух гр.София, Асоциацията на родителите на деца с увреден слух-АРДУС и “Предаването на хората с увреден слух” към БНТ.
I. Организация на обучението по жестомимика и селекция на участващите студенти- подготовка и дизайн на рекламни материали, разпространение, събиране на кандидатури, селекция, интервюта с участниците, подбор и разпределение, подготовка на интернет страница на проекта
II. Обучение- подготовка на обучението, осигуряване на зали в УНСС и СУ и техника за нуждите на обучението, подготовка и размножаване на учебни материали и провеждане на обучението по жестомимичен език.l Интеграционен семинар- В рамките на проект “Приятели в тишината” в гр. Трявна на 11-13. 01.2008 г. се проведе интеграционен семинар, в който участие взеха 24 студента, преминали курса на обучение по жестомимика, заедно с 12 техни връстници с увреден слух. По време на семинара бяха проведени редица мероприятия за интегрирането на младите хора с увреждане - обучителни сесии с интерактивна насоченост, ролеви игри, симулации за валидизиране на придобитите по време на обучението знания. Извън тренинга, младежите имаха възможноста заедно да осъществят опознавателна разходка на гр.Трявна, да разгледат и посетят историческите и културни паметници на града. Така се създаде възможност за още по-активна комуникация и диалог.·
III. Наръчник за работа с хора с увреден слух - В резултат на експертна работа по проект “Приятели в тишината” екип университетски преподаватели от ЮЗУ, Тракийския университет и СУ участваха в списването на Наръчник за работа с хора с увреден слух. Тази книга ще се използва като учебно помагало от студентите, подготвящи се за кариера в сферата на социалните услуги. Този наръчник има реална добавена стойност и иновативен характер, тъй като до момента няма подобна академична литература, насочена към експертите, работещи с хора с увреден слух.
IV. Представяне на материалите по проекта и връчване на удостоверения за завършен курсНа 28.01.2008 г. в зала “Тържествена” на УНСС пред широката общественост и медиите бяха представени резултатите и материалите от реализирането на проекта и връчени удостоверения за преминат курс по жестомимика в рамките на проект “ Приятели в тишината” на всеки студент-участник.
V. Медийно отразяване на инициативата - За медийното отразяване на проекта бяха изготвени материали за пресата, репортажи и участия в директни предавания на телевизионни програми и радио интервюта. Инициативата бе отразена от БНТ, ББТ, Канал Евроком, ТВ Европа, ТВ Здраве, радио София, радио Алма Матер, в-к Тишина, в-к Българска армия, в-к Икономист, в-к Азбуки, в-к Дума, както и чрез интернет страницата на проекта: www.silentfriends.org
Общата стойност на проекта е 10644.59. От тях 10% са собствено участие на СОО, с което са покрити административни разходи. Получени са и суми от Студентския съвет на СУ и частни дарители, които са използвани за възнаграждение на лектора, авторския труд при изготвяне на наръчника и допълнителни консумативи.
Резултати
Инициативата “Приятели в тишината” поставя акцент върху равноправното участие на млади хора с увреждания в обществения живот, което може да се разглежда като принос на национално ниво в популяризирането на приоритетите на ЕС и програма “Младежта в действие” в частност, а именно равни възможности за всички, социално включване и конструктивен диалог по приоритетни теми като социално включване и демократично гражданство.
По проекта бяха обучени 24 студенти от СУ и УНСС, който придобиха ключови умения и практически знания за работа с хора с увреден слух, което от своя страна направи възможно интегрирането им с млади хора с увреден слух и подпомага създаването на нови приятелства. По проекта бяха издадени “Наръчник за работа с хора с увреден слух”, DVD-та с съдържанието на наръчника, снимки и клипове от обучението в София и семинара в гр. Трявна, дипляни и календарчета, популяризиращи проекта.
Оценката, която проектът, получи от самите участници и асоциираните партньори е положителна. Доказателство за това е не само големия интерес, който проекта предизвика сред широката общественост и медиите (много младежи допълнително потърсиха екипа на СОО със запитвания за нови обучения по ЖМЕ), но и обявяването му за “Проект на годината” в категорията “Младежки инициативи” за 2007г. на валоризационната конференция на програмата “Младежта в действие” на 02.02.2008г. в Парк хотел Москва гр. София
По отношение на ефект върху целевата група може да се отбележи, че още при анонсиране на проекта желаещите да участват надхвърлиха възможностите на екипа и предварително зададения брой участници в проекта. В резултат на активното участие на бенефициентите, на всеки един етап от проектните дейности се създаде възможност за мултиплициране на наученото чрез самите обучаеми, които разпространиха информацията за работата по проекта сред своите връстници, познати, колеги.
Макар и индиректно, работата по проекта провокира интереса на хора извън целевата група, един по-голям кръг бенефициенти, които проявиха интерес към материалите по проекта и пожелаха в самостоятелна работа да повишат своите компетенции и знания по ЖМЕ. За да отговори на техните нужди екипът на проекта разпространи изготвения “Наръчник за работа с хора с увреден слух” в библиотеките на Софийския Университет, УНСС, Народната библиотека “ Св. Кирил и Методий”, Софийска градска библиотека. Изпратиха се също материали в Тракийския и Благоевградския университети, където също се изучават специалностите Педагогика, Социални дейности, Психология и Управление на човешки ресурси, и от където проявиха огромен интерес към проекта и добрите практики при реализацията му.
Ефектът върху целевата група може да се проследи и в дългосрочен план на база на провежданото в момента обучение на младежите с увреден слух по фотография по проект “Тиха фотография”, в който обучените студентите участват като жестомимични преводачи. Има също така, идеи от двете страни за общи съвместни инициативи и международни обмени с глухи младежи от други европейски страни.
Големият интерес към проекта и проведеното обучение са доказателство за мултиплициращия потенциал на инициативата и възможността за преноса й в други университети и градове в страната. Има запитвания от страна на студенти от университетите в Благоевград и Стара Загора, желание за организиране на ЖМЕ обучение на журналисти от ресор здравеопазване, както и интерес от страна на университетските преподаватели за обновяване на учебното съдържание по дисциплината Жестомимика.Издаденият “Наръчник за работа с хора с увреден слух” има реална добавена стойност и иновативен характер, тъй като до момента няма подобна академична литература, насочена към експертите, работещи с хора с увреден слух. Той може да се разглежда като един от най-съществените приноси на проекта в помощ на бъдещите специалисти социални работници.
В момента се реализира надграждащ проект “Тиха фотография”, в който младите хора с увреден слух изучават фотография с помощта на студентите, усвоили жестомимичния език, които са преводачи между преподавателя по фотография и глухите младежи. Към издадения в рамките на проекта “Наръчник за работа с хора с увреден слух” има огромен интерес. В дългосрочен план той ще бъде използван като учебник при обучението на студенти, социални работници, педагози, психолози, специалисти в областта на човешките ресурси и други специалисти, чиято работа е свързана с хора с увреден слух. Резултатите от проекта и добрата практика бяха разпространени и във висши учебни заведения извън територията на гр. София – в Тракийския университет и Благоевградския университет. Понастоящем, оттам има проявен интерес за провеждане на обучение на техни студенти по жестомимичен език.
Част от младите хора с увреден слух, участвали в проекта, са членове на нашата асоциация АРДУС. Със Сдружение “Отворено общуване” работим ползотворно и по други инициативи, свързани с младежи с увреден слух. Отзвукът, който проекта получи сред хората с увреден слух, чрез нашите участници бе много положителен и предизвика широк интерес сред тази общност. На първо място инициативата бе приета много радушно и ентусиазирано от двете групи участници в нея. Студентите придобиха нови умения и знания и имаха възможност да контактуват с младите хора с увреден слух. Така те се докоснаха до нов свят със специфична форма на комуникация и получиха шанс да бъдат в помощ на хората с увреден слух при професионалната си реализация. От своя страна младежите с увреден слух намериха нови приятели готови да им помагат, когато е необходимо. Всички участници изразиха едно общо желание да се реализират нови съвместни идеи в посока на интегрирането на младите хора с увреден слух и тяхната равнопоставеност в обществото. Освен това проект “Приятели в тишината” обърна вниманието на обществото към въпросите за качествена подготовка на младежите във висшите учебни заведения, а именно отсъствието на адекватна учебна програма по ЖМЕ за работа с хора със специални образователни потребности. Обширното медийно отразяване и интересът на журналистите са само част от примерите, които могат да се дадат в подкрепа на значимостта на инициативата. И не на последно място в резултат на проект “Приятели в тишината” част от екипа на СОО получи покана за участие в международни младежки форуми, където инициативата за обучение по ЖМЕ се прие с голям интерес. През месец март в Брюксел, а по-късно и в Словения и Франция, проектът ще бъде представен пред сродни младежки организации. Това е уникален шанс не само за СОО, но и за АРДУС и СГБ, чиито членове получават реална възможност да участват активно в младежките процеси на европейско ниво. По наше мнение проект “Приятели в Тишината” е една стойността инициатива, която заслужава да бъде подкрепена и номинирана за награда.
За повече информация:
Мария Димитрова
ул.”Цар Асен” №5
ет. 5, офис 26
служ. тел: 920-32-87
GSM 0898 615 313
email: [email protected]
[Номинирай]
назад