Foundation for Local Government Reform
Иновационни практики в България
Обмен на иновации за развитие на местното самоуправление
назад

Номинирай
Verification Code
Въведете кода от картинката тук:
Ако не виждате кода добре, натиснете върху картинката, за да видите нов
Предистория

Сдружението прави екоклубове в училището в село Смилян, две софийски и три смолянски училища. Веднъж седмично инструктор от "Бъдеще сега" заедно с учител води занятия на теми като възобновяеми енергийни източници, метеорология, климатични промени, биоразнообразие и т.н. Идеята е обучението да се провежда  възможно най-близо до природата, когато това е възможно.

 

Екоклубовете са създадени в рамките на проект "Посланици на природата", с бюджет от приблизително 50 хил лв., финансиран по схема "Да направим училището привлекателно за младите хора" на оперативна програма "Развитие на човешките ресурси", съфинансирана от Европейския социален фонд.

Практика
Друга основна дейност по проекта са 5-те летни екоакадемии, които се провеждат до язовир Беглика и в село Гудевица. Екоакадемиите продължават 6 дни и във всяка участват около 15 деца, повечето местни. В съгласие с образователната философия на "Бъдеще сега" децата учат за природата по време на разходки и игри.

"От една страна, по време на целия лагер вървят занимания за работа в екип, за себеизразяване, и т.н., а, от друга страна, всеки ден има различни тематични игри. Например, ако е ден, в който темата е прилепи, правим игри с вързани очи, водим децата в някои от пещерите, защото има много в района, за да им покажем дома на прилепа", разказва Теодор.

Заедно с децата има поне двама инструктори, в повечето случаи повече, защото една от целите на проекта е да обучат и нови инструктори. "В България няма продължаващо обучение на хора, които искат да се занимават с такива нетрадиционни методи на обучение. В Англия се казват playworkers, голяма мечта ми е в България да има дори и законово регламентирана тази професия", разказва Теодор.

Росица Русева-Янарис, един от инструкторите на "Бъдеще сега", разказва, че едноседмичният курс е бил много забавен и вдъхновяващ. "Никога не съм се смяла толкова, колкото по време на курса." Питам я дали би искала да бъде playworker на пълен работен ден. Отговаря ми с "да" и добавя, че има голям късмет с работодателя си, който много харесва идеята за екоакадемиите и й дава отпуска, за да участва в тях.

Резултати

По време на проекта сдружението работи с около 460 деца на възраст между 7 и 14. Заключително събитие на проекта е "Празникът на природата", който се провежда в Двореца на децата в София. Децата от Смолян, Смилян и София представят едни на други вижданията си екологията чрез пиеси, игри, презентации.
Щастливи сме, че много повече деца от предвиденото се включиха в екоклубовете, а и доста от клубовете продължиха работата си след края на проекта, какъвто е случаят със 134-то училище", разказва Теодор.

http://www.gudevica.org/moodle/index.php

Иноватор: ros
Дата на публикация: 12 април 2010
Номинации: 1
ros

-

Tel:
Fax:

[Номинирай]

назад

Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]