През 2000 г. Община Златоград прие принципите на Европейската харта за участието на младите хора в живота на общините и регионите, които предполагаха защита правата на младите хора. Как опазим младежите в рискови групи? Един от начините е превенцията - работа с мисъл напред във времето.
Изхождайки от географско местоположение на регион Златоград и отдалечността му от големите административни центрове в страната, стигнахме до извода, че информацията по актуални и наболели, касаещи младите хора проблеми в нашето населено място е недостатъчна. Няма и НПО, които да работят в области, свързани с проблемите на младите хора в общината. По данни на институции, като РПУ-Златоград, ГПУ-Златоград, Дирекция Социално подпомагане , които впоследствие станаха партньори по съвместните ни инициативи, в града ни има регистрирани случаи на злоупотреби и зависимости. В Общинската стратегия за период 2004 2006 г. също приоритет е работата с млади хора от рискови групи.
Затова се роди инициативата за превантивна работа в четири направления: наркотична зависимост; попадане в трафик и домашно насилие; права на детето и безопасност на движението;
След изясняване на проблема върху който искахме да работим, и направено проучване сред младите хора екипът на Сдружение Център за развитие на Община Златоград реши да акцентира върху четирите най-изтъквани проблема по отношение на младежите от 7 до 18 години наркотична зависимост, попадане в трафик, права на детето, безопасност на движението.
В организираната Кръгла маса Не на наркотиците участваха тийнейджъри на възраст 13-15 години, представители на РПУ-Златоград, ГПУ-Златоград, Дирекция Социално подпомагане , Община Златоград и медии. По време на проявата бяха анонсирани и брошури Не на наркотиците , изработени във формата на компактдиск и маркирани със светлоотразителна боя. На срещата взе участие и бе представен психолог, чийто ангажимент бе да оказва индивидуални и групови консултации. Важен елемент на кръглата маса бе съвместното участие на младежите с представителите на публичните институции в региона, имащи отношение към проблема, за да се подпомогне общуването и взаимодействието между тях.
Втората тема бе предотвратяване от попадане в трафик и домашно насилие. Четири дни преди обнародването на Закона за защита от домашно насилие организирахме практически семинар на тема Превенция на домашно насилие и попадане в трафик на хора в с. Подем, обл. Плевен. В проявата взеха участие 16 младежи на възраст 16-18 години, подбрани от двете училища в града ни, и около 60 ученички от ВУИ за момичета с девиантно поведение с. Подем. Идеята на това събитие бе да се осъществи контакт между двете групи с цел превенция. Интересът към проявата бе породен от добре представените материали, практическите казуси и превантивни мерки, персонализиране на казусите с конкретни участници. Общуването на нашите младежи с момичетата от възпитателния интернат доведе до интересни впечатления и изводи, отразени в анкетните карти и в брошури за предпазване от попадане в трафик и домашно насилие. Съдействие по тази проява ни оказа Социална академия Св. Трисветители .
Настоящите превантивни инициативи, дейността на Ателието за подготовка на информационни брошури, както и планираният обществен форум по безопасност на движението са в рамките на проект Превенцията необходимо настояще, неизбежно бъдеще , реализиран от Сдружение ЦРОЗ , с финансовата подкрепа на ЕО по програма ФАР-Развитие на гражданското общество , в периода 01.12.2004 - 31.08.2005 г.
1. Предоставени знания за видовете наркотични вещества и рисковете от тяхната употреба, формирани умения за отстояване на натиск при опит за въвличане в употреба;
2. Изградено ателие за информационно-презентационни дейности;
3. Формиране на социална отговорност у целевата група и ангажираност у местната общност чрез различни подходи по проблемите, свързани с домашно насилие, зависимости, права на детето;
4. Създаден комплексен подход при оказване на консултантска помощ на представителите на целевата група.
С удоволствие бихме споделили своя опит от работата си с други организации и ще се радваме проектът ни да се мултиплицира и в други населени места. С готовност бихме партнирали в подобни инициативи.
[Номинирай]
назад