Foundation for Local Government Reform
Иновационни практики в България
Обмен на иновации за развитие на местното самоуправление
назад

Номинирай
Verification Code
Въведете кода от картинката тук:
Ако не виждате кода добре, натиснете върху картинката, за да видите нов
Предистория

            За светеца Тодор се знае преданието, че на деня си той обличал девет кожуси и отивал при бога да проси за лято. На този ден става надбягването с коне. Отличилият се кон бива накичен с венец. В един от най-тържествените празници за ромите. И до днес са се запазили традициите и не пропускат конските надбягвания. Всички собственици на коне се подготвят за Тодоровден, като украсяват с особено усърдие конете си.

Практика

            В събота след Сирни заговезни се празнува Тодоров ден. Празнува се главно за здраве на конете. В тази връзка са и основните обредни действия в обичайно-празничния комплекс. Преди изгрева на слънцето жените приготвят обредни хлябове с форма на конче или подкова, украсени с орехови ядки, скилидки чеснов лук и сол. Всяка домакиня раздава от тези хлябове, като едновременно подскача, бяга, имитира движението и цвиленето на конете. За тяхно здраве се раздава и варена царевица. Най-интересния момент от Тодоров ден е кушията. Която е доста интересна, организира се всяка година на този ден. Организира се с участието на подбрани коне, провеждат се различни състезания, след надбягването с коне, отличилият се кон бива накичен с венец, а в къщата на щастливия домакин се устройва черпене и хоро. Някои стопани на коне, ходят по къщите, при свои близки и роднини, със своя кон и обикалят стопаните за здраве, след което стопанина се дарява от близките с кърпа, пари и други неща. На празника се изпълняват и обреди, свързани с младите невести, които са в първата година от сватбата си. В Северозападна България младата булка, облечена в невестинската си премяна отива в петък вечер на църква. Придружава я свекървата, която носи тепсия с варена царевица и отгоре специален колак. Невестите остават навън, а свекървите влизат вътре, където свещеникът “отчита донесеното”. На връщане те и другите жени ритат невестите, като коне. Върнатата царевица разпръскват по градините, за да расте посятото. Извършва се и друга интересна практика за здраве и плодовитост. Сутринта на празника младата булка приготвя малки хлебчета. Празнично облечена, тя обикаля домовете на близки и роднини, раздава от тях, а домакините и пожелават деца. Накрая отива при родителите си, където идват и зетят и свекървата и се слага обща трапеза. Рано на Тодоровден майките изкъпват децата си, за да не се разболяват. Преди кушията жените си мият косите с вода, в която поставят слама от яслите на конете. Водата от миенето хвърлят на улицата след конете, за да са дълги и здрави косите им като конска грива. След църковната служба домакинята дава на всеки от семейството да хапне по няколко зърна от натопен в топла вода от предишния ден грах. От него хвърля към тавана по една шепа за всеки и за добитъка. Момите нижат броеници от накиснат във вода грах или нахут, украсяват ги с копринени конци и ги дават на избраниците си, а те им връщат подаръци. Гостува се на именниците.

Резултати

1.       Популяризиране и съхранение на позабравени народни обичаи и ритуали;

2.      Запознаване с традициите и обичаите, свързани с хляба и с коня като свещено животно на този празник.

Това дава основание да твърдим, че и днес в нашата община, за българина хлябът не е само храна, той носи вярата, надеждата, желанията му за здраве, плодородие, благополучие по хора, ниви и добитък, което позволява съчетаването на хляба с всеки празник.

 

За повече контакти се обръщайте към

 

Анна Костова Иванова

Началник на отдел „Международни проекти и енергийна ефективност”

Гр. Козлодуй 3320

Ул. Христо Ботев №13

0973 85 812

0886 776624

[email protected]

[email protected]

www.kozloduy.acstre.com

 

Иноватор: ros
Дата на публикация: 09 май 2009
Номинации: 0
ros

-

Tel:
Fax:

[Номинирай]

назад

Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]